Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowy wygląd polskiego systemu przeciwlotniczego na Ukrainie

Nowy wygląd polskiego systemu przeciwlotniczego na Ukrainie

Nowa polska niespodzianka na Ukrainie

5 grudnia zdjęcie zamieszczone w sieciach społecznościowych potwierdziło, że Polska potajemnie przekazała system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu S-125 Newa SC (Artykuł na ten temat). Jednak Polska nie poprzestała na tym systemie: od 31 grudnia wideo na Twitterze potwierdziło, że Polska wprowadziła również system przeciwlotniczy krótkiego zasięgu 9K33 Osa (SA-8 Gecko).

Zaktualizowana alternatywa dla standardów NATO?

Program uruchamiający jest zasłonięty i dlatego nie pozwala poznać dokładnej wersji systemu. Rzeczywiście, na początku XXI wieku Polska chciała zmodernizować swoje radzieckie bombowce, dostosowując je do standardów NATO, ale także uniezależnić swój łańcuch dostaw od zagranicy: niektóre części zamienne były dostępne tylko w ZSRR. Jednak Polska już tego nie chciała. Zależy od ZSRR/Rosji.

Tak więc w 2001 roku Wojskowe Zakłady Uzbrojenia SA (WZU) wprowadziły polską Osa-AKM-P1 Żądło (czasami nazywaną Osa-P). Minęły cztery lata, zanim z fabryk zjechały pierwsze seryjnie zmodernizowane polskie Osa-P.

Dla mnie WZUW szczególności ta aktualizacja obejmuje:

  • Dodaj nową antenę IFF (znajdującą się nad radarem akwizycji)
  • Dodanie systemu detekcji fotoelektrycznej wraz z dalmierzem laserowym, umożliwiające prowadzenie ognia w trybie pasywnym (umieszczone nad radarem śledzącym cel)
  • Wewnętrznie: Klimatyzacja, ekrany LCD, GPS, nowoczesne układy elektroniczne itp.
  • Ogólnie lepsza odporność na pasywne i aktywne zagłuszanie

W 2021 roku 64 Osa (wszystkie wersje łącznie) służy w Wojsku Lądowym. Należy zaznaczyć, że system ten nie jest obcy armii ukraińskiej, gdyż w 2021 roku Korpus Rezerwy Wojsk Lądowych został również wyposażony w nieznany numer 9K33M3 Osa-AKM (zmodernizowana w latach 80. wersja 9K33 Osa AK).

Maksymalny zasięg różni się w zależności od wersji OSA. Maksymalny zasięg dla pierwszej wersji wynosi 12 kilometrów, a dla najnowszych wersji 15 kilometrów. System fotowoltaiczny w nowoczesnej polskiej wersji zapewnia bierną obserwację na maksymalnym dystansie 20-30 kilometrów (w zależności od warunków atmosferycznych).

READ  Po Francji Niemcy ogłosiły dostawę lekkich pojazdów opancerzonych na Ukrainę