Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowy wulkaniczny świat wielkości Ziemi

Nowy wulkaniczny świat wielkości Ziemi

Zgodnie z pierwszymi obserwacjami planeta LP 791-18 d znajdująca się w południowej konstelacji Pucharów będzie miała klimat umiarkowany i być może pokryta wulkanami. Egzoplaneta znajduje się w pobliżu swojej gwiazdy, która jest znacznie mniejsza i mniej jasna niż Słońce.

Planeta znajduje się na wewnętrznej granicy strefy umiarkowanej (lub znośny), czyli odległość od gwiazdy, w jakiej woda w stanie ciekłym mogłaby znajdować się na jej powierzchni. Temperatura na LP-791-18 d jest nieco wyższa niż na Ziemi. Jeśli jest tak aktywny geologicznie, jak sądzi zespół z Montrealu, Może utrzymywać atmosferę, aw pewnych warunkach temperatury po nocnej stronie planety mogą spaść na tyle nisko, że woda skrapla się na jej powierzchni..

Jest podobny do Io, księżyca Jowisza, najbardziej wulkanicznego obiektu w Układzie Słonecznym. »

Cytat z Bjorn Bennecke, Ericsson

Dzięki danym zebranym przez należący do NASA teleskop TESS astronomowie ustalili na początku 2019 roku, że wokół gwiazdy LP 791-18 istnieje układ co najmniej dwóch planet:

  • Mając mniej niż 1,5 masy Ziemi, LP 791-18 b jest planetą podobną do Ziemi, podobnie jak nasza, Merkury, Wenus i Mars w naszym systemie.
  • Mając ponad 10 mas Ziemi, LP 791-18 c jest lodowym olbrzymem, planetą złożoną głównie z substancji lotnych, takich jak woda, amoniak i metan, i otoczoną gęstą atmosferą wodoru i helu. Jak Uran i Neptun.

Ostatnia misja dla Spitzera

Ale profesor Benneke i jeden z jego uczniów nie byli pewni, czy teleskop TESS, który jest doskonały w znajdowaniu dużych egzoplanet, byłby wystarczająco silny, aby znaleźć małe planety wielkości Ziemi wokół gwiazdy.

Wtedy skontaktowali się z zespołem należącym do NASA Teleskopu Spitzera, który w tym czasie prowadził ostatnie obserwacje. Zdaniem profesora układ gwiezdny LP 791-18 to dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej o małych planetach skalistych, podobnie jak układ TRAPPIST-1, w którym znajduje się siedem planet wielkości Ziemi.

NASA zaproponowano ciągłą obserwację gwiazdy przez 120 godzin, choć kolejne okresy zostały już ustalone. Zgodzili się i mieliśmy niezwykłą okazję. »

Cytat z Bjorn Bennecke, Ericsson

I tak zespół z Montrealu użył teleskopu do wykrycia tranzytów planet przed gwiazdą.

Widzieliśmy tranzyt dwóch innych planet, ale widzieliśmy też tranzyt innej planety, który był nieznany. Tak więc w tym układzie są co najmniej trzy planety. »

Cytat z Bjorn Bennecke, Ericsson

Odkrycie egzoplanety LP 791-18 d jest niezwykłeProfesor Bjorn Beneke był podekscytowany.

READ  „Rój” czarnych dziur przemieszcza się obecnie przez Drogę Mleczną

Nauczyciel to wyjaśnia W naszym Układzie Słonecznym wiemy, że Jowisz i jego inne księżyce mają wpływ na Io, a świat ten jest najbardziej wulkanicznym, jaki znamy..

Jego potencjał do aktywności geologicznej i obecność aktywności wulkanicznej czynią go ważnym obiektem dla lepszego zrozumienia powstawania i ewolucji planet typu ziemskiego. »

Cytat z Bjorn Bennecke, Ericsson

Przyciąganie grawitacyjne bardziej masywnej sąsiedniej planety spowoduje wewnętrzne ogrzewanie i erupcje wulkanów na LP 791-18 dProfesor Benneke pomyślał.

Tarcie powodowane przez planetę przechodzącą zbyt blisko podniosłoby temperaturę wnętrza odkrytej planety i spowodowałoby powstanie oceanu magmy pod powierzchnią. »

Cytat z Bjorn Bennecke, Ericsson

Kamienie milowe

  • 6 października 1995 roku szwajcarscy naukowcy Michel Mayor i Didier Queloz z Obserwatorium Genewskiego ogłosili odkrycie 51 Pegasi b, pierwszej odkrytej egzoplanety krążącej wokół gwiazdy podobnej do Słońca.
  • Od tego czasu astrofizycy zidentyfikowali co najmniej 5347 egzoplanet (źródło: NASA, 16 maja), a kolejnych 9618 jest w trakcie potwierdzania.

w obiektywie internetowym

Uzgodniono już, że teleskop Jamesa Webba będzie obserwował Planetę C, największą w systemie, w ramach kanadyjskiego programu NEAT, ale Planeta d będzie również głównym celem.

Ponieważ gwiazda jest tak mała – niewiele większa od Jowisza – powinno być możliwe wykrycie atmosfery tej egzoplanety, jeśli taka istnieje, za pomocą Kosmicznego Teleskopu Jamesa.

Badanie planety LP 791-18 d niewątpliwie przyczyni się do rozwoju nie tylko astronomii, ale także wielu innych dziedzin nauki, w tym geologii, nauk o Ziemi, nauk o atmosferze i być może astrobiologii.