Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowy Jork obawia się, że dzięki Omicronowi ponownie przeżyje koszmar 2020 roku

Nowy Jork | Restauracje na Brooklynie zamykają się jedna po drugiej z powodu zwiększonego zanieczyszczenia, a kolejki do testów rosną: Nowy Jork obawia się, że ponownie przeżyje koszmar 2020 roku, kiedy to miasto było światowym epicentrum pandemii COVID-19.

Stan Nowy Jork, czwarty co do wielkości w kraju z populacją 20 milionów, ogłosił w sobotni wieczór, że drugi dzień z rzędu odnotował rekordową liczbę przypadków wirusa Corona, z prawie 22 000 infekcji.

Na Brooklynie od weekendu na eleganckim Greenpoincie kilkanaście barów i restauracji chwilowo zasunęło zasłony po nagłych przypadkach wśród swoich pracowników lub klientów.

W pobliżu McCarren Park około 30 osób ustawia się w kolejce przed zaparkowaną ciężarówką medyczną oferującą szybkie badania kontrolne.

„Wygląda podobnie do marca 2020 r.” – powiedział 27-letni Spencer Reiter, mieszkaniec dzielnicy, który pracuje w finansach i przyjeżdża na testy ze swoją dziewczyną Katie Connolly, która jest studentką, ponieważ ich przyjaciele mają COVID-19.

„bardzo gorące”

„Widząc te linie (…) to tak, jakby wszystko zaczęło się od nowa”, powiedział AFPTV, jego towarzyszowi, który stwierdził, że „to jest naprawdę gorące”.

Trzeba powiedzieć, że Nowy Jork rzuciła na kolana pierwsza fala epidemii wiosną 2020 roku.

Megalopolis liczące 8,5 miliona ludzi, od dawna nazywane „miastem, które nigdy nie śpi”, było przez tygodnie całkowicie opuszczone, jak w filmie science fiction.

Masywne drogi Manhattanu były napędzane tylko przez alarmujące syreny służb ratunkowych, a szpitale i kostnice były przepełnione, zmuszając je do przechowywania ciał ofiar w ciężarówkach-chłodniach.

Co najmniej 34 000 nowojorczyków straciło życie od wiosny 2020 roku, a miasto, a zwłaszcza Manhattan, jeszcze nie odzyskało swojej legendarnej musy przed kryzysem zdrowotnym.

„Wróć do punktu pierwszego”

„Właściwie wracamy do punktu wyjścia, prawdopodobnie znacznie gorzej” niż w marcu 2020 roku, ostrzegła Julanta Zerlanes, 54-letnia Polka, która przyszła na testy, ponieważ miała pewne objawy.

READ  Quinté PMU - SIGN PRIX DE LA FOUILLEUSE 8 maja 2022 r.

„To bardzo przerażające i bardzo niepokojące, ponieważ mieliśmy nadzieję, że będzie lepiej”, mówi pracownik restauracji.

A Stany Zjednoczone zyskały napięcie z powodu bardzo szybkiego rozprzestrzeniania się wariantu Omicron COVID-19. Prezydent Joe Biden przewidział w czwartek „zimę poważnych chorób i śmierci” dla osób nieszczepionych.

1 grudnia dzienna liczba nowych spraw w całym kraju wynosiła średnio 86 000; 14 grudnia liczba ta wyniosła 117 000, co oznacza wzrost o około 35% w ciągu dwóch tygodni. Według raportu Johns Hopkins University liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w kraju, oficjalnie najbardziej zabójczym na świecie z powodu pandemii, przekroczyła we wtorek 800 000 od 2020 roku.

Alternatywa „Omicron nadszedł” – zauważa burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.

„Musimy to przyznać: porusza się bardzo szybko i musimy być szybsi” – powiedział Demokrata w piątek CNN, na kilka dni przed przekazaniem go 1 stycznia wybranemu przez siebie następcy, Ericowi Adamsowi.

Pan de Blasio nałożył obowiązkowe szczepienia na urzędników miejskich, a od 27 grudnia w zasadzie na cały sektor prywatny, czyli 184 tysiące przedsiębiorstw i firm. Ale nic nie mówi, że pan Adams wykona tę decyzję.

Panika na Broadwayu

Tuż przed Bożym Narodzeniem, kiedy Nowy Jork czekał na powrót turystów, panika w słynnej dzielnicy teatralnej i muzycznej na Broadwayu, ponieważ liczba odwołań spektakli wzrasta, z powodu pozytywnych przypadków w siłach.

Według produkcji, ostatnia ofiara w piątek wieczorem odwołała kolejne cztery koncerty „Rocket” w Radio City Music Halls z powodu „rosnących trudności pandemii”.

Jeśli chodzi o musical „Hamilton”, został odwołany bez ostrzeżenia w czwartek wieczorem: „Po prostu polecieliśmy na jeden dzień, żeby zobaczyć +Hamilton”, zirytowany protestował przed AFPTV Darą i Myronem Abstonami, parą z Michigan.

A w sobotni wieczór w Rockefeller Plaza na Manhattanie popularny program rozrywkowy „Saturday Night Live” ogłosił, że zostanie nakręcony bez publiczności i małej ekipy.

READ  Rihanna, Donald Trump, Thomas Pesquet, co to za tajemnicze połączenie, które ich łączy?

Edward Massey, który prowadzi libański sklep spożywczy na Brooklynie, jest na razie otwarty, ale obawia się, że ta fala COVID-19 spowoduje nowy exodus mieszkańców do północnej części stanu Nowy Jork, na zielone i ekskluzywne przedmieścia, tak jak to było wcześniej w 2020 roku, kiedy opróżnił Manhattan.