Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

nowa umowa junty: program wreszcie idzie do przodu

nowa umowa junty: program wreszcie idzie do przodu

Minister Sił Zbrojnych Francji, przebywający z wizytą w Niemczech, poinformował, że priorytetem pozostaje szósta generacja samolotów bojowych opracowana przez Niemcy, Francję i Hiszpanię w ramach programu Rady Wojskowej Sił Zbrojnych. Reklamy ujawniają tajne wydarzenia z dala od kamer.

Samoloty myśliwskie NGF szóstej generacji dla programu SCAF: kamień węgielny negocjacji francusko-niemieckich

Program NGF SCAF wydawał się być w stagnacji przez ponad rok, a negocjacje między Paryżem a Berlinem dotyczące podziału odpowiedzialności przemysłowej za wiele know-how, które obie strony uważają za suwerenne, nie zdołały. Partia francuska czuła również, że zrezygnowała już z wielu możliwości, akceptując podział pracy, w którym połowa działań byłaby realizowana jako wspólne przedsięwzięcie, a druga połowa była sprawiedliwie rozdzielona między trzy kraje partnerskie: Niemcy , Francji i Hiszpanii. Jeśli rozwój przemysłu rozpoczął się dzięki zarejestrowaniu pierwszych transz finansowania, polityczny impas zaczyna niepokoić analityków, do tego stopnia, że ​​pojawiają się pytania dotyczące programu. Na przykład 3,6 miliarda euro wygenerowanego z podpisania partnerstwa w fazie 1-B projektu nie mogło zostać przydzielone różnym przemysłowcom z powodu braku porozumienia. Ale rada wojskowa musi zobaczyć koniec tunelu.

Wojna na Ukrainie przetasowuje karty

Ponieważ sytuacja zmieniła się radykalnie, geopolityczny wynik wojny na Ukrainie i nadrabianie przez Niemcy budżetu obronnego. Nawet najbardziej zbuntowane niemieckie ugrupowania polityczne wykazały potrzebę istnienia wiarygodnych sił zbrojnych, aby zapewnić pokój na kontynencie do przełomu wieków. Zmieniły się również rządy po obu stronach Renu, a nowe administracje mogły kontynuować dyskusje na temat nowych baz, silnie pragnąc rozstrzygnięcia w sprawie symbolicznego dossier współpracy francusko-niemieckiej, nadużywanej w wielu innych programach wojskowych.

Tak więc wizyta francuskiego ministra obrony Sebastiena Licornu w Berlinie była okazją do wysłania jasnego komunikatu, że samolot musi zostać ukończony, niezależnie od trudności, z jakimi miał do czynienia w przeszłości. „Wiele rzeczy zostało powiedzianych lub napisanych w ostatnich tygodniach i myślę, że jednym zdaniem podsumujemy to stwierdzeniem, że FCAS jest projektem priorytetowym.„Czy te zapowiedzi wskazują, że porozumienie może zostać osiągnięte wkrótce? Podczas gdy wstępny harmonogram pierwszego lotu demonstratora w 2027 roku może być kwestionowany, operacyjne wdrożenie urządzenia do 2040 roku pozostaje wspólnym celem niezbędnym do sprostania wymaganiom przyszłych wojen.” ”

READ  GIPL, gazociąg, który pozwoli Polsce i Litwie uwolnić się od rosyjskiego gazu