Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nowa fala upałów uderza w Hiszpanię i Portugalię

Nowa fala upałów uderza w Hiszpanię i Portugalię

Hiszpania i Portugalia znów się duszą. Gwałtowne temperatury uderzają w Półwysep Iberyjski, gdzie w najbliższych dniach termometr ponownie wpadnie w panikę, niecały miesiąc po ostatniej ekstremalnej fali upałów. Według Hiszpańskiej Agencji Meteorologicznej (Aemet), poziom rtęci ma wzrosnąć w poniedziałek 11 lipca do 41 stopni Celsjusza w Andaluzji i 42 stopni Celsjusza na południowym zachodzie kraju.

Ta nowa fala upałów, druga za miesiąc, „Wygląda bardzo wyjątkowo”powiedział Ruben del Campo, rzecznik Aemet. Zaczęło się w niedzielę i może „Ostatnie dziewięć lub dziesięć dni, co czyni ją jedną z trzech najdłuższych fal upałów, jakich doświadczyła Hiszpania od 1975 roku”.Wyjaśnił AFP.

Oczekiwane maksimum powinno również przekroczyć 35°C na północnym zachodzie, gdzie na ogół jest chłodniej. Według Aemet maksymalne temperatury będą rejestrowane od wtorku do czwartku. Agencja nie jest w stanie określić, czy bezwzględny rekord temperatury odnotowany w Hiszpanii (47,4 °C w pobliżu Kordoby w sierpniu 2021 r.) może zostać pobity.

W Portugalii termometr w weekend w niektórych rejonach wzrósł do 44 stopni Celsjusza, sprzyjając pożarom, największym w mieście Ourem w centrum kraju.

„Zmiany klimatu powodują częstsze i nasilające się fale upałów”.

Rubén del Campo, rzecznik Hiszpańskiej Agencji Meteorologicznej

W agencji France-Presse

Według niego liczba takich epizodów podwoiła się w ciągu ostatnich dwunastu lat w kraju. Łącznie z obecną falą upałów Hiszpania doświadczyła pięciu epizodów wyjątkowo wysokich temperatur w ciągu ostatnich jedenastu miesięcy. Ostatni maj był najgorętszym miesiącem w kraju od przełomu wieków.

Jak wynika z najnowszego raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, rozmnażanie się fal upałów jest bezpośrednim skutkiem globalnego ocieplenia. „Nasilające się zjawiska pogodowe i klimatyczne miały nieodwracalne skutki, wypychając systemy ludzkie i przyrodnicze poza granice ich adaptacji”piszą naukowcy z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu.