Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Nova to rzadka gwiazda tak jasna, że ​​można ją obecnie zobaczyć gołym okiem

W tropikalnej konstelacji Wężownika gwiazda o nazwie RS Ophiuchi znajduje się na około 4566 lata świetlne Doznał chaotycznej erupcji. Ta nowa była tak jasna, że ​​gwiazda jest teraz widoczna gołym okiem z jasnością około 4,8 mag, czyli o siedem stopni większą niż jej zwykły dwunasty rozmiar. Dzięki temu możliwe jest oglądanie go na niebie bez instrumentów, choć zastosowanie optyki pozwala lepiej cieszyć się pokazem świetlnym.

Nova są na tyle rzadkie, że można je dostrzec w najlepszych czasach, ale to, co czyni tę okazję tak wyjątkową, to rzadkość gwiazdy. RS Ophiuchi to tak zwana nowa powracająca – gwiazda, która okresowo wybucha – a tylko 10 z tych gwiazd zostało odkrytych w Drodze Mlecznej. RS Ophiuchi zwykle wybucha co 15 lat. Jego ostatnia nowa miała miejsce w 2006 roku, więc nowa erupcja jest zgodnie z planem i została po raz pierwszy zgłoszona 8 sierpnia 2021 r. przez irlandzkiego astronoma amatora Keitha Geary’ego. Po tym odkryciu szybko pojawiły się raporty od innych ludzi z całego świata.

Wybuch spowodowany nagromadzeniem materii

To, co powoduje nawrót supernowej, to nagromadzenie materii. RS Ophiuchi to gwiazda podwójna, biały karzeł na bliskiej orbicie z czerwonym olbrzymem. Gdy obie krążą wokół siebie, materia – głównie wodór – jest wyciągana z czerwonego olbrzyma przez mniejszego i gęstszego białego karła.

Wiele układów podwójnych zawiera gigantyczną gwiazdę i białego karła, więc eksplozje gwiazd wynikają z akrecji materii od drugiej do pierwszej. © Ed Pearson

Wodór ten gromadzi się na powierzchni białego karła, gdzie się nagrzewa. Okresowo masa staje się tak duża, że ​​ciśnienie i temperatura na dnie warstwy są wystarczające do wywołania wybuchu termojądrowego, gwałtownie wyrzucającego nadmiar materii w przestrzeń. To jest nowa.

Zgodnie z obserwacjami spektroskopowymi gwiazdy, jasność odpowiada supernowej tak gwałtownej, że materia wyrzucana jest w przestrzeń z prędkością około 2600 kilometrów na sekundę. ten Teleskop gamma Fermi Wykrył również źródło promieniowania gamma w czasie i miejscu nowej, potwierdzając, że eksplozja rzeczywiście miała miejsce. Jeśli biały karzeł zbierze masę przekraczającą próg masy krytycznej, który nazywa się Chandrasekhar حد limit, stanie się niestabilna i wybuchnie w supernową typu Ia.

READ  Pochodzenie wszechświata, życie pozaziemskie ... piękne astronomiczne obietnice Teleskopu Jamesa Webba, starszego brata Hubble'a

Obserwator La Nova DRS Oviucci

To, co zwykle wydarzy się później, w oparciu o poprzednie obserwacje gwiazd nowych, to to, że RS Ophiuchi, po gwałtownym rozbłysku jasności, będzie stopniowo zanikać w ciągu następnych kilku tygodni i ostatecznie zniknie z pola widzenia. Maksimum, które można zobaczyć gołym okiem, to około 6,5, więc nie należy tracić czasu na jego obserwację; Oczywiście lornetka lub teleskop znacznie usprawni obserwację. Następna eksplozja nie nastąpi, dopóki RS Ophiuchi nie przeniesie wystarczającej ilości wodoru z czerwonego olbrzyma do białego karła, aby spowodować eksplozję termojądrową.

rs ophiuchi . sitemap
Mapa nieba pokazująca lokalizację RS Opiuchi. © UT

Prawdopodobnie nie nastąpi to przez kolejne 15-20 lat, więc aby cieszyć się tym spektaklem, powinieneś spojrzeć na współrzędne RA 17h 50m 13,17s, grudzień -06°42′ 28,6″. Prawdopodobnie w tym wydarzeniu wezmą udział również naukowcy. Chociaż zaobserwowano wiele eksplozji gwiazd, każda nowa oferuje nowe możliwości, aby dowiedzieć się więcej, ponieważ technologia prowadzenia obserwacji poprawiła się od czasu jej ostatniej.