Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niszcząc jednego ze swoich satelitów, Rosja zwiększa napięcie w kosmosie

Wystrzelony w kosmos w 1982 roku, w środku zimnej wojny, Cosmos-1408 był byłym sowieckim satelitą obserwacyjnym, pięknym 2,2-tonowym potworem, który przepłynął 465 kilometrów nad naszymi głowami. Jak wszystkie duże obiekty poruszające się po orbicie, był śledzony przez radar. W poniedziałek 15 listopada Kosmos-1408 nie jest już widoczny na ekranach. Zamiast tego pojawiło się około 1500 innych obiektów o średnicy co najmniej 10 centymetrów, a chmura gruzu zaczęła się rozpraszać w kosmos.

Pierwszym rezultatem był alarm na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), 424 kilometry nad poziomem morza, którego trajektoria zbliżała się do wraku Kosmosu 1408. Pociski te mogą okazać się niebezpiecznymi pociskami, biorąc pod uwagę bardzo duże prędkości, z jakimi statki kosmiczne się zbliżają. Siedmiu obecnych okupantów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – czterech Amerykanów, dwóch Rosjan i jeden Niemiec – natychmiast wdrożyło środki nadzwyczajne. Przede wszystkim poprzez zamknięcie większości śluz łączących poszczególne elementy stacji, aby nie obniżyć całkowitego ciśnienia w przypadku przebicia jednej z nich, a następnie udanie się na dwa statki połączone z Przestrzenią Międzynarodową Stacja, rosyjski Sojuz (trzy osoby) i Amerykańska załoga smoków SpaceX (Czterech astronautów). Byli tam uwięzieni przez dwie godziny, gotowi do wyjścia ze stacji.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Rosnąca tajemnica kosmicznych śmieci

We wtorek 16 listopada Rosja przyznała, że ​​celowo zniszczyła Kosmos-1408 podczas pocisku antysatelitarnego (podsumowanego pod akronimem ASAT). Stany Zjednoczone nie czekały jednak z przesłuchaniem Moskwy i wykluczeniem hipotezy o przypadkowej eksplozji. US Space Command, amerykańskie dowództwo wojskowe odpowiedzialne za siły kosmiczne, wydało oświadczenie, które zaczyna się w następujący sposób: „Rosja przetestowała pocisk antysatelitarny bezpośredniego wznoszenia (DA-ASAT) 15 listopada 2021 r. czasu moskiewskiego, który uderzył w rosyjskiego satelitę (Kosmos 1408) i stworzył pole szczątków na niskiej orbicie okołoziemskiej”. Według Christophe’a Bonala, badacza z National Center for Space Studies (CNES), który specjalizuje się w kosmicznych śmieciach, „ ASAT to najprawdopodobniej pocisk Nudol, który wystartował z rosyjskiej bazy w Plesieck., 800 km na północ od Moskwy.

READ  Zachęcanie do postępu w raku prostaty i piersi

„nieodpowiedzialne zachowanie”

„Rosja wykazała umyślne lekceważenie długoterminowego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa, stabilności i trwałości sfery kosmicznej wszystkich narodów. (…) Działania kosmiczne wspierają nasz styl życia, a takie zachowanie jest po prostu nieodpowiedzialne”. ostro wyjaśnione Szef Dowództwa Kosmicznego USA, generał James Dickinson. Ta sama historia w oświadczeniu Billa Nelsona, administratora NASA: „Biorąc pod uwagę swoją długą i bogatą historię lotów kosmicznych, jest nie do pomyślenia, aby Rosja zagroziła nie tylko amerykańskim astronautom i międzynarodowym partnerom Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale także jej kosmonautom. Jej działania są lekkomyślne i niebezpieczne, a także zagrażają chińskiej przestrzeni kosmicznej i astronauci na pokładzie. Wszystkie narody są odpowiedzialne za zapobieganie celowemu tworzeniu kosmicznych śmieci przez pojazdy satelitarne.

Masz 60,45% tego artykułu do przeczytania. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.