Europejski Trybunał Sprawiedliwości zdecydował w piątek o obniżeniu od listopada 2021 r. dziennych kar pieniężnych z miliona do 500 tys. euro w związku ze skargami na brak niezależności polskiego sądownictwa.
14 lipca 2021 r. TSUE nakazał Polsce natychmiastowe zawieszenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, głównej instytucji kontrowersyjnej reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Po tym, jak Polska odmówiła wykonania, sąd skazał ją na karę grzywny w wysokości miliona euro dziennie od 3 listopada 2021 r.
Wiceprezes TSUE, który rozpoznał odwołanie Warszawy od wyroku, powiedział w piątek, że Polska „Uchylił przepisy przyznające Izbie Regulacyjnej określone uprawnienia w zakresie ustawy o sędziach i Izba ta została zlikwidowana„. On „Wskazuje również, że skutkiem różnych środków przyjętych przez Polskę było wzmocnienie środków odwoławczych dostępnych dla sędziów podlegających orzeczeniom Izby Dyscyplinarnej.„.
Sędzia uważa jednak, że podjęte przez Polskę środki są niewystarczające do całkowitego zniesienia kary.
Oczekuje się, że sąd wyda orzeczenie co do istoty sprawy 5 czerwca 2023 r. Warszawa od lat spiera się z Brukselą w sprawie reformy sądownictwa przeprowadzanej przez rządzącą konserwatywną Partię Nacjonalistyczną (PiS), którą oskarża o podważanie niezależności sędziów.
„Guru mediów społecznościowych. Bardzo upada. Wolny fanatyk kawy. Entuzjasta telewizji. Gracz. Miłośnik internetu. Nieskrępowany wichrzyciel.”
More Stories
Euro 2024: Holandia od tyłu pokonała Polskę w finale grupy C przeciwko Francji
W Polsce protest przeciwko wykorzystaniu sztucznej inteligencji w radiu
Polska zabiega o czasowe zawieszenie praw azylowych z UE