Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niesamowite wydrukowane w 3D zdjęcia pierwszej startującej rakiety

Niesamowite wydrukowane w 3D zdjęcia pierwszej startującej rakiety

Amerykańska firma Relativity Space pomyślnie uruchomiła swój pierwszy bombowiec orbitalny wydrukowany w 3D. To pierwszy raz w terenie, nawet jeśli lot został zatrzymany z powodu problemu z górnym stopniem.

W nocy ze środy na czwartek jest mała rakietarakieta Podjął pierwszą próbę lotu orbitalnego. Lot testowy zakończył się niepowodzeniem po problemie z zapłonem drugiego stopnia. Mimo wszystko firma uważa ten wyjazd za udany, bo wyrzutniawyrzutnia Przeszedł kilka etapów pośrednich, w szczególności „Max-Q”, moment lotu, kiedy ciśnienieciśnienie Aerodynamika na podwoziu wyrzutni jest najsilniejsza. Na pokładzie nie było satelitów.

Na początek oficjalna transmisja na żywo. Start o 1:21:45. Po kilku minutach widzimy, że po odpaleniu pierwszego stopnia (który chyba doskonale spełnił swoje zadanie), drugi stopień nie zapala się. W przeciwieństwie do wielu innych silników rakietowych, silnik drugiego stopnia wykorzystuje zapalnik, który pozwala na wiele eksperymentów. Ale coś wyraźnie poszło nie tak. Przestrzeń relatywistyczna nie ujawniła jeszcze pochodzenia tej usterki kończącej lot. © Przestrzeń względna

Bliski awarii pierwszej rakiety wydrukowanej w 3D

Witamy w New Space w roku 2023, gdzie możliwe jest teraz strzelanie z wyrzutni wydrukowanych w 3D. Jego nazwa: Terran-1, jest rozwijana i obsługiwana przez amerykańską firmę Relativity Space. Launcher 85% druku 3D. Ten typ maszyny jest już używany w kosmosie iw dziedzinie wyrzutni. Na przykład małe silniki Elektroniczny pociskElektroniczny pocisk Z Rocket Lab, wykonane za pomocą druku 3D. Dziś rakieta Electron wykonała 35 lotów. Ale po raz pierwszy udało nam się uruchomić program uruchamiający wykonany prawie w całości za pomocą druku 3D.

Poklatkowy wydruk 3D struktury drugiego stopnia Terran-1. Ten ostatni ma polecieć w kolejnej próbie, sponsorowanej przez NASA. © Przestrzeń względna

Terran-1 to mała wyrzutnia zdolna do umieszczenia na niskiej orbicie ładunku o masie do 1250 kilogramów. Ale dla przestrzeni względności jest to przede wszystkim a demonstratordemonstrator. Firma projektuje i opracowuje znacznie większą, w 100% nadającą się do ponownego użytku wyrzutnię wydrukowaną w 3D, której pojemność będzie bezpośrednio konkurować z Falconem 9 firmy SpaceX.

READ  Czy NASA przywróci do życia HAL 9000? Chatbot wzniesie się na orbitalną stację przyszłej Bramy

Terran-1 jest również jedną z czołowych wyrzutni orbitalnych w wyścigu o orbitę przy użyciu paliwa metanowego. W zeszłym roku inny chiński bombowiec, Zhuque-2, zawiódł przy pierwszej próbie. Trwają prace nad kolejną rakietą nośną: Starship, której pierwsza próba lotu orbitalnego planowana jest wkrótce.


Relativity Space przygotowuje się do wystrzelenia rakiety wydrukowanej w 3D w 2022 roku

Artykuł napisany przez Futura z ETX Daily Up, opublikowany 18 października 2021 r

Amerykańska firma Relativity Space opracowała technologię dladrukowanie 3ddrukowanie 3d Metal jest w stanie wyprodukować rakietę wielokrotnego użytku w zaledwie 60 dni, przy użyciu znacznie mniejszej liczby części i przy bardzo konkurencyjnych kosztach operacyjnych.

wschodząca amerykańska firma przestrzeń relatywistyczna Pracuje nad dwoma modelami rakiet w pełni wydrukowanymi w 3D, co jest świetnym początkiem! Znajdujący się obecnie w fazie testów Terran 1 powinien zostać po raz pierwszy wystrzelony w kosmos na początku 2022 roku. Ambicją Relativity Space jest stworzenie szybkiego, autonomicznego systemu produkcyjnego 3D, który pewnego dnia będzie również w stanie pomagać ludziom w ich misjach na Marsie.

W obliczu już silnych i ugruntowanych konkurentów, takich jak SpaceX (partner NASA) czy Blue Origin, Relativity Space zamierza wyróżniać się zdolnością do budowania w pełni drukowanych modułów 3D. Startup stawia więc na radykalnie uproszczony łańcuch produkcyjny, który pozwoli zbudować rakietę ze 100 razy mniejszą liczbą części niż konkurencja, w zaledwie 60 dni.

Jego platforma do drukowania 3D może drukować metalowe części o średnicy ponad 3 metrów i wysokości 7 metrów. Wspomniana tutaj drukarka 3D jest wyposażona w imponujące ramię RobotykaRobotyka Możliwość wydrukowania tych ogromnych elementów w ciągu zaledwie kilku dni. Druk 3D ma wiele zalet, takich jak zmniejszenie liczby części, ale także większa niezawodność. Docelowo celem jest obniżenie kosztów i zaoferowanie sprzętu, który można wielokrotnie wykorzystać.

READ  Stwardnienie rozsiane: pacjenci, dla których szczepionka przeciwwirusowa nie jest odpowiednia

Dwustopniowa rakieta do dużych satelitów

Na papierze rakieta Terran 1 ma dwa etapy i jest w stanie umieścić na orbicie duże satelity ważące ponad tonę. Pierwszy lot planowany jest na 2022 rok. Ze swojej strony Terran R prezentuje się jako bardziej imponująca wyrzutnia, wciąż w fazie rozwoju, która z kolei może zostać wystrzelona od 2024 roku. W obu przypadkach starty te będą miały miejsce od Przylądek CanaveralPrzylądek Canaveralna Florydzie.

Ale przestrzeń względności nie zamierza się na tym zatrzymać i sięga (znacznie) dalej. Gdy jego technologia druku 3D zostanie w pełni rozwinięta, startup zamierza udostępnić ją przyszłym bazom założonym na… Marsie. Niezależne drukowanie 3D może już być zaangażowane w przyszłe życie na Czerwonej Planecie oraz w rozwój różnych modułów do mieszkań lub transportu na miejscu. I tak Relativity Space ma długoterminową wizję drukowania 3D, służąc ludziom na Ziemi, w kosmosie i na Marsie.