Dla naukowców jest to dowód na to, że dinozaury, które mimo wszystko zdominowały walenie, mogły zostać zaatakowane przez inne prehistoryczne zwierzęta.
Ssak wielkości borsuka zatapia swoje ostre kły w żebrach trzykrotnie większego dinozaura, gdy obaj zostają zamrożeni w popiołach po erupcji wulkanu. Znakomicie zachowana skamielina przedstawiająca tę scenę sprzed 125 milionów lat została odkryta w Chinach.
Podczas gdy ssaki były kiedyś uważane za zbyt małe, aby atakować dinozaury przez dziesiątki milionów lat, które żyły razem, to odkrycie wskazuje, że faktycznie mogły je zaatakować, twierdzą naukowcy w czasopiśmie. Raporty naukowe Wydany we wtorek.
Ta nowa skamielina jest pierwszym dowodem na to, że „w okresie kredowym istniało co najmniej kilka ognistych ssaków zdolnych do zniszczenia dorosłego dinozaura” – twierdzi Jordan Mallon, paleontolog z Kanadyjskiego Muzeum Przyrody.
„Nie mogłem uwierzyć własnym oczom” – powiedział AFP naukowiec, który podpisał badanie wraz ze swoimi chińskimi odpowiednikami, kiedy odkryto skałę.
Dwa prehistoryczne zwierzęta, o których mowa, to Repenomamus robustus – jeden z największych ssaków tamtych czasów, ale ważący zaledwie jedną trzecią swojej ofiary – oraz Psittacosaurus lujiatunensis, wysoki na cztery stopy roślinożerca z dziobem przypominającym papugę.
Ssaki nie zjadły dinozaura
Według Jordana Mallona sposób, w jaki dwa szkielety są ze sobą splecione, pokazuje, że pierwszy nie żywił się zwłokami tyranozaura.
„Dinozaur upadł i wbił swoją tylną nogę ssaka w zagłębienie kolan”, co sugeruje atak ssaka, zauważa paleontolog.
Szkielet dinozaura nie nosił żadnych innych śladów ugryzień, które byłyby typowe dla tych pozostawionych przez zwierzę żywiące się padliną.
Chociaż ssaki rzadko atakują zwierzęta znacznie większe od nich samych, jeden przykład istnieje do dziś, gdzie zaobserwowano rosomaka atakującego karibu, znacznie większego od niego samego.
Skamielina nie była w stanie określić, czy Repenomamus robustus polował samotnie, czy w grupach.
„Chińskie Pompeje”
Dwa prawie kompletne szkielety odkryto w 2012 roku w prowincji Liaoning w północno-wschodnich Chinach.
Miejsce to, nazwane „chińskimi Pompejami”, jest domem dla wielu szczątków dinozaurów i innych zwierząt zachowanych w wulkanicznych ruinach podobnych do tych znalezionych w starożytnym rzymskim mieście.
Najnowsze odkrycie zostanie wystawione w muzeum przy szkole podstawowej w chińskim mieście Weihai.
Najlepsze artykuły
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Muzyka Nintendo: Le Spotify wyprodukowane na Nintendo
Cyberpunk 2077 nie umarł, CD Projekt ogłasza wielkie ogłoszenie dla całej społeczności
Nowa trójka astronautów wyrusza na chińską stację kosmiczną