Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niepowstrzymana polska strategia odchodzenia od węgla?

Niepowstrzymana polska strategia odchodzenia od węgla?

Morska energetyka wiatrowa i atomowa: polska strategia odchodzenia od węgla nie do zatrzymania?

Farma wiatrowa w Polsce / Fot. Mykyta Nikiforov – Flickr CC.

Zły uczeń w europejskiej klasie, jeśli chodzi o emisję dwutlenku węgla2Polska zamierza odwrócić tę tendencję, skupiając się z jednej strony na energetyce jądrowej, a z drugiej na energii odnawialnej, ze szczególnym uwzględnieniem morskiej energetyki wiatrowej, w szczególności w ramach polskiej strategii wyjścia z uzależnienia od węgla.

Polska zajmuje przedostatnie miejsce w rankingu krajów europejskich pod względem emisji dwutlenku węgla2 Powiązany z produkcją energii elektrycznej (2022). Wynika to z jej silnego uzależnienia od węgla, którego jest wraz z Niemcami największym europejskim producentem. W rzeczywistości ponad 60% produkcji energii elektrycznej pochodzi z węgla.

Dekarbonizacja miksu elektroenergetycznego obejmie w Polsce energetykę jądrową

Nawet jeśli stosunki między Polską a Komisją Europejską są regularnie napięte, a polski rząd ma duże trudności z przyjęciem nowych zasad dotyczących europejskiej polityki energetycznej, kraj w tym obszarze wciąż posuwa się do przodu. Aby przyspieszyć dekarbonizację miksu elektroenergetycznego, Polska uruchomiła program „PEP40”, który określa jej nową politykę energetyczną. W tym kontekście kraj podjął decyzję o ponownym podłączeniu się do cywilnej energetyki jądrowej, realizując projekt budowy od 2 do 3 elektrowni do 2043 r. Prace nad pierwszą elektrownią, zlokalizowaną w Lobiato-Cobalino, powinny rozpocząć się w 2026 r., a usługa wdrożenia rozpocznie się w 2033 r. Będzie wyposażony w trzy reaktory o mocy 1100 megawatów.

Dla Państwa informacji, Polska ma już elektrownię jądrową, ale jest ona niekompletna. Zlokalizowana w Żarnowcu budowa została wstrzymana w 1990 roku po referendum, którego wynik był niekorzystny dla kontynuowania prac, gdyż kilka lat wcześniej mieszkańcy byli narażeni na katastrofę w Czarnobylu.

Należy zauważyć, że Polska również polega na małych reaktorach modułowych (SMR), ponieważ wydała zgodę na budowę 24 reaktorów SMR, które zostaną rozmieszczone w 6 lokalizacjach i powinny zacząć działać od 2030 r. Uruchamiając program nuklearny, Polska ma nadzieję na dekarbonizację swojej produkcji z Elektryczność. Jednak budowa nowych elektrowni wymaga czasu, a kryzys klimatyczny wymaga od nas przyspieszenia transformacji energetycznej.

READ  RPA: Zuma spędził dwie godziny w więzieniu, opozycja jest zniesmaczona

Polska zamierza wykorzystać potencjał wiatru Morza Bałtyckiego

Dlatego kraj inwestuje także w odnawialne źródła energii. Wraz z fotowoltaiką w nadchodzących latach będzie rozwijać się morska energetyka wiatrowa. Z tego powodu Polska może liczyć na wyjątkowy potencjał Morza Bałtyckiego do tworzenia morskich farm wiatrowych, o czym przekonały się już inne kraje, jak np. Niemcy czy Dania. Ponadto latem 2022 r. kraje położone nad Morzem Bałtyckim (Dania, Niemcy, Polska, Finlandia, Szwecja, Estonia, Litwa i Łotwa) zgodziły się podwoić do 2030 r. swoje moce w morskiej energetyce wiatrowej o 7. Wtedy tylko nieliczne do rozpoczęcia tych krajów brakowało miesięcy Wojna na Ukrainie spowodowała konieczność pilnej rezygnacji z rosyjskiego gazu, którego dostawy stały się skomplikowane, i dywersyfikacji produkcji energii elektrycznej.

Po stronie polskiej w trakcie realizacji są obecnie trzy projekty morskiej energetyki wiatrowej. Po pierwsze, istnieją trzy bałtyckie parki, które powinny mieć łączną moc zainstalowaną na poziomie 3,5 GW i mają zacząć działać od 2026 roku.

Przeczytaj także
Panele słoneczne wytwarzają tak dużo energii, że ten europejski kraj jest zmuszony je odłączyć od prądu

Baltic Power to druga morska farma wiatrowa, która ma dostarczać do Polski energię bezemisyjną. Projekt prowadzony przez Baltic Power, spółkę zależną polskiego koncernu naftowego Orlen, obejmuje 70 turbin wiatrowych o łącznej mocy 1,2 gigawata. Rozpoczęcie eksploatacji zaplanowano na 2026 rok. Docelowo parki MFW Bałtyk I, II i III, realizowane przez polską spółkę Polenergia powiązaną z norweskim Equinorem, osiągną moc 3 GW. Docelowo dzięki tym trzem parkom możliwe będzie zaopatrzenie w „zielony” prąd ponad cztery miliony polskich domów.

Morska farma fotowoltaiczna Baltic 3 zlokalizowana jest w odległości około 80 kilometrów od brzegu, a jej budowa ma się rozpocząć w tym roku, a pierwszy etap uruchomienia nastąpi w 2027 roku. Farma wiatrowa Baltic 1 o mocy 1560 MW jest obecnie największą farmą wiatrową w budowie na Morzu Bałtyckim. Aby zracjonalizować koszty, trzy bałtyckie parki będą dzielić swoją infrastrukturę, na przykład wspólnym odcinkiem kabla zasilającego trzy obiekty. Według prezesa Polenergii to „Znacząco skróci proces inwestycyjny, czyniąc go łatwiejszym i tańszym„.

READ  W Polsce pracownicy zapłacą pensje pozostawione przez koronaawirusa