Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niemcy, Hiszpania, Polska… nad czym głosowały inne kraje UE

Niemcy, Hiszpania, Polska… nad czym głosowały inne kraje UE

Wszystkie kraje UE głosowały za przedłużeniem kadencji swoich posłów do Parlamentu Europejskiego. Poniżej znajdują się najnowsze szacunki wyników w poszczególnych krajach.

Wybory europejskie, które w niektórych krajach rozpoczęły się w czwartek, zakończą się w niedzielę 9 czerwca. Wstępne szacunki potwierdziły wyraźny postęp praw nacjonalistycznych i radykalnych oraz dotkliwą porażkę przywódców dwóch głównych potęg w Unii Europejskiej, kanclerza Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którzy ogłosili rozwiązanie francuskiego Zgromadzenia. .

Na całym kontynencie ponad 360 milionów wyborców wezwano do urn, aby nominować 720 członków Parlamentu Europejskiego. Poniżej znajdują się wyniki dla każdego kraju Dane z Parlamentu Europejskiego Który powołuje się na najnowsze szacunki różnych mediów.

>> Szukaj Wszystkie wyniki tych wyborów europejskichlista po liście, gmina po gminie, korzystając z naszej wyszukiwarki.

· Niemcy

Pierwsze miejsce zajmują konserwatyści z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Unii Chrześcijańsko-Społecznej z 30% głosów za „Unią”. Wyprzedzają skrajnie prawicową Partię Alternatywy, która osiągnęła historyczny wynik 16,20%.

Partia Socjaldemokratyczna pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza poniosła dotkliwą porażkę i zajęła trzecie miejsce z 14% głosów. Pozostałe dwie partie koalicji, Zieloni i Liberałowie, uzyskały odpowiednio 12% i 5% głosów.

· Austrii

W Austrii wygrywa skrajna prawica. Liberalna Partia Austrii (FPÖ) uzyskała 27% głosów i wyprzedziła Austriacką Partię Ludową (ÖVP) kanclerza Karla Nehammera (23,50%).

· Cypr

Pierwsze miejsce zajęła konserwatywna Partia Rajdu Demokratycznego z 24,40% głosów, tuż za Postępową Partią Pracy (23,70%). Formacja wpływowego Fidiasza, 24-letniego, osiągnęła 14,80% głosów.

· Chorwacja

W głosowaniu dominowała Chorwacka Unia Demokratyczna, główna partia prawicowa, zdobywając 33,09% głosów. Na drugim miejscu znajduje się koalicja Partii Socjaldemokratycznej z 27,29% głosów.

· Dania

Na pierwszym miejscu znajduje się Socjalistyczna Partia Ludowa (18,40%), przed Partią Socjalistyczną (15,40%), liberalną Partią Finster (13,90%), Sojuszem Liberalnym (7,80%), Duńskimi Demokratami (7,60%) i skrajna prawica. Oraz Konserwatywna Partia Ludowa (7,40%).

READ  Wołodymyr Zełenski w drodze do Mikołajowa na południu Ukrainy

· Hiszpania

Nieznaczną przewagę mają hiszpańscy konserwatyści (32,40%), przed Partią Socjalistyczną premiera Pedro Sáncheza (30,20%). Skrajnie prawicowa partia Vox uzyskała 10,4% głosów.

· Francja

Największym zwycięzcą jest Partia Zjednoczenia Narodowego. Lista kierowana przez Jordana Bardellę uzyskała 31,7% głosów i znacznie wyprzedziła makronistów Valery’ego Heyera (14,9%) oraz listę generalną Raphaela Glucksmanna (14,2%). La France insoumise zajmuje czwarte miejsce z 9,3% głosów, przed listą Republikanów (6,9%). Udział ekologów i Reconquête (partia Erica Zemmoura) wynosi około 5,4%, więc będą mogli wysyłać eurodeputowanych do Parlamentu Europejskiego.

Emmanuel Macron ogłosił rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego i wezwał do zorganizowania wyborów legislacyjnych 30 czerwca i 7 lipca.

· Grecja

Na pierwszym miejscu znajduje się prawicowa partia premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa, która zdobyła 28,60% głosów. Jednak premierowi, wybranemu rok temu bezwzględną większością głosów, nie udało się osiągnąć celu, jakim było zebranie 33% głosów, jak twierdził podczas kampanii wyborczej. Taki wynik odnotowała jego partia Nowa Demokracja podczas ostatnich wyborów europejskich w 2019 roku.

Na drugim miejscu znalazła się lewicowa partia Syriza, na której czele stoi Stefanos Kasellakis, były handlowiec i wieloletni mieszkaniec USA, z 14,70% głosów. Jego następcą została Socjalistyczna Partia PASOK, która uzyskała 12,90% głosów.

· Włochy

Skrajnie prawicowa partia premier Włoch Giorgii Meloni Fratelli D’Italia zajmuje pierwsze miejsce w wyborach europejskich z 28% głosów.

Na drugim miejscu znajduje się centrolewicowa Partia Demokratyczna, główna partia opozycji, z 23% głosów, a za nią plasuje się (populistyczny) Ruch Pięciu Gwiazd pod przywództwem byłego premiera Giuseppe Conte (12%).

· Malta

Blisko siebie są Partia Pracy (44,67%) i Partia Narodowa (42,52%).

· Holandia

Prowadzi koalicja Partii Pracy i Zielonej Lewicy z 21,6% głosów. Wyprzedza Partię Wolności (PVV), skrajnie prawicową formację kierowaną przez Geerta Wildersa (17,70%) oraz centroprawicową Ludową Partię Wolności i Demokracji (11,60%).

READ  Zaginiony od niedzieli były chłopak Nadine Sion przyznaje się do morderstwa

Polska

Na pierwszym miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska, formacja proeuropejska, z 38,20% głosów. Przewodzi eurosceptycznej Partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) (33,9%). Platformę uzupełnia Unia Wolności i Niepodległości, plasująca się po skrajnej prawicy (11,90%)

· Portugalia

Lista socjalistki Marty Temido, byłej minister zdrowia w czasie pandemii Covid-19, oraz lista koalicji rządowej kierowanej przez 28-letniego dziennikarza Sebastião Bugalho, rywalizowały z odpowiednio 31, 40% i 30,60. % głosów.

Za nami stoi przede wszystkim Inicjatywa Liberalna (9,80%) i skrajnie prawicowa Partia Chiga (9,20%).

· Rumunia

Koalicja Partii Socjaldemokratycznej (PSD) i Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) zdobyła 54% głosów. Konserwatywny Sojusz na rzecz Jedności Rumunii (AUR) otrzymał 14% głosów.
Szwecja

Na pierwszym miejscu znajduje się Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (23,10%), przed umiarkowaną (17,30%), Partią Zielonych (15,70%) i skrajnie prawicową Szwedzką Demokratką (13,90%).

Ten artykuł zostanie zaktualizowany, gdy dostępne będą wyniki.

Najczesciej czytane