Wszystkie kraje UE głosowały za przedłużeniem kadencji swoich posłów do Parlamentu Europejskiego. Poniżej znajdują się najnowsze szacunki wyników w poszczególnych krajach.
Wybory europejskie, które w niektórych krajach rozpoczęły się w czwartek, zakończą się w niedzielę 9 czerwca. Wstępne szacunki potwierdziły wyraźny postęp praw nacjonalistycznych i radykalnych oraz dotkliwą porażkę przywódców dwóch głównych potęg w Unii Europejskiej, kanclerza Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona, którzy ogłosili rozwiązanie francuskiego Zgromadzenia. .
Na całym kontynencie ponad 360 milionów wyborców wezwano do urn, aby nominować 720 członków Parlamentu Europejskiego. Poniżej znajdują się wyniki dla każdego kraju Dane z Parlamentu Europejskiego Który powołuje się na najnowsze szacunki różnych mediów.
>> Szukaj Wszystkie wyniki tych wyborów europejskichlista po liście, gmina po gminie, korzystając z naszej wyszukiwarki.
· Niemcy
Pierwsze miejsce zajmują konserwatyści z Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej i Unii Chrześcijańsko-Społecznej z 30% głosów za „Unią”. Wyprzedzają skrajnie prawicową Partię Alternatywy, która osiągnęła historyczny wynik 16,20%.
Partia Socjaldemokratyczna pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza poniosła dotkliwą porażkę i zajęła trzecie miejsce z 14% głosów. Pozostałe dwie partie koalicji, Zieloni i Liberałowie, uzyskały odpowiednio 12% i 5% głosów.
· Austrii
W Austrii wygrywa skrajna prawica. Liberalna Partia Austrii (FPÖ) uzyskała 27% głosów i wyprzedziła Austriacką Partię Ludową (ÖVP) kanclerza Karla Nehammera (23,50%).
· Cypr
Pierwsze miejsce zajęła konserwatywna Partia Rajdu Demokratycznego z 24,40% głosów, tuż za Postępową Partią Pracy (23,70%). Formacja wpływowego Fidiasza, 24-letniego, osiągnęła 14,80% głosów.
· Chorwacja
W głosowaniu dominowała Chorwacka Unia Demokratyczna, główna partia prawicowa, zdobywając 33,09% głosów. Na drugim miejscu znajduje się koalicja Partii Socjaldemokratycznej z 27,29% głosów.
· Dania
Na pierwszym miejscu znajduje się Socjalistyczna Partia Ludowa (18,40%), przed Partią Socjalistyczną (15,40%), liberalną Partią Finster (13,90%), Sojuszem Liberalnym (7,80%), Duńskimi Demokratami (7,60%) i skrajna prawica. Oraz Konserwatywna Partia Ludowa (7,40%).
· Hiszpania
Nieznaczną przewagę mają hiszpańscy konserwatyści (32,40%), przed Partią Socjalistyczną premiera Pedro Sáncheza (30,20%). Skrajnie prawicowa partia Vox uzyskała 10,4% głosów.
· Francja
Największym zwycięzcą jest Partia Zjednoczenia Narodowego. Lista kierowana przez Jordana Bardellę uzyskała 31,7% głosów i znacznie wyprzedziła makronistów Valery’ego Heyera (14,9%) oraz listę generalną Raphaela Glucksmanna (14,2%). La France insoumise zajmuje czwarte miejsce z 9,3% głosów, przed listą Republikanów (6,9%). Udział ekologów i Reconquête (partia Erica Zemmoura) wynosi około 5,4%, więc będą mogli wysyłać eurodeputowanych do Parlamentu Europejskiego.
Emmanuel Macron ogłosił rozwiązanie Zgromadzenia Narodowego i wezwał do zorganizowania wyborów legislacyjnych 30 czerwca i 7 lipca.
· Grecja
Na pierwszym miejscu znajduje się prawicowa partia premiera Grecji Kyriakosa Mitsotakisa, która zdobyła 28,60% głosów. Jednak premierowi, wybranemu rok temu bezwzględną większością głosów, nie udało się osiągnąć celu, jakim było zebranie 33% głosów, jak twierdził podczas kampanii wyborczej. Taki wynik odnotowała jego partia Nowa Demokracja podczas ostatnich wyborów europejskich w 2019 roku.
Na drugim miejscu znalazła się lewicowa partia Syriza, na której czele stoi Stefanos Kasellakis, były handlowiec i wieloletni mieszkaniec USA, z 14,70% głosów. Jego następcą została Socjalistyczna Partia PASOK, która uzyskała 12,90% głosów.
· Włochy
Skrajnie prawicowa partia premier Włoch Giorgii Meloni Fratelli D’Italia zajmuje pierwsze miejsce w wyborach europejskich z 28% głosów.
Na drugim miejscu znajduje się centrolewicowa Partia Demokratyczna, główna partia opozycji, z 23% głosów, a za nią plasuje się (populistyczny) Ruch Pięciu Gwiazd pod przywództwem byłego premiera Giuseppe Conte (12%).
· Malta
Blisko siebie są Partia Pracy (44,67%) i Partia Narodowa (42,52%).
· Holandia
Prowadzi koalicja Partii Pracy i Zielonej Lewicy z 21,6% głosów. Wyprzedza Partię Wolności (PVV), skrajnie prawicową formację kierowaną przez Geerta Wildersa (17,70%) oraz centroprawicową Ludową Partię Wolności i Demokracji (11,60%).
Polska
Na pierwszym miejscu znajduje się Koalicja Obywatelska, formacja proeuropejska, z 38,20% głosów. Przewodzi eurosceptycznej Partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) (33,9%). Platformę uzupełnia Unia Wolności i Niepodległości, plasująca się po skrajnej prawicy (11,90%)
· Portugalia
Lista socjalistki Marty Temido, byłej minister zdrowia w czasie pandemii Covid-19, oraz lista koalicji rządowej kierowanej przez 28-letniego dziennikarza Sebastião Bugalho, rywalizowały z odpowiednio 31, 40% i 30,60. % głosów.
Za nami stoi przede wszystkim Inicjatywa Liberalna (9,80%) i skrajnie prawicowa Partia Chiga (9,20%).
· Rumunia
Koalicja Partii Socjaldemokratycznej (PSD) i Partii Narodowo-Liberalnej (PNL) zdobyła 54% głosów. Konserwatywny Sojusz na rzecz Jedności Rumunii (AUR) otrzymał 14% głosów.
Szwecja
Na pierwszym miejscu znajduje się Szwedzka Socjaldemokratyczna Partia Robotnicza (23,10%), przed umiarkowaną (17,30%), Partią Zielonych (15,70%) i skrajnie prawicową Szwedzką Demokratką (13,90%).
Ten artykuł zostanie zaktualizowany, gdy dostępne będą wyniki.
Najczesciej czytane
„Bacon ninja. Adwokat podróży. Pisarz. Nieuleczalny ekspert w dziedzinie popkultury. Zły maniak zombie. Ekspert od kawy przez całe życie. Specjalista od alkoholu.”
More Stories
Dlaczego zaangażowanie Korei Północnej budzi strach przed eskalacją w stosunkach z Koreą Południową
Stany Zjednoczone i Korea Południowa żądają od Pjongjangu wycofania swoich sił z Rosji
Rząd ogłasza trzydniową żałobę narodową, a liczba ofiar śmiertelnych sięga 72 ofiar