Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Niektórzy naukowcy uważają, że lepiej zostawić plastik w oceanie: dlaczego?

Niektórzy naukowcy uważają, że lepiej zostawić plastik w oceanie: dlaczego?

Zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi to plaga dla oceanów, zwłaszcza dla żyjących tam gatunków morskich. Niektórzy naukowcy uważają jednak, że lepiej nie czyścić mórz z cząstek plastiku… Dlaczego?

Jak plastik zanieczyszcza ocean

Z tego powodu Niezdolność do skutecznego rozkładu w przyrodzieTworzywa sztuczne stanowią poważny problem środowiskowy z kilku powodów:

  • Rozkład (Jest odporny na naturalny rozkład, a całkowity rozkład może zająć setki lat)
  • Użycie jest ogromne I jego wszechobecność (większość produktów i przedmiotów codziennego użytku zawiera plastik)
  • Zła gospodarka odpadami lub zaniedbanie (nie ma skutecznego systemu zbiórki i recyklingu odpadów z tworzyw sztucznych, gdyż duża ich część trafia do przyrody)
  • Mikroplastik (Cząstki o średnicy mniejszej niż 5 mm występują w dużych ilościach w oceanie i są spożywane przez organizmy morskie)
  • Wpływ na zwierzęta i rośliny morskie (Poważne obrażenia, problemy z trawieniem, śmierć przez uduszenie lub zatrucie).

Walczyć Przeciwko zanieczyszczeniom tworzywami sztucznymi W oceanach konieczne staje się ograniczenie ich produkcji lub faworyzowanie tworzyw sztucznych nadających się do ponownego użycia, nawet jeśli pod koniec ich życia nie można ich w całości poddać recyklingowi (dowiedz się, jaki procent tworzyw sztucznych został już poddany recyklingowi od 1950 r.).

© Alice_Otovko/iStock

Dlaczego niektórzy naukowcy uważają, że nie powinniśmy usuwać plastiku z oceanów?

Według małej grupy badaczy. Oczyszczanie oceanów Może to zagrozić niektórym gatunkom morskim przyzwyczajonym do plastiku… Dylemat jest ogromny.

Cóż, to Plastik zakłóca łańcuch pokarmowy Wiele typówNaukowcy odpowiedzialni za badania mogli udowodnić, że inne organizmy, takie jak Newston*, zawdzięczają mu rozmnażanie. Wydaje się, że te organizmy żyjące na powierzchni wody już to zrobiły Dobrze przystosowuje się do zanieczyszczeńJak smok morski Glukoza Albo ślimaki Jantyna.

*Newstone gromadzi wszystkie organizmy związane z powierzchnią wody, czyli na styku wody z atmosferą (glony, mięczaki, parzydełka).

W ten sposób zauważamy a Ogromna ilość Newstone’a Na siódmym kontynencie słynącym z odpadów ta masa mikroplastikowych cząstek rozwija się z prędkością błyskawicy wraz z falami Oceanu Spokojnego. Zdaniem niektórych biologów oczyszczanie oceanów może narazić tę grupę gatunków na ryzyko. Rebeka HelmAmerykański ekolog ośmiela się nawet twierdzić:

Niektóre projekty oczyszczania oceanów mogą pozbawić świat całego ekosystemu, którego nie rozumiemy i którego możemy nigdy nie odzyskać.

Trudno wiedzieć, co o tym myśleć…

READ  Asus Vivobook 15 S1500EA-EJ4004W, Intel Slim, lekki i wszechstronny laptop 15" HD, srebrny, z dyskiem SSD i USB-C - LaptopSpirit
Recykling plastikowych odpadów plażowych i zanieczyszczenie oceanów
© Wewnątrz Domu Kreatywności / iStock

Podsumowując, zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi jest plagą dla oceanów i ich mieszkańców oraz stanowi poważny problem środowiskowy. Tworzywa sztuczne odporne na naturalną degradację atakują nasze oceany ze względu na ich powszechne stosowanie i niewłaściwą gospodarkę odpadami. W szczególności mikroplastiki stwarzają poważne problemy dla organizmów morskich, powodując obrażenia, problemy trawienne, a nawet śmierć.

Niektórzy naukowcy stawiają jednak ciekawy dylemat: czyszczenie oceanów z plastiku może zaszkodzić niektórym gatunkom morskim, które przystosowały się do tego zanieczyszczonego środowiska. Newstones, grupa organizmów żyjących na powierzchniach wody, wydaje się rozwijać w obecności plastiku, a gatunki takie jak smok morski Glaucus i ślimaki Janthina znajdują niszę w takich warunkach.

Siódmy Kontynent Odpadów, ogromne nagromadzenie cząstek mikroplastiku, stał się domem dla tych organizmów. Biolodzy, tacy jak Rebecca Helm, ostrzegają przed projektami oczyszczania oceanów, które mogą zniszczyć unikalny ekosystem, którego jeszcze nie do końca rozumiemy.

Sytuacja ta stwarza złożony dylemat: czy powinniśmy oczyścić oceany i ryzykować zakłócenie prawidłowych ekosystemów, czy też powinniśmy pozostawić tworzywa sztuczne, zagrażając innym gatunkom i ogólnemu zdrowiu oceanów?

Innym wymiarem tego dylematu jest wpływ tych ekosystemów na globalny łańcuch pokarmowy. W rzeczywistości Newstone jest nie tylko domem dla niektórych gatunków morskich, ale także źródłem pożywienia dla innych większych zwierząt, takich jak żółwie morskie i niektóre ryby. Zmieniając tę ​​kruchą równowagę, sprzątanie plastiku może zakłócić całe poziomy troficzne, wpływając w ten sposób na różnorodność biologiczną na znacznie szerszą skalę. Problemem nie jest zatem tylko ochrona siedlisk, ale stabilność całych sieci pokarmowych, które obecnie wbrew sobie zależą od zanieczyszczeń tworzywami sztucznymi.