Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy znaleźli rewolucyjny sposób na ogrzanie Marsa, ale jakim kosztem?

Naukowcy znaleźli rewolucyjny sposób na ogrzanie Marsa, ale jakim kosztem?

Na Marsie jest zbyt zimno, aby woda w stanie ciekłym mogła płynąć po powierzchni. Naukowcy mają jednak pomysł, który może to zmienić. Pomysł, który mógłby podnieść temperaturę Czerwonej Planety o około dziesięć stopni i sprawić, że będzie nadawała się do zamieszkania dla niewielkiej liczby drobnoustrojów.

Na Ziemi coraz więcej geoinżynierów szuka sposobów na unowocześnienie naszego życia AtmosferaAtmosfera Konfrontować się Globalne ocieplenieGlobalne ocieplenie spowodowane przez naszą emisję gazów cieplarnianych. Na Marsie problem jest zupełnie inny. Na przykład nie jest wystarczająco gorąco, aby woda w stanie ciekłym mogła wypłynąć na powierzchnię. Dlatego naukowcy od dawna zastanawiali się – a przed nimi także niektórzy autorzy science fiction – nad „przekształceniem” Czerwonej Planety. Zrozum, przekształć go tak, aby wyglądał jak Ziemia.

Robiłem burzę mózgów. Podrzędny płytkipłytki Do ZamrażaćZamrażać Przezroczysty, który na przykład zatrzymuje ciepło. Najczęściej pomysły są bardzo drogie i skomplikowane w realizacji. Dlatego zespół z Uniwersytetu w Chicago, Uniwersytetu Northwestern i Uniwersytetu Centralnej Florydy (USA) chciał wypróbować nowe podejście, które nie miało wyłącznie na celu terraformowania Marsa. Na początek. Ale przynajmniej podnieść temperaturę w swojej atmosferze.

Na Marsie kilka dodatkowych stopni zmieniłoby wszystko

W magazynie Postęp naukiNaukowcy wyjaśniają, w jaki sposób moglibyśmy podnieść temperaturę Czerwonej Planety o ponad 10 stopni Celsjusza – przynajmniej do poziomu odpowiedniego dla życia drobnoustrojów – w sposób, który według nich jest 5000 razy skuteczniejszy niż obecne, wcześniej sformułowane propozycje. Zwłaszcza, że ​​metoda zależy od zasobów powszechnie dostępnych na stronie.

Na początek pamiętajmy, że średnia temperatura na Marsie wynosi około -65 stopni Celsjusza. Zatem dla tych, którzy myślą, że możemy – tak jak to robimy na Ziemi – po prostu emitować Gazy cieplarnianeGazy cieplarniane Aby ogrzać atmosferę Czerwonej Planety, badacze odpowiadają, że w tym celu musielibyśmy sprowadzić ogromne ilości paliw kopalnych, których Marsowi brakuje, w tym przypadku okrutnie.

READ  Wostok-2M: Szczątki rosyjskiego pocisku rozbijają się o Ziemię 42 lata po wystrzeleniu

Skorzystaj z zasobów Marsa

Z drugiej strony marsjańska gleba jest bogata w żelazo. Zawdzięcza mu nawet swój kolor i tytuł. Dlatego naukowcy zastanawiali się, czy mogliby znaleźć sposób na wykorzystanie tego żelaza do podniesienia temperatury. W zasadzie cząstki żelaza rozproszone w atmosferze mają tendencję do wywoływania odwrotnego efektu. Kiedy jednak cząstki te formują się w nanometrowe pręciki, zaczynają wychwytywać ciepło i rozpraszać światło światłoświatło Do słonecznysłoneczny w kierunku powierzchni. Sposób na promowanie globalnego ocieplenia. Wydaje się również, że działa z innym pierwiastkiem, w który bogata jest marsjańska gleba:AluminiumAluminium.

„Sposób, w jaki światło oddziałuje z przedmiotami Długość faliDługość fali Mniej cudowne. Co najważniejsze, inżynieryjne nanocząstki mogą prowadzić do efektów optycznych znacznie wykraczających poza to, czego tradycyjnie oczekuje się od tak małych cząstek.„, wyjaśnia Ansari Mohseni, współautor pracy, w: A Komunikat prasowy Uniwersytetu w Chicago.

Naukowcy zdają sobie z tego sprawę „Do ogrzania planety nadal potrzebne byłyby miliony ton tych cząstek”.. z pewnością. Ale on zostaje „5000 razy mniej, niż było to konieczne w poprzednich propozycjach, aby ogrzać Marsa”.

Informacje zwrotne dotyczące klimatu są nadal nieznane

W praktyce oznaczałoby to uwalnianie cząstek żelaza do marsjańskiej atmosfery z szybkością 30 litrów na sekundę. Efekt zacznie być widoczny już po kilku miesiącach. Ale nie przestawaj. W przeciwnym razie jego atmosfera powróci do normalnej temperatury w ciągu kilku lat.

Badacze podkreślają jednak, że o konsekwencjach takiego wstrzyknięcia cząstek do marsjańskiej atmosfery prawie nic nie wiedzą. z prędkośćprędkość Z którego ucieknie pył żelazny. O możliwości pojawienia się deszczu na planecie. Informacje zwrotneInformacje zwrotne Naprawdę trudno jest dokładnie modelować klimatostrzega Edwin Kite, profesor nadzwyczajny nauk geofizycznych.Aby wdrożyć coś takiego, będziemy potrzebować znacznie więcej danych i będziemy musieli działać powoli i metodycznie Odwróć toOdwróć to Aby mieć pewność, że efekty działają zgodnie z zamierzeniami. » Rady, do których mogą się zastosować niektórzy inżynierowie geologowie, zanim rozważą zaangażowanie się w tę sprawę klimatklimat…z naszej ziemi!

READ  Historyczny pierwszy! Robot NASA zabrał pierwszy kamienny odłamek z Marsa