Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Naukowcy martwią się „nieuniknionym” przyspieszonym topnieniem pokrywy lodowej Antarktyki Zachodniej: Wiadomości

Naukowcy martwią się „nieuniknionym” przyspieszonym topnieniem pokrywy lodowej Antarktyki Zachodniej: Wiadomości

Z opublikowanego w poniedziałek badania wynika, że ​​topnienie lodu na Antarktydzie Zachodniej dramatycznie przyspieszy w nadchodzących dziesięcioleciach i może spowodować podniesienie się poziomu mórz, nawet jeśli świat wywiąże się ze swoich zobowiązań w zakresie ograniczenia globalnego ocieplenia.

Naukowcy z British Antarctic Survey, którzy przeprowadzili nowe badanie, ostrzegają, że ludzkość „straciła kontrolę” nad losem szelfów lodowych, tych gigantycznych zamarzniętych konstrukcji wzniesionych na krawędzi głównej pokrywy lodowej, które odgrywają stabilizującą rolę w utrzymywaniu cofnąć lód. Dryf i topnienie lodowców w oceanie.

W ostatnich dziesięcioleciach na Antarktydzie zaobserwowano już przyspieszającą utratę lodu, a naukowcy twierdzą, że pokrywa lodowa Antarktydy Zachodniej – która zawiera wystarczającą ilość wody, aby podnieść poziom oceanów o kilka metrów – może zbliżać się do klimatycznego „punktu krytycznego”.

Naukowcy odkryli – korzystając z modelowania komputerowego – że szybsze topnienie szelfów lodowych jest już nieuniknione w nadchodzących dziesięcioleciach ze względu na rosnące temperatury oceanów.

Nawet w scenariuszu, w którym spadek emisji gazów cieplarnianych i globalne ocieplenie mieszczą się w najambitniejszym celu Porozumienia paryskiego – 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu z erą przedindustrialną – wyniki są w dużej mierze identyczne.

Badanie, opublikowane w czasopiśmie Nature Climate Change, dotyczyło procesu topnienia wody oceanicznej spod pływających szelfów lodowych na Morzu Amundsena.

Nawet w najlepszym przypadku ocieplenie oceanów w XXI wieku może być trzy razy szybsze niż w XX wieku.

– 'Sygnał ostrzegawczy’ –

Caitlin Naughton, główna autorka badania, stwierdziła, że ​​badacze „mają wszelkie powody, by oczekiwać”, że topnienie lodu przyczyni się do wzrostu poziomu morza – który już ma osiągnąć 1 metr do końca stulecia – mimo że nie badali tego bezpośrednio . .

„Topnienie szelfu lodowego Antarktyki Zachodniej to jeden ze skutków zmiany klimatu, do którego być może będziemy musieli się przystosować” – uważa.

READ  Astronauci z Shenzhou-15 wykonują drugi spacer kosmiczny; W ciągu ostatnich trzech miesięcy na chińskiej stacji kosmicznej poczyniono ogromne postępy

Dodaje, że miliony ludzi na całej planecie żyją obecnie na nisko położonych obszarach przybrzeżnych, a niektóre „społeczności przybrzeżne będą musiały albo budować wokół nich, albo je porzucić”.

Zdaniem Alberto Navairy Garabato, profesora oceanografii fizycznej na Uniwersytecie w Southampton, badanie to „otrzeźwia”.

„To pokazuje, jak nasze przeszłe wybory prawdopodobnie doprowadziły do ​​znacznego stopienia pokrywy lodowej Antarktyki Zachodniej i późniejszego wzrostu poziomu morza, do czego jako społeczeństwo nieuchronnie będziemy musieli przystosować się w nadchodzących dziesięcioleciach i stuleciach” – powiedział Science Media. Centrum.

Podkreśla jednak, że jest to także „sygnał alarmowy”, aby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, aby uniknąć innych poważnych konsekwencji klimatycznych, w tym topnienia pokrywy lodowej Antarktyki Wschodniej, którą obecnie uważa się za bardziej stabilną.

Autorzy badania wskazują, że chociaż znaczna redukcja emisji nie miałaby istotnego wpływu na utratę pokrywy lodowej Antarktyki Zachodniej w tym stuleciu, mogłaby mieć znaczący wpływ w perspektywie długoterminowej, ponieważ pokrywa lodowa prawdopodobnie zajmie stulecia. , jeśli nie tysiące lat, aby w pełni zareagować na zmianę klimatu.

Jonathan Bamber, profesor w Szkole Nauk Geograficznych Uniwersytetu w Bristolu, zwraca uwagę, że badanie jest nieco ograniczone, ponieważ badacze wykorzystali tylko jeden model oceanu i nie zbadali wprost wpływu ocieplenia wód na poziom mórz.

„Ta część Antarktydy Zachodniej zawiera wystarczającą ilość lodu, aby podnieść poziom mórz o ponad metr, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, jak to się zmieni w przyszłości” – powiedział Bamber, który nie był zaangażowany w badania.

Opublikowano 23 października o 17:48, Agence France-Presse