” data-script=”https://static.lefigaro.fr/widget-video/short-ttl/video/index.js” >
8 kwietnia całkowite zaćmienie słońca było imponującym widokiem dla oczu kontynentu amerykańskiego. Ale to zjawisko było bardziej niebezpieczne niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).
W poniedziałek 8 kwietnia 2024 roku Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) mogła skorzystać z całkowitego zaćmienia Słońca widocznego z kontynentu amerykańskiego. Na zdjęciach wykonanych przez NASA widzimy ogromny cień powoli pokrywający Ziemię.
Wydarzenie, które stanowi także szansę gospodarczą dla obszarów na swojej drodze oraz szansę naukową dla badaczy badających w szczególności Słońce, rozpoczęło się na meksykańskim wybrzeżu Pacyfiku. Trasa zaćmienia przecięła następnie 15 stanów USA – od Teksasu po Maine – zanim zakończyła się we wschodniej Kanadzie. W sumie cień księżyca przeleciał nad trzema krajami przez około półtorej godziny. Na obszarze, na którym zaobserwowano całkowite zaćmienie, żyje ponad 30 milionów ludzi.
4 minuty 34 szczęścia
Całkowite zaćmienie zdarza się rzadko: to dopiero piętnasty raz od 2000 roku, kiedy Księżyc idealnie ustawia się w jednej linii z Ziemią i Słońcem, blokując dotarcie światła do nas. W sumie zjawisko trwało 5 godzin, 10 minut i 5 sekund, ale całkowite zaćmienie słońca trwało tylko 4 minuty i 34 sekundy.
Następna obserwacja widoczna z Francji nastąpi 3 września 2081 roku.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!