Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA szacuje, że ludzie zamieszkają na Księżycu w ciągu 10 lat

NASA szacuje, że ludzie zamieszkają na Księżycu w ciągu 10 lat

Oświadczenie pojawiło się po tym, jak statek kosmiczny Orion został wystrzelony w kierunku Księżyca w ramach misji Artemis. Celem jest ustanowienie tam stałej obecności ludzi, począwszy od naukowców.

Dziś, w sobotę, Agencja Kosmiczna USA poinformowała, że ​​szacunki NASA wskazują, że ludzie będą mieszkać na Księżycu w ciągu najbliższej dekady. BBC.

Ludzie wracają na Księżyc

Howard Hu, dyrektor NASA Lunar Space Program Orion, wyjaśnił w tym samym wywiadzie, że siedliska na Księżycu będą niezbędne w nadchodzących latach, aby umożliwić naukowcom wykonywanie ich misji.

To oświadczenie pojawia się kilka dni po udanym starcie statku kosmicznego Orion w drodze na Księżyc po starcie z Florydy w Stanach Zjednoczonych w ramach misji Artemis.

Kapsuła nie wyląduje na Księżycu, ale zapuści się za nim na odległość do 64 000 km, co jest rekordem dla nadającego się do zamieszkania statku kosmicznego.

Ten pierwszy lot próbny bez załogi na pokładzie musi najpierw odbyć się, aby upewnić się, że pojazd jest bezpieczny. Ale długoterminowym celem jest zabranie astronautów na Księżyc za pomocą tej kapsuły w ciągu najbliższych kilku lat. Będzie to pierwszy raz od ostatniej misji Apollo w 1972 roku. Celem jest ustanowienie tam stałej obecności człowieka.

„Pierwszy krok” w eksploracji kosmosu

Howard Hu pochwalił sukces startu, odnosząc się do „historycznego dnia dla załogowych lotów kosmicznych”, kiedy kapsuła znajdowała się już około 134 000 km od Księżyca w sobotę.

„To pierwszy krok, jaki podejmujemy w kierunku długoterminowej eksploracji kosmosu, nie tylko dla Stanów Zjednoczonych, ale dla świata” – powiedział.

Powodzenie tej misji zależy od przyszłości Artemidy 2, która zabierze astronautów dookoła Księżyca bez lądowania, a następnie Artemidy 3, która ostatecznie zadecyduje o powrocie ludzi na powierzchnię Księżyca. Misje te mają oficjalnie odbyć się odpowiednio w 2024 i 2025 roku.

READ  Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba obiecuje skok naprzód w astronomii

Tego lata pierwsza próba startu została odwołana w ostatniej chwili z powodu awarii czujnika, a druga z powodu niekontrolowanego wycieku wodoru.