Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NASA straciła kontakt ze swoim satelitą Capstone

opublikowany

Małe urządzenie, które zostało wysłane w kosmos w celu przetestowania nowej orbity wokół Księżyca, nie odpowiedziało od wtorku.

Capstone to eliptyczny test na orbicie księżycowej, który będzie wymagał mniejszego ciągu niż inne orbity.

Capstone to eliptyczny test na orbicie księżycowej, który będzie wymagał mniejszego ciągu niż inne orbity.

NASA

Capstone został wystrzelony z Nowej Zelandii 28 czerwca na pokładzie rakiety elektronowej, satelity, który powinien przetestować nową orbitę wokół Księżyca, aby zabezpieczyć przyszłe misje dla naszego satelity, w tym załogowe. Program Artemis. Osiągnięcie celu powinno zająć 4 miesiące.

4 lipca statek kosmiczny z powodzeniem rozmieścił panele słoneczne, ustabilizował się i rozpoczął ładowanie akumulatora pokładowego. Jego układ napędowy został również przygotowany do pierwszego manewru satelity, który wykonał wstępne połączenie ze stacją naziemną w Madrycie w Hiszpanii, a następnie częściowe połączenie ze stacją naziemną Goldstone w Kalifornii. Dzięki tej komunikacji operatorzy misji byli w stanie określić przybliżoną pozycję i prędkość Capstone w kosmosie.

Margines manewru na kilka dni

Ale wtedy NASA straciła kontakt. Z powodu tych problemów z komunikacją pierwszy manewr korekcji pasa ruchu zaplanowany na ranek 5 lipca został opóźniony. agencja kosmiczna. Ten manewr jest pierwszym z serii zaprojektowanych w celu wprowadzenia niewielkich poprawek w celu zwiększenia dokładności orbity transferowej na Księżyc, a statek kosmiczny pozostaje w planowanym globalnym księżycowym transferze balistycznym w oczekiwaniu na tę korektę kursu. Ustalono również, że statek ma wystarczającą ilość paliwa, aby opóźnić ten manewr o kilka dni.

Capstone to maleńki satelita podobny do Cubesata, wielkości mikrofalówki. Będzie to pierwszy statek kosmiczny, który przetestuje unikalną księżycową orbitę eliptyczną, która pomoże zmniejszyć ryzyko dla przyszłych statków kosmicznych poprzez walidację innowacyjnych technik nawigacji i weryfikację dynamiki tej orbity w kształcie halo.

Orbita przeniosłaby Capstone na odległość 1600 km od bieguna księżycowego w jego bliskim przelocie i 70 000 km od drugiego bieguna w zenicie co siedem dni, co wymagałoby mniejszego ciągu dla statków kosmicznych lecących do i z powierzchni Księżyca niż inne orbity kołowe. .

READ  À une mutacja près: des chercheurs de Wuhan tiennent à l'oeil le NeoCoV, un autre koronawirus