Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Najnowsze informacje i odpowiedzi na Twoje pytania

Najnowsze informacje i odpowiedzi na Twoje pytania

Zaktualizowano we wtorek, 25 czerwca o 22:30

We wtorek w Luksemburgu Unia Europejska oficjalnie rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainąetap opisany jako„Historyczny” Czy to w Kijowie, czy w Brukseli. Rosja wszelkimi sposobami starała się utrudniać proces akcesyjny, który według przewidywań będzie długi i trudny i który może skłonić tę byłą republikę radziecką do osiedlenia się w Europie.

„Historyczny moment” Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, „Dzień historii” Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski…Nie brakowało superlatywów, z radością witających otwarcie negocjacji. na Ukrainie, „90% społeczeństwa nas popiera i przeprowadzimy reformy”. Potwierdziła to wicepremier Ukrainy Olga Stefanyszyna podczas przemówienia wygłoszonego przed ministrami dwudziestu siedmiu krajów.

Międzynarodowy Trybunał Karny ogłosił we wtorek, że wydał nakazy aresztowania Przeciwko szefowi sztabu Rosji Walerijowi Gierasimowowi i byłemu ministrowi obrony Rosji Siergiejowi Szojgu. Obydwaj są oskarżeni o popełnienie zbrodni wojennych polegających na kierowaniu atakami na cele cywilne i powodowaniu nadmiernych przypadkowych szkód wśród ludności cywilnej, a także o popełnienie „nieludzkich czynów” przeciwko ludzkości, jak stwierdził MTK w komunikacie prasowym.

We wtorek prezydencja ukraińska z zadowoleniem przyjęła tę decyzję „Ważna decyzja” Do Międzynarodowego Trybunału Karnego. z ich strony, Władze rosyjskie wydały orzeczenie „nieważne” Rosyjskie agencje informacyjne podały, że istnieje nakaz aresztowania.

Rosja ogłosiła, że ​​uniemożliwia dotarcie na jej terytorium 81 europejskim mediom. W tym strony internetowe świat Oraz Agence France-Presse w odpowiedzi na decyzję Unii Europejskiej z maja ubiegłego roku o zakazie działalności czterech rosyjskich mediów rządowych. Na liście opublikowanej we wtorek przez rosyjskie ministerstwo znalazły się także media niemieckie Der SpiegelHiszpański El mondo I El PaisWłoska telewizja RAI i inne francuskie media, takie jak Daily początek Kanały LCI i CNews.

We wtorek władze ukraińskie nakazały „przymusową” ewakuację dzieci i ich rodziców Z pięciu wsi w obwodzie donieckim, na wschód od kraju. Procedura ta dotyczy „Dzieci z rodzicami lub innymi przedstawicielami prawnymi” Gubernator tego regionu oświadczył w oświadczeniu prasowym, że zamieszkują oni obszary w pobliżu obszaru, na którym w ostatnich tygodniach nasiliły się walki.

READ  Ramadan 2022: ogłoszono datę Id al-Fitr, która zbiega się z końcem postu we Francji

Praga poinformowała o przybyciu na Ukrainę pierwszej partii amunicji zakupionej spoza Europy W ramach czeskiej inicjatywy przeciwstawienia się rosyjskiej inwazji. Republika Czeska, państwo członkowskie NATO i Unii Europejskiej liczące 10,9 miliona mieszkańców, przewodzi tej międzynarodowej inicjatywie zbierania funduszy na zakup amunicji dla armii ukraińskiej.

Armia rosyjska ogłosiła we wtorek, że w ciągu nocy zniszczyła trzydzieści ukraińskich dronówW obwodach Biełgorodu i Woroneża, przygranicznych regionach Ukrainy. Ze swojej strony Ukraina oświadczyła, że ​​zbombardowała skład amunicji armii rosyjskiej w rosyjskim obwodzie woroneskim, co doprowadziło do dużego pożaru na miejscu. Według tego źródła operację przeprowadziły ukraińskie siły wywiadu wojskowego.

We wtorek Unia Europejska ponownie przedłużyła tymczasową ochronę przyznaną około 4,2 mln ukraińskich uchodźcówdo 4 marca 2026 r. Ukraińcy uciekający przed wojną rozpoczętą przez Rosję korzystają od marca 2022 r. ze statusu, który pozwala im przebywać, pracować i otrzymywać pomoc w Unii Europejskiej.