Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na żywo – Ukraina: Unia Europejska ogłasza pożyczkę o wartości 35 miliardów euro, finansowaną z zamrożonych rosyjskich aktywów

Unia Europejska zamierza udzielić Ukrainie pożyczki o wartości 35 miliardów euro, finansowanej z nadzwyczajnych zysków generowanych przez zamrożone rosyjskie aktywa w Europie, ogłosiła w piątek w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Śledź najświeższe informacje na temat konfliktu.

Śledź pełny zasięg

Wojna na Ukrainie: po dwóch i pół roku wojny wtargnięcie na terytorium Rosji

Minuta po minucie


Pomoc cywilna z Norwegii

Norwegia zwiększy w tym roku swoją pomoc cywilną dla Ukrainy o 425 mln euro, zapowiedział w piątek norweski premier Jonas Gahr Sture.

„Plan na zwycięstwo”

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział dziś w piątek na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, że powodzenie ukraińskiego „planu zwycięstwa” w wojnie z Rosją zależy od „szybkich decyzji podjętych przez sojuszników” w tym roku. Prezydent Ukrainy powiedział też, że „ma nadzieję”, że prezydent USA Joe Biden da zielone światło na realizację powyższego planu. „Mam nadzieję, że poprze ten plan” – dodał.

Pożyczka z zamrożonymi aktywami

Ursula von der Leyen powiedziała w piątek podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim: „Z przyjemnością ogłaszam, że Komisja przyjęła propozycje, które pozwolą Unii Europejskiej pożyczyć Ukrainie 35 miliardów euro”. „To duży krok naprzód” – dodała. Należy pamiętać, że to rosyjskie aktywa zamrożone w Europie będą finansować to działanie.

W kierunku uzyskania pożyczki z Unii Europejskiej

Unia Europejska zamierza udzielić Ukrainie pożyczki o wartości 35 miliardów euro, finansowanej z nadzwyczajnych zysków generowanych przez zamrożone rosyjskie aktywa w Europie, ogłosiła w piątek w Kijowie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Telegram jest zakazany na Ukrainie

Ukraińska Rada Obrony i Bezpieczeństwa Narodowego ogłosiła w piątek, że wprowadzi zakaz korzystania z aplikacji „Telegram”, bardzo popularnej usługi przesyłania wiadomości założonej przez Rosjanina Pawła Durowa, na oficjalnych urządzeniach elektronicznych większości ukraińskiego personelu wojskowego i urzędników, w celach „bezpieczeństwa” „powody. .

READ  W Rosji ośmiolatka Ludmiła Wasiliewa rzuca wyzwanie władzy i ubiega się o stanowisko gubernatora Petersburga

Rada w oświadczeniu stwierdziła: „Postanowiono zakazać instalowania i używania aplikacji Telegram na oficjalnych urządzeniach urzędników rządowych i wojskowych oraz pracowników sektora bezpieczeństwa i obronności, a także firm działających w infrastrukturze krytycznej”, za kilka wyjątków. Zostało wydane po spotkaniu poświęconym „zagrożeniom bezpieczeństwa narodowego”, jakie stwarza wniosek.

Nie ma spotkania Ławrowa z Blinkenem

Wiceminister spraw zagranicznych Siergiej Riabkow odpowiedział sucho: „Nie, oczywiście, o czym możemy rozmawiać?”, w odpowiedzi na możliwość przyszłego spotkania ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z jego amerykańskim odpowiednikiem Anthonym Blinkenem.

Rosyjscy żołnierze zabici na Ukrainie

Niezależny rosyjski portal MediaZona i rosyjski serwis BBC podały w piątek, że zidentyfikowały około 70 000 rosyjskich żołnierzy, którzy ponieśli śmierć od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r. Ocena ta jest niekompletna, ale daje wyobrażenie o ​wielkość ofiar. Rosyjskie straty, które Moskwa ukrywa.

BBC podało: „Zidentyfikowaliśmy nazwiska 70 112 rosyjskich żołnierzy poległych na Ukrainie, ale rzeczywista liczba jest prawdopodobnie znacznie wyższa”. „Niektóre rodziny nie ogłaszają publicznie szczegółów śmierci swoich bliskich, a nasza analiza nie uwzględnia niemożliwych do zweryfikowania nazwisk ani śmierci bojowników z okupowanych przez Rosję obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie kraju. ” Ukraina” – dodają media.

Należy pamiętać, że spis ludności, który zakończył się 19 września, wynika z wykorzystania informacji publicznych, takich jak oficjalne komunikaty prasowe, nekrologi w mediach czy ogłoszenia o śmierci w sieciach społecznościowych, a także z monitorowania grobów na rosyjskich cmentarzach.

„Nie prowadzi do wojny światowej”

Von der Leyen w Kijowie

Jak poinformowała w mediach społecznościowych Ursula von der Leyen przybyła w piątek do Kijowa. „Moja ósma wizyta w Kijowie przypada w czasie, gdy Rosja w dalszym ciągu atakuje infrastrukturę energetyczną. Pomożemy Ukrainie w jej odważnych wysiłkach” – napisał przewodniczący Komisji Europejskiej. Dodaje: „Przyjechałam tutaj, aby omówić wsparcie europejskie. Od przygotowań zimowych po obronę, przystąpienie i postęp w zakresie pożyczek G7”.

Przygotowania do spotkania von der Leyen z Zełenskim

„Przygotowujemy się do ważnych negocjacji z naszymi europejskimi partnerami w obliczu zbliżającej się zimy, a zwłaszcza tej krytycznej jesieni” – powiedział Wołodymyr Zełenski w swoim tradycyjnym wieczornym przemówieniu, podczas gdy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ma przybyć do Kijowa. W ten piątek.

„Energia jest pilnym priorytetem Front pozostaje stałym priorytetem, co obejmuje dostawy broni i wspólną produkcję. Kluczowa jest także współpraca polityczna – rozpoczęliśmy już negocjacje w sprawie członkostwa Ukrainy w UE, a proces ten musi być aktywny i realny”. Prezydent Ukrainy podkreśla: „Wzmocnienie całego systemu europejskiego”. „Poruszymy także kwestię rosyjskich aktywów, a te środki trzeba przeznaczyć na ochronę życia na Ukrainie przed rosyjską agresją” – nalega.

międzynarodowy

Wojna na Ukrainie: co o niej wiemy "Plan na zwycięstwo" Wołodymyra Zełenskiego

Powitanie

Zapraszamy do śledzenia najnowszych wydarzeń związanych z wojną na Ukrainie.

Sytuacja na froncie w obwodzie donieckim we wschodniej Ukrainie, gdzie armia rosyjska posunęła się w ostatnich miesiącach do tego stopnia, że ​​zagroziła ukraińskiemu miastu Pokrovsk. „Bardzo niepokojące”Jednak Kijówowi udało się ograniczyć tam możliwości Moskwy, oznajmił w czwartek ukraiński prezydent w swoim codziennym przesłaniu wideo.

Jeśli chodzi o rosyjski obwód kurski na północy, gdzie w sierpniu zeszłego roku armia ukraińska przeprowadziła niespodziewany atak, aby odwrócić siły rosyjskie od frontu, „Udało nam się już wysłać w ten region około 40 000 rosyjskich żołnierzy”.Potwierdził to Wołodymyr Zełenski. „Kontynuujemy”Powiedział.

  • Przeczytaj także

    Przeczytaj także

    Wojna na Ukrainie: co wiemy o „planie zwycięstwa” Wołodymyra Zełenskiego.

Według Kijowa Ukraina, borykająca się z trudnościami na wschodzie, rozpoczęła 6 sierpnia wielką ofensywę w rosyjskim obwodzie kurskim, zajmując kilkaset kilometrów kwadratowych. Wyraziła nadzieję, że uda się zmusić Moskwę do przerzutu sił w obwodzie donieckim i tym samym spowolnienia postępu, lecz rosyjscy żołnierze obecnie w dalszym ciągu posuwają się w tym regionie.

Rosja potwierdziła również, że od zeszłego tygodnia odzyskała od sił ukraińskich kontrolę nad kilkoma wioskami w obwodzie kurskim. Rzecznik ukraińskiego Dowództwa Regionalnego Oleksij Dmitrachkiwski powiedział w środę AFP, że rosyjski kontratak w obwodzie kurskim ustał.


Redakcja TF1info