Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na zdjęciu – to Sagittarius A*, supermasywna czarna dziura znajdująca się w sercu Drogi Mlecznej

Międzynarodowy zespół astronomów właśnie udostępnił nowe zdjęcie supermasywnej czarnej dziury w sercu naszej galaktyki.
Sagittarius A*, bo taki jest jego przydomek, jest w stanie codziennie połykać równowartość masy gazu i pyłu naszego Słońca.

W wielkim zwierzęcym świecie wszechświata trudno znaleźć coś bardziej przerażającego. Grawitacja czarnych dziur jest taka, że ​​nic nie może z nich uciec, ani materia, ani światło. Sagittarius A* to supermasywna czarna dziura znajdująca się w sercu naszej galaktyki, Drogi Mlecznej. To oszałamiające zdjęcie zostało wykonane przez astronomów z Europejskiego Obserwatorium Południowego (Eso) we współpracy z Teleskopem Horyzontu Zdarzeń (EHT), łącząc moc ośmiu teleskopów i radioteleskopów rozsianych po całym świecie, tworząc „wirtualny teleskop” o średnicy na Ziemi.

Spolaryzowany obraz optyczny ukazuje regularnie pasmowany pierścień pomarańczowego światła otaczający Sagittarius A*, odsłaniając strukturę uderzająco podobną do tej obserwowanej w M87*, pierwszej sfotografowanej czarnej dziurze, w sercu galaktyki M87. „ujawnij notatki”Obecność silnych, skręconych i zorganizowanych pól magnetycznych w pobliżu czarnej dziury znajdującej się w centrum Drogi Mlecznej„, powiedziała Sarah Isson z Amerykańskiego Centrum Astrofizyki na Uniwersytecie Harvarda i współkierownik projektu, cytowanego przez Esso w swoim raporcie. Zgłosiłem.

W centrach galaktyk istnieją supermasywne czarne dziury, a ich masa waha się od miliona do miliarda mas Słońca. Przypuszcza się, że pojawiły się bardzo wcześnie we wszechświecie, ale ich powstanie pozostaje tajemnicą. Jeśli chodzi o M87* w 2019 r., a następnie Sagittarius A* w 2022 r., teleskop Event Horizon sfotografował koronę świetlną wytwarzaną przez przepływy materii i gazu, którymi czarna dziura się odżywia i które odrzuca. Inaczej mówiąc, na obrazie widzimy jego cień. Podobnie jak jej rówieśnicy, ta czarna dziura jest żarłoczna. Jest w stanie każdego dnia pochłonąć równowartość masy naszego Słońca w gazie i pyle.


Matthieu Delacharlieriego