Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

NA ZDJĘCIACH – Na strychu znaleziono 33 niepublikowane fotografie warszawskiego getta żydowskiego

NA ZDJĘCIACH – Na strychu znaleziono 33 niepublikowane fotografie warszawskiego getta żydowskiego

Muzeum Historii Żydów w Warszawie zaprezentowało w środę kilka niepublikowanych zdjęć wykonanych podczas powstania w getcie stołecznym w 1943 roku. Na strychu odkryto negatywy. Te zdjęcia wykonał 23-letni polski strażak Zbigniew Leszek Grzywaczewski podczas tłumienia przez nazistów powstania 1943 r. Getto płonęło, a Niemcy podpalili je, aby odstraszyć ukrywających się tam rebeliantów. Polscy strażacy interweniowali, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia. Zdjęcia te są bardzo rzadkie, ponieważ według muzeum są to jedyne zdjęcia, które nie zostały zrobione przez Niemców w celach propagandowych.

Prezentacja 18 stycznia Boleyn Museum of Negatives.
Prezentacja 18 stycznia Boleyn Museum of Negatives.

Muzeum Boleyna

Bezcenne zdjęcia

W sumie odnaleziono 33 zdjęcia getta. Większość dokumentacji fotograficznej Holokaustu stanowią zdjęcia wykonane przez Niemców.Co znaczyDziś wyobrażamy sobie getto ich oczami.– powiedział historyk Holokaustu Jacik Łowiak podczas wykładu w Muzeum Historii Żydów im. Paulinów. Nagle „ten film jest bezcennym dokumentem, bo wykracza poza tę niemiecką perspektywę, (…) punkt widzenia oprawców, którzy przedstawiali Żydów jako odczłowieczone i bezimienne ofiary” – dodaje.

– To jedyne znane zdjęcia, które nie zostały wykonane przez Niemców (w getcie w czasie powstania) i nie zostały wykonane w celach propagandowych – wyjaśnia Susanna Schnepf-Kolach, jedna z kuratorek.

Na tych zdjęciach nie widać walk. Na jednym z nich (zdjęcie na górze artykułu), ujęciem z góry, grupa Żydów – mężczyzn, kobiet i dzieci – w towarzystwie żołnierzy niemieckich z bronią w ręku zmierza w kierunku Umschlagplatz, miejsca wyjazdu do obozów zagłady. . A na innym, na opustoszałej ulicy, gęsty dym spowijał budynki, gruz i kable leżały na jezdni. Trzeciego strażacy gasili płonące budynki. Wszystko emanuje apokaliptyczną atmosferą.

Zdjęcia znalezione na strychu dostarczyło Boleyn Museum.
Zdjęcia znalezione na strychu dostarczyło Boleyn Museum.

– Archiwum Rodzinne Macieja Grzywaczewskiego

Zdjęcia pokazano w kwietniu w Warszawie

Obrazy te zostaną udostępnione publiczności podczas wystawy „Morze ognia wokół nas” w Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, od 18 kwietnia, w przeddzień 80. rocznicy wybuchu wojny. powstanie w getcie. Jak dotąd garstce historyków znanych jest tylko 12 zdjęć z tego filmu, ale tylko jako odciski palców na kiepskiej jakości papierze, ciasno oprawione, a sam film przez długi czas nie do wyśledzenia.

Około pół roku temu organizatorzy zbliżającej się wystawy, dowiedziawszy się o tym nagraniu, skontaktowali się z rodziną fotografa, mając nadzieję, że uda im się znaleźć więcej. I to właśnie syn Zbigniewa, Maciej, odnalazł stary film z uszkodzonymi brzegami w zapomnianym przez dziesięciolecia pudle, zawierającym archiwum fotograficzne zmarłego w 2003 roku ojca.

W polskim Newsweeku.

19 kwietnia 1943 r. do getta w samym centrum miasta wkroczyła policja niemiecka, aby kontynuować deportację ocalałych do obozów koncentracyjnych. Są uzbrojeni w czołgi, miotacze ognia i ciężką broń. Ale setka obywateli buntuje się i sprzeciwia. Trwały prawie miesiąc. Getto zostało podpalone, zbombardowane, a następnie rozebrane w połowie maja. Bitwy te są pamiętane, ponieważ „były największym powstaniem żydowskim podczas II wojny światowej i pierwszym wielkim buntem miejskim przeciwko okupacji niemieckiej w Europie”, według

Muzeum Holokaustu w Stanach Zjednoczonych.