Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na Wyspach Salomona USA ostrzegają przed jakąkolwiek chińską „instalacją” wojskową

Na Wyspach Salomona USA ostrzegają przed jakąkolwiek chińską „instalacją” wojskową

Stany Zjednoczone Ameryki Wyspy Salomona ostrzegły, że zareagują „odpowiednio”, jeśli Chiny „Stała obecność wojskowa” miała zostać ustanowiona na archipelagu Pacyfiku po podpisaniu kontrowersyjnego porozumienia w sprawie bezpieczeństwa, powiedział w piątek Biały Dom.

Delegacja wysokiego szczebla USA, która odwiedziła Wyspy Salomona, wyjaśniła przywódcom wyspy, że jeśli Pekin Prezydencja USA stwierdziła w komunikacie prasowym, że jeśli zostanie wykonany krok w kierunku „ustanowienia de facto stałej obecności wojskowej”, spowoduje to „poważne obawy” dla Stanów Zjednoczonych, które „odpowiednio zareagują”. Dodała, że ​​dotyczy to również powstania jakiejkolwiek „instalacji wojskowej” lub „pokazania zdolności siłowych”, które pozwoliłyby na rozmieszczenie Chin w regionie.

„Brak bazy wojskowej, brak długotrwałej obecności”

Wysłannicy Białego Domu i Departamentu Stanu USA udali się w piątek na Wyspy Salomona, gdzie spotkali się z premierem Manassehem Sogavari. Choć Waszyngton chciał przekonać archipelag, by nie podpisywał porozumienia z Pekinem, we wtorek wydawali się zaskoczeni sformalizowaniem tego zbliżenia.

„W odpowiedzi na podniesione obawy premier Sogavari powtórzył swoje zapewnienia, które w szczególności obejmowały brak bazy wojskowej, długoterminowej obecności, zdolności projekcji sił” – wyjaśniła prezydencja. Stany Zjednoczone potwierdziły, że będą uważnie śledzić rozwój wydarzeń w porozumieniu z partnerami regionalnymi. »

Delegacja USA nalegała również na „potencjalne reperkusje dla bezpieczeństwa regionalnego”, sprzeciwiając się podczas „merytorycznych dyskusji” „celowi, zakresowi i przejrzystości umowy”.

Dialog bezpieczeństwa

Ale Amerykanie podkreślali także „poszanowanie prawa” Wysp Salomona do podejmowania „suwerennych decyzji” i próbowali dokooptować wyspy, mnożąc wobec nich gesty. Wśród nich przyspieszenie otwarcia ambasady USA, zacieśnienie współpracy w sprawie niewybuchów, wysłanie statku szpitalnego na pomoc dla zdrowia publicznego czy dostarczenie dodatkowych szczepionek.

Oba kraje zobowiązały się również do rozpoczęcia „dialogu strategicznego na wysokim szczeblu”, który skupi się w szczególności na delikatnej kwestii bezpieczeństwa.

READ  Trzy oznaki demontażu imperium Jewgienija Prigożyna w Rosji