Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Na planecie Barbabas za pomocą Teleskopu Jamesa Webba zaobserwowano deszcz piaskowy

Na planecie Barbabas za pomocą Teleskopu Jamesa Webba zaobserwowano deszcz piaskowy

Jamesa Webba Kontynuuje eksplorację przestrzeń, odsłaniając imponujące obrazy. Badanie opublikowane 8 listopada przeprowadzone przez zespół europejskich astronomów w Natura Pozwala nam dowiedzieć się więcej o oddalonej o 200 lat świetlnych egzoplanecie zwanej Wasp-107b.

Ta planeta jest gazowa, jej masa jest równa masie Neptuna, a jej średnica jest zbliżona do gigantycznej planety Jowisz Nomirama. Jeśli ma atmosferę, nie ma to nic wspólnego z atmosferą ziemską. Jest tam gorąco, w wyższych klasach dochodzi do 500 stopni. Jest para wodna, dwutlenek siarki, ale jest też piasek. Ostrzega, że ​​jeśli będziemy w pobliżu, poczujemy „płonącą zapałkę”. Stróż.

Planeta Barbabas

Ten piasek jest drobniejszym krzemianem. Podobnie jak w obiegu wody na Ziemi, pary krzemianów unoszą się w górnych warstwach, tworząc chmury, opadają w postaci lekkiego deszczu i odparowują w dolnych warstwach w wyższych temperaturach. Możliwe było zbadanie atmosfery Wasp-107b na głębokości 50 razy głębszej niż to, co naukowcy są w stanie zrobić dla Jowisza. Wynika to z „cienkiej” charakterystyki egzoplanety. Wasp-107b została odkryta w 2017 roku i jest również nazywana „Planetą Barbabas”.

Pomimo tego pseudonimu, pomiędzy upałem a piaszczystym deszczem, Wasp-107b jest niegościnną planetą, nawet dla dobrze wyposażonego astronauty.

READ  Szczepienia we Francji, gdzie jesteśmy? Liczba zaszczepionych według regionu