Europejska Agencja Kosmiczna ujawniła wyniki badania narażenia astronautów na promieniowanie kosmiczne podczas misji Artemis 1, która odbyła się w 2022 roku. W przypadku ESA i NASA chodziło o pomiar dawek różnych form promieniowania, jakie mogą wystąpić. Ma szkodliwy wpływ na zdrowie astronautów.
W miarę wydłużania się czasu trwania misji załogowych w kosmosie i na Księżycu astronauci poza pasami Van Allena będą coraz bardziej narażeni na działanie cząstek pochodzących z wiatru słonecznego i promieniowania kosmicznego. Konieczne jest zatem lepsze zrozumienie tego środowiska radiacyjnego i jego wpływu na fizjologię człowieka, aby zmniejszyć potencjalne ryzyko dla zdrowia astronautów.
W tym kontekścieEuropejska Agencja KosmicznaEuropejska Agencja Kosmiczna (ISA), NASANASA Niemieckie Centrum Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (Stacja DLRStacja DLR) przeprowadził badanie na pokładzie statku kosmicznego OrionOrion NASA podczas misji Artemis 1 przeprowadzonej w listopadzie i grudniu 2022 r. Kilka CzujnikiCzujniki Promieniowanie i dozymetry Telefony komórkoweTelefony komórkowe Podczas lotu testowego zostały one zainstalowane wewnątrz samochodów, w tym niektórych europejskich modeli Helga i Zohar. Zastosowane dozymetry opierają się na technologii już sprawdzonej na pokładzie Międzynarodowa Stacja KosmicznaMiędzynarodowa Stacja Kosmiczna Przez europejskich astronautów.
Umożliwiło to ciągłe gromadzenie danych o promieniowaniu podczas lotu między Ziemią a Księżycem, a wszystko to w ramach misji bezzałogowej. Zespół badawczy Europejskiej Agencji Kosmicznej, Niemieckiej Agencji Kosmicznej i NASA opublikował dziś w czasopiśmie naukowym pierwsze wyniki tych pomiarów natura. Wyniki uzyskane podczas Artemis I pomogą ulepszyć strategie ochrony astronautów i zapewnić im bezpieczeństwo podczas przyszłych misji.
Walidacja opcji projektu tarczy Oriona
Pierwszą ważną lekcją płynącą z tego badania jest to, że narażenie na promieniowanie wewnątrz statku kosmicznego różni się znacznie w zależności od lokalizacji detektorów. Najlepiej chronione obszary zapewniają czterokrotnie bezpieczeństwo w porównaniu z obszarami najmniej chronionymi, potwierdzając skuteczność osłony statku kosmicznego Orion. Konkretnie, narażenie na cząstki słoneczne o wartości poniżej 150 mSv pozostaje w najbardziej chronionej strefie, czyli progu uznawanym za bezpieczny w zapobieganiu chorobom związanym z promieniowaniem.
„Jest mało prawdopodobne, aby narażenie na promieniowanie podczas przyszłych misji Artemis przekroczyło limity ustalone przez NASA dla bezpieczeństwa astronautów„
Ponadto orientacja statku również miała znaczący wpływ na narażenie na promieniowanie. Obrót o 90 stopni podczas przelotu Oriona przez wewnętrzny Pas Van Allena zmniejsza narażenie na promieniowanie o 50%, dostarczając cennych informacji do projektowania przyszłych misji. Wreszcie trwają dodatkowe analizy mające na celu porównanie ekspozycji dwóch modelek: Helgi, która nie jest chroniona, i Zohara, który jest wyposażony w kamizelkę ochronną. Dane te mogą mieć kluczowe znaczenie dla opracowania skutecznych środków ochrony przed promieniowaniem.
Podsumowując, zespół badawczy potwierdza, że narażenie na promieniowanie podczas przyszłych misji Artemis prawdopodobnie nie przekroczy limitów bezpieczeństwa ustalonych przez NASA dla astronautów. Twierdzenie to potwierdził inny zespół naukowy, który w 2013 roku na podstawie danych zebranych przez Rad – detektor promieniowania Ziemi Statek kosmicznyStatek kosmiczny ciekawośćciekawość Na Marsie – szacuje się, że poziom promieniowania byłby akceptowalny podczas podróży na czerwoną planetę.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Muzyka Nintendo: Le Spotify wyprodukowane na Nintendo
Cyberpunk 2077 nie umarł, CD Projekt ogłasza wielkie ogłoszenie dla całej społeczności
Nowa trójka astronautów wyrusza na chińską stację kosmiczną