Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mózg pod okiem z najpotężniejszym na świecie urządzeniem do rezonansu magnetycznego

Mózg pod okiem z najpotężniejszym na świecie urządzeniem do rezonansu magnetycznego

Nasz mózg peelinguje z niespotykaną dotąd precyzją. To obietnica Isolt, urządzenia do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (MRI) zaprojektowanego przez Komisję Energii Atomowej i Alternatywnej (CEA), którego pierwsze anatomiczne obrazy ludzkiego mózgu zostały zaprezentowane we wtorek, 2 kwietnia, na stronie internetowej Saclay. W 2021 r. pole magnetyczne o natężeniu 11,7 Tesli odsłoniło wewnętrzne części dyni, co oznaczało jej wejście do użytku po dwudziestu latach rozwoju. Od tego czasu zespoły CEA ostrożnie podeszły do ​​obserwacji pierwszych ludzi.

„Obrazy są nieporównywalnie wyraźne!”Nicolas Boulant, kierownik projektu Isolt w CEA, nie kryje radości. Aby w ciągu czterech minut obserwacji uzyskać obrazy anatomiczne tak dokładne, jak te dostarczone przez Iseult – 0,2 mm w płaszczyźnie i 1 mm głębokości – konieczne byłoby przebywanie przez dwie godziny w szpitalnym skanerze 3T. Porównanie całkowicie teoretyczne, gdyż ruchy pacjenta będą zniekształcać obraz.

Jeśli przejście od dyni do człowieka trwało długo, to dlatego, że wraz z Iseult wkraczaliśmy na nieznane terytorium eksploracji mózgu. „Należało udowodnić władzom odpowiedzialnym za opiekę zdrowotną, że takie natężenie pola magnetycznego nie ma wpływu na zdrowie”.„, wyjaśnia Nicola Boulant. Poprzedni rekord na amerykańskiej maszynie w Minneapolis wynosił 10,5 Tesli. Dlatego w celu sprawdzenia tego przeprowadzono testy na 20 zdrowych dorosłych ochotnikach Homeostaza, funkcje poznawcze, temperatura tkanki mózgowej, genotoksyczność itp. Przeprowadzono nawet badanie nocébo, podczas którego ochotników poddano bez ich wiedzy sesji przy zerowej mocy Tesli, aby sprawdzić, czy maszyna „Co może być przerażające”.Nicolas Boulant zwraca uwagę, że może to prowadzić do uprzedzeń psychologicznych. „W ogóle nic nie widzieliśmyFizyk potwierdza. To był kluczowy krok, który pozwolił nam sprawdzić, czy naprawdę możemy tego dokonać Eksplorator ludzkiego mózgu. »

„Dekodowanie neuronowe”

Rozpocznie się teraz nowy etap, mający na celu dalsze usprawnianie procesu pozyskiwania danych zgodnie z różnymi metodami obrazowania oferowanymi przez MRI: dane anatomiczne, ale także dane funkcjonalne – to znaczy wizualizacja obszarów mózgu aktywnych przez tę czy inną aktywność poznawczą. Możliwe będzie także wykonanie tzw. obrazowania „dyfuzyjnego”, które uwypukli pęczki nerwowe łączące różne obszary mózgu. Natężenie pola magnetycznego powinno także umożliwić wykrycie związków niewidocznych w niższych polach, takich jak lit stosowany w chorobie afektywnej dwubiegunowej oraz glukoza i glutaminian – małe cząsteczki biorące udział w metabolizmie mózgu.

READ  Oczekuje się, że zderzy się o 14:45: nieznany obiekt zderzy się z księżycem w piątek

Pozostało Ci do przeczytania 44,61% tego artykułu. Reszta jest zarezerwowana dla abonentów.