Białoruś / Polska – Polska mogłaby w odwecie zamknąć ostatnie otwarte jeszcze przejścia graniczne z Białorusią, Według złożonych przez niego oświadczeń Minister Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Maciej Wisek w Telewizji Polsat News.
” dla nas, [la Biélorussie] To mały świetlik, a Polska ma okno na świat – powiedział Wasik. Minister spraw zagranicznych podkreślił, że przejścia graniczne z Polską są ważne dla białoruskiej gospodarki i poparcia, jakim cieszy się Łukaszenka wśród ludności. ” Nie zawahamy się. W razie potrzeby wystąpimy również jako rzecznicy mniejszości polskiej „Ostrzegany, podkreślając, że Warszawa” Poczekaj i zobacz, co zrobi Mińsk I że sytuacja może się bardzo dobrze rozwinąć w bardziej pozytywnym kierunku, jeśli białoruskie władze udowodnią, że tego właśnie chcą.
Oświadczenia padły po skazaniu zaocznie piętnastu lat więzienia na początku marca przez białoruski sąd na Swietłanę Tichanowską, główną przeciwniczkę Aleksandra Łukaszenki w wyborach prezydenckich w sierpniu 2020 r. Wybory, których zarzuty o fałszerstwo wywołały falę protestów w kraju i pierwsza runda unijnych sankcji. Były to głównie kary indywidualne wymierzone w osoby uznane za odpowiedzialne za oszustwa i wynikające z nich brutalne represje.
–
Na ten temat zobacz nasz wywiad z białoruską dziennikarką Inną Kochetkovą:
„Nawet Rosja jest daleka od osiągnięcia poziomu represji na Białorusi, jak wyjaśnia białoruski dziennikarz” (26.03.2022)
–
Często zapominamy, że prawdziwe sankcje, wymierzone w gospodarkę i wykluczające białoruskie linie lotnicze z przestrzeni powietrznej UE, zapadły dopiero po porwaniu europejskiego cywilnego samolotu pasażerskiego w maju 2021 r. przez białoruskie władze. Loty te zmusiły samolot linii Ryanair między Atenami a Wilnem do lądowania w Mińsku, aby móc aresztować dysydenta na pokładzie. Zdarza się też, że porwany samolot był zarejestrowany w Polsce.
W następstwie nowych sankcji, jakie przyniósł ten akt piractwa, reżim Aleksandra Łukaszenki, chcąc „ukarać” Unię Europejską, a zwłaszcza Polskę i Litwę, które najbardziej naciskały na sankcje, zobowiązał się do wprowadzenia dużych liczby imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki do ataku na granice Polski i Litwy. To z kolei zmusiło te dwa kraje do zbudowania ogrodzenia wzdłuż granicy z Białorusią, podobnego do tego, które Węgry zbudowały w 2015 roku, aby zatrzymać migrantów na szlaku bałkańskim. W ten sposób Białoruś znalazła się jeszcze bardziej odizolowana i zdana na łaskę rosyjskiego wsparcia. Warszawa i Wilno również podejrzewały, że Moskwa stała za użyciem broni imigracyjnej w tym, co obie europejskie stolice uważają za akt wojny mieszanej.
Zaangażowanie Białorusi w rosyjską ofensywę wojskową, która rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku na Ukrainę, niefortunny atak na stolicę Ukrainy Kijów, która była wówczas częścią terytorium białoruskiego, spowodowały, że Białoruś stała się celem tego samego tytułu co Rosja przez kolejne paczki. sankcji przyjętych przez Unię Europejską. Jednak także Polska i Litwa należą do krajów naciskających na najostrzejsze od początku wojny rozpoczętej przez Kreml sankcje, zaostrzające relacje z reżimem mińskim.
9 lutego minister spraw wewnętrznych RP Mariusz Kamiński poinformował o zamknięciu przejścia granicznego Bobrowniki na granicy z Białorusią dla przewozu towarów. Oficjalnie był to środek odwetowy za ograniczenia dla polskich ciężarówek na Białorusi, ale decyzja zapadła dzień po tym, jak sąd w Grodnie skazał białoruskiego dziennikarza Andrzeja Bokzobota, aktywnego członka polskiej mniejszości.
–
Aby zrozumieć represje wymierzone w polską mniejszość na Białorusi, zobacz też:
„Dlaczego reżim Łukaszenki atakuje polską mniejszość” (01.04.2021)
–
Poczobut otrzymał 8 lat więzienia za podżeganie do nienawiści, domaganie się sankcji wobec Białorusi, działania przeciwko Białorusi i rehabilitację nazizmu. Na Białorusi, podobnie jak w Rosji, dwa kraje, w których radziecka historiografia wciąż stoi w miejscu, przywołując sojusz niemiecko-sowiecki z lat 1939-1941 i pozytywnie pokazujący walkę z sowieckim okupantem i komunistycznym reżimem polskich partyzantów po drugiej wojnie światowej, to właśnie rehabilitacja lub gloryfikacja nazizmu. Kiedy więc przedstawiciele mniejszości polskiej na Białorusi upamiętniają „przeklętych żołnierzy” (polskich rewolucjonistów, którzy walczyli do lat 50. lub straceni przez Armię Czerwoną w „wyzwalającej” Polsce, otrzymali surowe wyroki więzienia.
Białoruś od początku wojny na Ukrainie kilkakrotnie wysyłała też buldożery do niszczenia cmentarzy, na których pochowani są żołnierze AKP, co jest kolejnym powodem, o którym kilka dni temu mówił minister stanu MSW, by zażegnać groźbę. Zamknąć wszystkie przejścia graniczne z Białorusią.
Andrzej Bokzobot został zatrzymany w marcu 2021 roku wraz z kilkoma innymi przedstawicielami mniejszości polskiej, w tym Andżeliką Borys, przewodniczącą Związku Polaków na Białorusi (ZPB m.in. Związek Polaków na Białorusi), znajduje się na celowniku reżimu Łukaszenki od pierwszych represji wobec tej organizacji w 2005 roku.
Miesiąc po Poczobucie nie tylko liderka białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowska została skazana zaocznie jako uchodźczyni na Litwie, ale także czterech innych dysydentów, w tym Paweł Łatuszka, były minister kultury i były ambasador Białorusi w Polsce w latach 2002-2008 (a później do Francji, od 2012 do 2019), który również został skazany na 18 lat więzienia w kolonii karnej.
” Próbowałam skontaktować się z prawnikiem, ale odmówił. Nie wiem jaka jest podstawa [de ma condamnation]Nie mam informacji o treści śledztwa, co zawiera akt oskarżenia, nie znam świadków, nie znam dowodów. Podkreślając, że jeśli Polska nie udzieli mu azylu we wrześniu 2020 r., dziś trafi do więzienia, powiedział Latoshka 6 marca w TVN24. Ale Latoshka powiedział, że obawia się o swoje życie, nawet w Polsce, i twierdził, że otrzymywał groźby: „ Dostaję sygnały, że chcą mnie zabić, chcą mnie porwać, wywieźć z Polski w pudle. Nakręcili nawet specjalny film podobno z okazji, że zabiorą mnie do Mińska. »
W piątek sąd w Mińsku skazał także obrońcę praw człowieka, laureata Pokojowej Nagrody Nobla za 2022 r., Alicja BiałackaZostał skazany na dziesięć lat więzienia pod zarzutem „przemytu” i „finansowania demonstracji”. Bialacki, były członek Rady Miejskiej Mińska (od 1991 do 1996), założył w 1996 roku organizację Wiasna (Wiosna), aby pomagać ofiarom nadużyć ze strony reżimu Łukaszenki. Odsiedział w więzieniu od 2011 do 2014 roku z powodu zarzutów o uchylanie się od płacenia podatków. W 2012 roku otrzymał Nagrodę im. Lecha Wałęsy, polskie odznaczenie utworzone w 2008 roku z okazji 25.H Rocznica przyznania Pokojowej Nagrody Nobla przywódcy związkowego Solidarno Lechowi Wałęsie w czasie zniesienia reżimu komunistycznego w Polsce.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce