W dniu 26 lutego, 1 marca 2024 r. zorganizowana została misja gospodarcza do Polonezów w Mauretanii przez Bureau du Commerce Extérieur de l’Agence Polonaise d’Investissement et de Commerce w Casablance, przy udziale Ambasady Pologne w Rabacie. Jego celem było wzmocnienie polskiej gospodarki, zwłaszcza w zakresie rozwoju zielonych technologii, przemysłu spożywczego i transportu. W misji wzięło udział 10 polskich firm reprezentujących sektory technologii zielonego wodoru i jego pochodnych, produkcji zielonej energii i technologii wodorowych, produktów mleczarskich, przetwórstwa rybnego, rozwiązań transportowych i produkcji przyczep.
Podczas pobytu polscy przedsiębiorcy spotkali się z zarządem Agencji Promocji Inwestycji Mauretanii (APIM), aby zapoznać się z warunkami panującymi w kraju i ofertami inwestycyjnymi. Mauretańczycy podkreślili pomoc, jaką państwo zapewnia inwestorom zagranicznym, łatwość zakupu lub dzierżawy gruntów pod inwestycje w trzech istniejących specjalnych strefach ekonomicznych i poza nimi oraz wsparcie dla inwestorów APIM.
Ważnym elementem pobytu było spotkanie w Krajowym Związku Przedsiębiorców Mauretanii (UNPM), podczas którego przedstawiciele Ambasady RP w Rabacie oraz ZBH przekazali mauretańskim przedsiębiorcom informacje na temat dwustronnej współpracy biznesowej, potencjału polskiej gospodarki i wynikających z niej wyniki. wyniki. Możliwości rozwoju biznesowego i inwestycyjnego dla polskich firm. Dokonano także prezentacji poszczególnych firm i uczestników misji. W spotkaniu, w którym uczestniczyli Prezydent UNMP Mohamed Zine El Abidine Ould Cheikh Ahmed oraz kierownictwo UNMP, wzięło udział około 70 przedstawicieli mauretańskich firm. Odbyły się także bezpośrednie spotkania przedsiębiorców z obu krajów, które były kontynuowane w kolejnych dniach serią spotkań w terenie. Polscy przedsiębiorcy mogli także zapoznać się z infrastrukturą niedawno otwartego portu rybackiego Tanit, który obecnie jest rozbudowywany w ramach specjalnej strefy ekonomicznej. Odwiedzili także największy port kraju, w stolicy Nawakszut, w którym znajduje się terminal ładunków masowych i terminal kontenerowy.
Od zakończenia epidemii wolumen handlu między Polską a Mauretanią znacząco, bo o kilkadziesiąt procent, wzrósł. W 2023 r. wartość wymiany handlowej przekroczy 400 mln zł.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce