Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Minimalne podatki dla międzynarodowych korporacji: Burmistrz ma nadzieję, że czerwcowa blokada Polski zostanie zniesiona

Minimalne podatki dla międzynarodowych korporacji: Burmistrz ma nadzieję, że czerwcowa blokada Polski zostanie zniesiona



Francuski minister finansów Bruno Le Maire powiedział we wtorek, że ma nadzieję, że w czerwcu Polska zgłosi sprzeciw wobec zmiany minimalnego podatku na europejskie prawo w wysokości 15% od zysków międzynarodowych firm. „Jestem przekonany, że (przeszkody) można usunąć do 17 czerwca” – powiedział przed spotkaniem ze swoimi odpowiednikami w Brukseli, w dniu kolejnego spotkania ministrów finansów UE. Sprawa jest jednym z priorytetów francuskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która wygasa z końcem czerwca przyszłego roku.

Aby ratyfikować projekt dyrektywy przygotowany przez Komisję Europejską, konieczne jest przeprowadzenie jednomyślnego głosowania wśród 27 państw członkowskich. Francja chce, aby Unia Europejska była pierwszym podmiotem prawnym, który po pięciu latach debaty urzeczywistnił przełomowy projekt zaakceptowany w ubiegłym roku przez blisko 140 krajów – w tym Polskę – pod auspicjami Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Środek ma wejść w życie w Europie 31 grudnia 2023 r. Po raz pierwszy został zaplanowany na 1 stycznia przyszłego roku i został przełożony, aby usatysfakcjonować niektóre kraje, które chcą więcej czasu.

Polska sama przeciwko 26

Warszawa powtórzyła swój sprzeciw na początku kwietnia, przeciw 26 swoim partnerom, a sprawa ma powrócić na stół ministrów we wtorek. Jednak punkt został usunięty z porządku obrad z powodu niewystarczających postępów. Uzasadnione względami technicznymi polskie weto wobec projektu dyrektywy w Brukseli jest postrzegane jako dźwignia do uzyskania 36 mld euro dotacji i pożyczek planowanych dla Polski w ramach Europejskiego Planu Naprawy.

Fundusze te są blokowane przez komisję od zeszłego roku ze względu na ułomności Warszawy w niezawisłości sądownictwa. Ich ewentualne uwolnienie mogłoby umożliwić usunięcie polskiej przeszkody. Trwają jednak negocjacje w tej sprawie. Polski plan prawdopodobnie zostanie zatwierdzony „w ciągu najbliższych kilku dni lub tygodnia” – ogłosił we wtorek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis podczas konferencji prasowej na zakończenie spotkania finansowego. Ministrowie.

READ  firma. GLI przejęło polskiego konkurenta Chemet

„Przełam bariery”

„W ciągu ostatnich kilku dni kilka razy dzwoniłem telefonicznie do mojego polskiego odpowiednika (…) Myślę, że jesteśmy w trakcie usuwania przeszkód” do umowy o opodatkowaniu międzynarodowych korporacji – powiedział Bruno Le Maire.

Globalny podatek minimalny to tylko jedna część (znana jako filar 2) porozumienia OECD.

Warszawa chce jednocześnie awansować na pierwszy filar, który przewiduje opodatkowanie osób prawnych, w których osiągają zyski, aby położyć kres niektórym praktykom uchylania się od płacenia podatków. Filar 1 jest skierowany konkretnie do cyfrowych gigantów, ale wymaga międzynarodowego porozumienia, które nie zostało jeszcze sfinalizowane.

W odpowiedzi na polskie zastrzeżenia Francja już zaproponowała dodanie deklaracji wyrażającej wolę UE jak najszybszej realizacji obu umów. Sekretarz generalny OECD Matthias Kormann przyznał we wtorek, że porozumienie w sprawie filaru I jest opóźnione. „Mieliśmy nadzieję, że uda nam się sfinalizować wielostronne porozumienie w połowie tego roku, a teraz uważamy, że prawdopodobnie nastąpi to pod koniec tego roku, aby „konkretna realizacja” od 2024 r.” – powiedział. Konferencja na Forum Davos.