Mini robot wylądował na planetoidzie Ryugu

Mini lądownik sondy Hayabusa2 skontruowany przez Japońską Agencję Badań Kosmicznych (JAXA) z powodzeniem wylądował na niewielkiej planetoidzie Ryugu.

MASCOT (Mobile Asteroid Surface Scout) - to francusko-niemiecki lądownik asteroidowy opracowany przez DLR (Niemiecka Agencja Kosmiczna) oraz CNES (Państwowy Ośrodek Badań Kosmicznych). Jego zadaniem było wylądowanie na powierzchni planetoidy Ryugu oraz uzyskanie z niej cennych dla badaczy danych naukowych. Jest to niewielki, bo zaledwie 10 kilogramowy robot wypełniony różnorodnymi czujnikami i instrumentami badawczymi.

Zdjęcie poglądowe robota z opisem urządzeń

Jego najważniejszym przyrządem jest antena OME-E, dzięki której może komunikować się z sondą i naukowcami. Zdjęcia z powierzchni przesyła za pomocą trzech kamer nawigacyjnych oznaczonych ONC-T, ONC-W1 oraz ONC-W2. Jest to bardzo ważne, ponieważ jednym z głównych zadań robota jest zilustrowanie planetoidy w jak najszerszym zakresie. Pozostałymi urządzeniami są między innymi mikroskopy, mierniki pola magnetycznego, kamery termowizyjne, silniczki manewrowe, lądownik i inne.

Wizja artystyczna lotu Hayabusa 2

Na sondzie znajduje się impaktor, który po uprzednim rozpędzeniu przy użyciu materiałów wybuchowych utworzy malutki krater, z którego będzie w stanie pobrać próbki skał planetoidy.

Sonda Hayabusa2 ma zabrać na pokład założone 10 gram materiału, który dostarczy badaczom cennych informacji o budowie chemicznej i przeszłości tej planetoidy.

Planowany powrót ma odbyć się w 2019 roku, następnie po roku podróży w grudniu 2020 sonda powinna dotrzeć na Ziemię.


Source: Hayabusa2 JAXA