Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Miliarder Richard Branson spełnia swoje marzenie o kosmosie, punkcie zwrotnym w turystyce kosmicznej

Miliarder Richard Branson wygrał swój zakład: po całym życiu marząc o tym, Brytyjczyk wylądował w kosmosie w niedzielę na statku należącym do Virgin Galactic, który założył 17 lat temu. I tak ukradł Jeffowi Bezosowi tytuł pierwszego miliardera, który odbył tę niezwykłą podróż dzięki maszynie firmy, którą sam zbudował.

Przeczytaj także:
niebezpieczeństwo bałaganu w przestrzeni

Nazwał to „doświadczeniem raz w życiu”, jak to określił, będąc jeszcze na pokładzie statku kosmicznego VSS Unity, powracającego do Spaceport America na pustyni w Nowym Meksyku. “Marzyłem o tej chwili, odkąd byłem młody, ale nic nie jest w stanie przygotować mnie do zobaczenia Ziemi z kosmosu. Jesteśmy na czele nowej ery kosmicznej.”

Oprócz Richarda Bransona na pokładzie było dwóch pilotów i trzech innych pasażerów – pracowników Virgin Galactic.

Ocena doświadczeń klientów

Na wysokości około 15 kilometrów statek kosmiczny oddzielił się od swojego samolotu nośnego i rozpoczął wznoszenie naddźwiękowe, przekraczające 80 km – wysokość ustaloną w Stanach Zjednoczonych dla granic przestrzeni kosmicznej.

Na kilka minut pasażerowie mogli odsunąć się od swoich siedzeń, by unosić się w stanie nieważkości i podziwiać krzywiznę ziemi z jednego z dużych okien kabiny. Po osiągnięciu szczytowej wysokości 86 kilometrów statek ponownie wpadł w poślizg, aż wylądował na pasie startowym, który opuścił godzinę wcześniej.

Podczas podróży oficjalną rolą Richarda Bransona, który zawsze szlifował swój lekkomyślny wizerunek, było przetestowanie i ocena doświadczeń przyszłych klientów.

Po powrocie na Ziemię ekscentryczny siedmiolatek przytulił swoje wnuki i świętował na scenie swój nowy status astronauty, zalewając publiczność szampanem.

gratulacje deszcz

Miliarderzy faktycznie podróżowali w kosmos w 2000 roku, ale z rosyjskimi rakietami. NASA pogratulowała brytyjskiemu miliarderowi na Twitterze, opisując lot jako „naprawdę niesamowity”.

Czytaj więcej: Richard Branson planuje pokonać Jeffa Bezosa w kosmosie

“Gratulacje z okazji lotu!” Założyciel Amazona, Jeff Bezos, powiedział na Instagramie. “Nie mogę się doczekać dołączenia do klubu!” Najbogatszy człowiek na świecie ma również polecieć w kosmos na kilka minut 20 lipca ze swoją własną rakietą o nazwie New Shepard i stworzoną przez jego firmę, Blue Origin.

READ  Czy pyłki mogą zwiększyć transmisję COVID-19? Zachodnia Francja Wieczorna Edycja

Kiedyś wydawał się być w stanie dokonać przełomu przed Richardem Bransonem, ale ten ostatni w końcu ogłosił w ostatniej chwili we wcześniejszym terminie. „To nie był wyścig” – zapewnił założyciel Virgin Group podczas konferencji prasowej, która odbyła się po locie. “Życzymy Jeffowi wszystkiego najlepszego.”

Inny rywalizujący miliarder, szef SpaceX Elon Musk, był obecny na imprezie. Wysłał swoje gratulacje na Twitterze Richardowi Bransonowi po tym, jak był świadkiem tej „cudownej podróży”.

Punkt zwrotny w turystyce kosmicznej

Spaceport America obejmuje pas startowy o długości ponad 3,6 km i futurystycznie zaprojektowany budynek z przestrzeniami do operacji lotniczych, a także dla przyszłych klientów. Virgin Galactic powstaje z inicjatywy jego budowy, z dużymi funduszami ze stanu Nowy Meksyk w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych i jest głównym klientem.

Zbliżające się pojawienie się turystyki kosmicznej było reklamowane od lat, ale niedzielny sukces Virgin Galactic stanowi niewątpliwie punkt zwrotny.

Prawie wszystko skończyło się w 2014 roku: wypadek podczas lotu nad Virgin Galactic spowodował śmierć pilota, co znacznie opóźniło program. Richard Branson pierwotnie chciał polecieć przed lipcem 2019 roku, aby uczcić 50. rocznicę pierwszych kroków na Księżycu. Od tego czasu VSS Unity osiągnął czterokrotnie większy rozmiar, ostatnio w niedzielę.

Obecnie Virgin Galactic planuje dwa nowe loty testowe, a następnie rozpocznie regularne operacje komercyjne na początku 2022 roku. Docelowo planuje wykonać 400 lotów rocznie z Spaceport America. Około 600 biletów zostało sprzedanych osobom z 60 różnych krajów – w tym gwiazdom Hollywood – za kwotę od 200 000 do 250 000 USD.

Nawet jeśli Richard Branson powtarza, że ​​„przestrzeń należy do nas wszystkich”, przygoda pozostaje w zasięgu tylko franczyzobiorców. Próbując to naprawić, Brytyjczyk ogłosił, że dwie osoby mogą dostać swoje miejsca na jednym z pierwszych lotów komercyjnych Virgin Galactic, w ramach partnerstwa z firmą zbierającą fundusze Omaze i organizacją pozarządową Space for Humanity.

READ  Covid-19 we Francji: 243 zgony i ponad 5500 osób na oddziale intensywnej terapii