Od kilku tygodni pod naciskiem Rosji białoruski dyktator zagraża pokojowi w tym regionie ze złożoną przeszłością, która historycznie leży pomiędzy Królestwem Polskim, Wielkim Księstwem Litewskim i Księstwami Białorusi. Ale jednocześnie usilnie stara się pogodzić z Polską i Litwą. Pomiędzy imperialnym odczytaniem przez Rosję wojny na Ukrainie a wspólną historią z sąsiadami, z prezydent-elekt Swiatłaną Cichanouską, uchodźczynią na Litwie, żongluje jak na pokaz.
22 listopada 2019 r. Wilno zorganizowało historyczny, duży pogrzeb 21 rebeliantów, w tym ich przywódcy Kastosa Kalinowskiego. Nie chcieli już Rosji, ale chcieli żyć w republice dwupaństwowej, Rzeczpospolitej, unii Polski, Litwy i Białorusi. Doprowadziło to do ich zamordowania przez żandarmów carskich w 1864 r. W 2019 r. w pobliżu Wilna odkryto ich ukryte do tej pory ciała.
Tego listopadowego dnia na ich cześć stolica Litwy zaprezentowała swoje najwspanialsze stroje. Na oczach tysięcy ludzi, którzy licznie przybyli z Białorusi, władze zaprosiły Prezydenta RP i jego Premiera… a także Wicepremiera Białorusi wraz z przywódcami Ukrainy i Łotwy. Łukaszenka kopał sąsiadów. Potem próbował zbliżyć się do Zachodu. Ale rok 2019 wydaje się teraz tak odległy!
Uciążliwa opieka
9 sierpnia 2020 roku podczas białoruskich wyborów prezydenckich Aleksander Łukaszenko stracił prawie wszystko. Naprzeciw autokraty stanęła kandydatka: Swiatłana Cichanouska, która zastąpiła uwięzionego męża Siergieja Cichanouskiego. Musiało nawracać ludzi. Aby wyjść z tej złej sytuacji, Łukaszenka zaapelował do Władimira Putina. Kosztem straszliwych represji i, oczywiście, podporządkowania się Rosji.
1 sierpnia 2023 r. dwa białoruskie helikoptery naruszyły polską przestrzeń powietrzną w polskim regionie przygranicznym Białowieży. Operacja przeprowadzona na rozkaz Rosji, mająca na celu sprowokowanie i przetestowanie obrony na terytorium NATO. Od wybuchu wojny na Ukrainie w Mińsku gościła także rosyjska broń nuklearna. Od 1991 r., czyli od upadku Związku Radzieckiego, nikt o tym nie słyszał. Czy to może być koniec niepodległości?
Dla Białorusi byłaby to katastrofa. Dobrze to rozumiał Aleksander Łukaszenka. 11 sierpnia 2023 roku zwrócił się do swojego rządu o „Ponowne połączenie z Polską”. Nie przesadzajmy, to pomysł Łukaszenki. Tym bardziej, że Warszawa stara się, jego zdaniem, „„To pokazuje, że właściwie uzbroił i ponownie zbroił kraj przed wyborami do organów legislacyjnych 15 października”.. Rozlokowano także 10 000 żołnierzyChronić” Polskie ziemie.
Oznaki braku zaufania
Dla Polski takproste rozwiązanie” Zakończyć napięcia z Mińskiem. Oznacza to, że Łukaszenka wypełnia „Kilka podstawowych warunków : „Powstrzymać atak na obszar przygraniczny i uwolnić ponad tysiąc więźniów politycznych, [à commencer par le journaliste de la minorité polonaise du Bélarus] A w szczególności Andrzeju Pokzobocie, zaprzestań tej kampanii nienawiści, tej wojny hybrydowej przeciwko Polsce”.
Wiceminister spraw zagranicznych Polski Paweł Jabłoński kontynuował: „Nie mamy i nigdy nie mieliśmy wrogich zamiarów wobec Białorusi. (…) Ale słowa Łukaszenki pozostają sprzeczne z jego czynami.” Między innymi rzekoma koordynacja przez Rosję nowego napływu migrantów.
„Dumny fanatyk sieci. Subtelnie czarujący twitter geek. Czytelnik. Internetowy pionier. Miłośnik muzyki.”
More Stories
W Cannes można zobaczyć film biograficzny o Władimirze Putinie, wyprodukowany w całości przez sztuczną inteligencję
Polski thriller Netflixa to wielka niespodzianka jesieni (wspina się na pierwszą dwójkę)
Gerard Depardieu zostaje oskarżony o napaść na tle seksualnym, a jego prawnik mówi: „Przypuszcza się…”