Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

MBDA UK dostarczy Polsce pociski przeciwlotnicze CAMM za 2,15 mld euro

MBDA UK dostarczy Polsce pociski przeciwlotnicze CAMM za 2,15 mld euro

Czołgi Abrams i K-2 Black Panther, haubice K-9 Thunder, wielorakie wyrzutnie rakiet K239 Chunmoo, myśliwce F-35A i KA-50. W ostatnich miesiącach Polska przyznała duże kontrakty amerykańskim przemysłowcom i południowokoreańskiej broni. Modernizować, ulepszać i wzmacniać zdolności swoich sił zbrojnych.

Jednak 28 kwietnia polskie Ministerstwo Obrony Narodowej zwróciło brytyjską filię rakiety MBDA. [MBDA UK] Zakup 44 wyrzutni iLauncher i kilkuset pocisków CAMM [Common Anti-Air Modular Missile]poprzez transakcję o wartości 2,15 mld euro.

MBDA UK zauważyła, że ​​jest to „największy program akwizycji w zakresie obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu w Europie w ramach NATO”.

To „jedna z najważniejszych europejskich umów dwustronnych w dziedzinie obrony powietrznej w ramach NATO. To zwieńczenie wielomiesięcznej ścisłej współpracy między Wielką Brytanią a Polską” – poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony. Przypomniał też, że Warszawa zamówił trzy myśliwce Arrowhead-140. [ou Type 31] w 2022 r.

Zamówienie zostało złożone na potrzeby projektu Blica+, powierzonego przez polską grupę PGZ, która przewiduje produkcję 22 baterii przeciwlotniczych o zasięgu 25 km. Dostawa rakiet CAMM [il est question de 750 exemplaires] i wyrzutnie iLauncher odbędą się w latach 2025-2029.

Transakcja nie jest jednak zaskoczeniem, ponieważ MBDA UK i PGZ dostarczyły już polskiej armii baterię przeciwlotniczą wyposażoną w pociski CAMM w 2022 roku. Ponadto obaj producenci nawiązali współpracę w ramach projektu NAREW, którego celem jest zapewnienie Polsce „pośredniej” zdolności obrony powietrznej w oparciu o CAMM-ER.

Przypominamy, że w 2018 roku MON zamówił ze Stanów Zjednoczonych dwie baterie obrony przeciwlotniczej Patriot. [programme Wisla, ndlr]. Pierwszą fazę otrzymał w grudniu ubiegłego roku.

READ  Do trzech lat więzienia dla sektora katalizatorów eksportowanych do Polski

Warto zaznaczyć, że Polska nie przystąpiła do zainicjowanej przez Niemcy w październiku 2022 r. inicjatywy „European Sky Shield”, której celem jest stworzenie europejskiego systemu obrony powietrznej w ramach NATO poprzez promowanie wspólnego pozyskiwania niezbędnych zdolności.