Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

MBDA UK dostarczy Polsce pociski przeciwlotnicze CAMM za 2,15 mld euro

MBDA UK dostarczy Polsce pociski przeciwlotnicze CAMM za 2,15 mld euro

MBDA UK dostarczy Polsce pociski przeciwlotnicze CAMM za 2,15 mld euro

Czołgi Abrams i K-2 Black Panther, haubice K-9 Thunder, wielorakie wyrzutnie rakiet K239 Chunmoo, myśliwce F-35A i KA-50. W ostatnich miesiącach Polska przyznała duże kontrakty amerykańskim przemysłowcom i południowokoreańskiej broni. Modernizować, ulepszać i wzmacniać zdolności swoich sił zbrojnych.

Jednak 28 kwietnia polskie Ministerstwo Obrony Narodowej zwróciło brytyjską filię rakiety MBDA. [MBDA UK] Zakup 44 wyrzutni iLauncher i kilkuset pocisków CAMM [Common Anti-Air Modular Missile]poprzez transakcję o wartości 2,15 mld euro.

MBDA UK zauważyła, że ​​jest to „największy program akwizycji w zakresie obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu w Europie w ramach NATO”.

To „jedna z najważniejszych europejskich umów dwustronnych w dziedzinie obrony powietrznej w ramach NATO. To zwieńczenie wielomiesięcznej ścisłej współpracy między Wielką Brytanią a Polską” – poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony. Przypomniał też, że Warszawa zamówił trzy myśliwce Arrowhead-140. [ou Type 31] w 2022 r.

Zamówienie zostało złożone na potrzeby projektu Blica+, powierzonego przez polską grupę PGZ, która przewiduje produkcję 22 baterii przeciwlotniczych o zasięgu 25 km. Dostawa rakiet CAMM [il est question de 750 exemplaires] i wyrzutnie iLauncher odbędą się w latach 2025-2029.

Transakcja nie jest jednak zaskoczeniem, ponieważ MBDA UK i PGZ dostarczyły już polskiej armii baterię przeciwlotniczą wyposażoną w pociski CAMM w 2022 roku. Ponadto obaj producenci nawiązali współpracę w ramach projektu NAREW, którego celem jest zapewnienie Polsce „pośredniej” zdolności obrony powietrznej w oparciu o CAMM-ER.

Przypominamy, że w 2018 roku MON zamówił ze Stanów Zjednoczonych dwie baterie obrony przeciwlotniczej Patriot. [programme Wisla, ndlr]. Pierwszą fazę otrzymał w grudniu ubiegłego roku.

READ  Pologne sous le choc après la mort dune femme enceinte

Warto zaznaczyć, że Polska nie przystąpiła do zainicjowanej przez Niemcy w październiku 2022 r. inicjatywy „European Sky Shield”, której celem jest stworzenie europejskiego systemu obrony powietrznej w ramach NATO poprzez promowanie wspólnego pozyskiwania niezbędnych zdolności.