Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mawar: potwór będący zjawiskiem huraganu na Oceanie Spokojnym

Mawar: potwór będący zjawiskiem huraganu na Oceanie Spokojnym

Wiadomości pogodowe

przez Krypta RegisaMeteorolog

Super tajfun Mawar rozwija się w tym tygodniu na północno-zachodnim Pacyfiku. Powoli zmierza w kierunku Tajwanu, ale nie powinien bezpośrednio zagrażać Ziemi. Jest to obecnie najsilniejsze zjawisko od początku roku.

Supertajfun Mawar rozwija się na północno-zachodnim Pacyfiku, na Morzu Filipińskim. W tym tygodniu minął amerykańską wyspę Guam, w porywach do 200 km/h. W piątek rano było w kategorii 5/5 z maksymalnym utrzymującym się wiatrem 215 km/h i porywami przekraczającymi 300 km/h. Jej bieg na północnym zachodzie kieruje ją w stronę południowego Tajwanu.

Najważniejsze zjawisko huraganów w 2023 roku


Jak dotąd supertajfun Mawar był najsilniejszym wydarzeniem od początku 2023 roku. W tym regionie tajfuny mogą tworzyć się przez cały rok, ale okres szczytowej aktywności przypada zwykle na okres od lipca do listopada. Dlatego Mawar dzieje się wcześnie, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego siłę.


Na szczęście ów meteorologiczny „potwór” obecnie znajduje się na otwartym morzu, z dala od Filipin i Tajwanu. Ale prognozy przedstawiają kurs na północny zachód, to znaczy między północnymi Filipinami a południowym Tajwanem. Do tego sektora powinien dotrzeć w niedzielę. W tym momencie powinien stopniowo słabnąć, krążąc w chłodniejszych wodach, aby powrócić do klasy 2/5, co nadal będzie dużym zjawiskiem. Prognozy nadal wskazują na niepewność co do dalszego rozwoju, z możliwym spadkiem na północy. Powinien więc unikać marchwi.


Zamiast pogarszać tegoroczną prognozę huraganu


Według Tropical Storm Risk, organizacji specjalizującej się w prognozowaniu huraganów, ten rok powinien być szczególnie aktywny w tym rejonie Oceanu Spokojnego, z aktywnością wyższą o 30% od średniej. To może być jeden z najbardziej pracowitych lat od 30 lat. Jednym z powodów tych przewidywań jest to zjawisko El Ninoco powoduje wzrost temperatury wód powierzchniowych, co jest jednym z głównych czynników powstawania huraganów.

READ  Setki aktywistów aresztowanych na lotnisku Schiphol w Amsterdamie
Przeczytaj także

Jaka jest różnica między huraganem a huraganem tornado?


El Nino: Straszny Enfant znad Oceanu Spokojnego