Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mateusz Morawiecki: „Wolna Polska, podstawa bezpieczeństwa zachodniego”

Mateusz Morawiecki: „Wolna Polska, podstawa bezpieczeństwa zachodniego”

11 listopada 1918 r. Polska odzyskała niepodległość. Sto dwadzieścia trzy lata temu I Republika przestała istnieć na mocy traktatu między Rosją, Prusami i Austrią. Choć na ponad wiek wymazany z map Europy przez trzy mocarstwa, nadal był obecny w sercach Polaków. Nasi w niewoli przodkowie próbowali na różne sposoby budować swoją autonomię, zwłaszcza organizując liczne powstania przeciwko ciemiężcom, ale dopiero I wojna światowa stworzyła geopolityczne warunki do odbudowy niepodległego i suwerennego państwa.

Podstawowa wiedza o każdym Polaku, historia upadku i odrodzenia Polski po 123-letniej przerwie jest niestety na Zachodzie stosunkowo mało znana. A jednak chodzi o upadek jednego z największych narodów kontynentu. Rzeczpospolita Obojga Narodów – jak nazwano organizację – została zaatakowana i zniszczona przez sąsiadów i Polaków, ale także Litwini i Ukraińcy byli na łasce swoich oprawców.

Pierwsza Rzeczpospolita była znacznie bardziej zaawansowanym projektem republikańskim niż w Europie. Podczas gdy zachodnie doświadczenie nowoczesności opierało się na budowaniu silnego i scentralizowanego państwa, Polska aspirowała do bycia krajem zdecentralizowanym, w którym obywatelom dano więcej wolności. Wprawdzie plan nie był pozbawiony wad, ale to brutalność najeźdźców ostatecznie go zniszczyła. Jednocześnie jej ambicje tworzenia przestrzeni dla współistnienia wielu narodów i kultur pozostają aktualne do dziś, a ta polska alternatywna droga do nowoczesności pozostaje inspiracją dla dzisiejszej Unii Europejskiej.

„Losy Polski i Ukrainy dowodzą, że historia nie jest pułapką, której nie da się uniknąć, i że nawet najpotężniejsza siła musi liczyć się z siłą narodu kochającego wolność”.

W Polsce Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada. 10 listopada 1918 r. przybył do Warszawy Józef Piszczudski, który bardzo przyczynił się do wyzwolenia kraju. Następnego dnia zakończyła się Wielka Wojna. Ale dla Polski to tak naprawdę dopiero początek walki.

W ciągu następnych dwóch lat młody naród stanął w obliczu zagrożeń zarówno ze Wschodu, jak i Zachodu. W rzeczywistości ani rewolucyjna Rosja, ani Niemcy nie zaakceptowały swojej niepodległości. W 1920 roku do bram Warszawy wkroczyła Armia Czerwona. Jednocześnie niemiecka propaganda przekonywała ludzi, że Polska jest państwem tymczasowym. Los II RP wydawał się przesądzony. Ale armia Piłsudskiego odparła ataki bolszewików i uratowała nie tylko Polskę, ale całą Europę.

READ  Po zajęciu budynku Liceum Rosyjskiego w Warszawie wezwano władze polskie w Moskwie.

Istnieje uderzające podobieństwo między walką Polski o niepodległość a obecną wojną Ukrainy z Rosją. Kampania Putina ma na celu udowodnienie, że Ukraina nie jest niepodległym państwem, a sam naród ukraiński nie istnieje. W lutym ubiegłego roku, kiedy Rosja najechała Ukrainę, wyglądało na to, że ta ostatnia zawiedzie. Mimo to nic się nie stało.

Losy Polski i Ukrainy pokazują, że historia nie jest nieuniknioną pułapką i że nawet najpotężniejsza potęga musi liczyć się z siłą narodu pragnącego niepodległości. Nasza wspólna historia raz po raz dowodziła, że ​​historyczni darwiniści nie mają racji.

„Dbamy o niepodległość Polski nie tylko w imię odpowiedzialności za przyszłe pokolenia Polski, ale także w imię ochrony wschodniego sektora NATO i całego sojuszu”

Są tacy, dla których miejsce Polski na mapie świata jest przekleństwem. Chcę jednak mówić o błogosławieństwie. W rzeczywistości świadomość zagrożeń wytworzyła wśród Polaków pewną świadomość geopolityczną – taką, która pozwala im lepiej widzieć stojące przed nimi wyzwania. To nie przypadek, że Polska jako pierwsza ostrzegła przed odradzającym się imperializmem rosyjskim. Przez wieki nauczyliśmy się być świadomi.

Ta świadomość prowadzi nas również do uznania wolności za stały obowiązek. Dlatego już niedługo przeznaczymy 3% PKB na obronę. Dlatego zbudowaliśmy Baltic Pipe, rurociąg, który jest sprzeczny z Nord Stream i rosyjskimi interesami. Dlatego inwestujemy w budowę elektrowni jądrowych. Kwestia wolności jest dziś rozstrzygana na wielu frontach, a bezpieczeństwo granic jest tylko jednym z nich. Dbamy o niepodległość Polski nie tylko w imię odpowiedzialności za przyszłe pokolenia Polaków, ale także w imię obrony wschodniej flanki NATO i całego sojuszu. Podobnie jak sto lat temu, Zachód może nadal liczyć na Polskę.

Mateusz Morawiecki jest premierem RP.