Druga misja programu Artemis to załogowy lot czterech astronautów na pokład kapsuły Orion, napędzany gigantyczną wyrzutnią SLS. Pierwszy etap opuścił Michoud Assembly Center w Luizjanie i udał się na pokład statku towarowego Pegasus należącego do NASA.
Do 2026 roku NASA planuje powrót ludzi na Księżyc. W tym celu zaangażował się w program Artemis, który swoją pierwszą misję zrealizował w 2022 r. Wysłał trzech astronautów (dwóch Amerykanów i Kanadyjczyka) dookoła Księżyca, zanim wrócił na Ziemię. Stworzono okazję do przetestowania zaplanowanej na tę księżycową przygodę masywnej rakiety, jaką jest platforma startowa SLS (Space Launch System) rozwijana przez NASA od 2011 roku oraz kapsuła Orion przewożąca astronautów.
Krąży wokół księżyca
Przyszła misja, Artemis 2, tym razem będzie obejmować czterech astronautów w ramach jednej misji: w przeciwieństwie do Artemis 1, statek kosmiczny Orion zostanie umieszczony na orbicie wokół Księżyca. Po raz pierwszy w programie NASA poprosi swoją załogę o opuszczenie orbity Ziemi i okrążenie Księżyca. Ćwiczenie przypominające misje Apollo 8, Apollo 10 i Apollo 13 Od czasu Apollo 17 ludzie nigdy nie wrócili na orbitę Księżyca.
Pierwszy stopień rakiety SLS opuszcza fabrykę
Dzisiejsza wiadomość jest taka, że główny stopień gigantycznej rakiety SLS opuścił centrum montażowe NASA Michoud Assembly Center, położone około dwudziestu kilometrów od Nowego Orleanu w Luizjanie (USA). Zbudowana w 1940 roku fabryka przeszła w ręce Amerykańskiej Agencji Kosmicznej w latach 60-tych XX wieku, gdy szukała ona miejsca na tyle dużego, aby zbudować pierwszy stopień Saturna 5. Od tego czasu w fabryce pojawiły się zewnętrzne zbiorniki Space Czółenko.
Centrum Montażowe Michoud jest również idealne ze względu na swoją lokalizację, dzięki której rakiety opuszczające fabrykę znajdują się bliżej Cape Canaveral na Florydzie, gdzie znajduje się Centrum Kosmiczne im. Kennedy’ego. Aby do niego dotrzeć, NASA wykorzystuje ogromny statek o nazwie Pegasus, przewożący drogą morską części warte dziesiątki milionów dolarów, których transport w inny sposób nie byłby możliwy. Montaż głównego stopnia rakiety Artemis II SLS, która ma 61 metrów długości i masę własną 85,4 ton, trwała wiele godzin.
Silniki pochodzące z amerykańskiego promu kosmicznego
Pierwszy stopień rakiety SLS składa się z czterech silników rakietowych, które po starcie udźwigną około 4000 ton. Dla porównania nowa europejska rakieta Ariane 6 w wersji wyposażonej w cztery dopalacze zapewnia przy starcie ciąg 1400 ton. Aby temu zaradzić, rakieta SLS ma dwa dopalacze. Należy pamiętać, że silniki rakietowe to RS-25E, wyprodukowane przez firmę Aerojet Rocketdyne i stanowiące ulepszoną wersję silników rakietowych RS-25, w które wyposażony był amerykański prom kosmiczny.
Kierując się w stronę Kennedy Space Center, pierwszy etap rakiety SLS wyznacza początek misji Artemis II, która przybliża nas do planowanego przez Artemis III powrotu człowieka na ziemię księżycową. Jednak rakieta SLS została już opóźniona o dwa lata i pierwotnie miała zostać dostarczona w 2022 r. Aby zobaczyć, jak wystartuje, z pewnością będziemy musieli poczekać do drugiej połowy 2025 r. Aktualizacja stanu zaawansowania prac nad rakietą SLS montaż rakiety zaplanowano na wrzesień tego generała.
🔴 Aby nie przegapić żadnych nowości 01net, śledź nas wiadomości Google I WhatsApp.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!