Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mali ogłasza wycofanie się z regionalnej organizacji G5 Sahel

Mali ogłasza wycofanie się z regionalnej organizacji G5 Sahel

Mali trochę bardziej się izoluje. W niedzielę 15 maja Bamako ogłosiło wycofanie się z G5 Sahel i jego antydżihadystycznych sił zbrojnych w proteście przeciwko odmowie przejęcia przez oponentów przewodnictwa w tej regionalnej organizacji składającej się z Mauretanii, Czadu, Burkina Faso i Nigru. „Rząd Mali postanawia wycofać się ze wszystkich organów i organów regionu G5 Sahel, w tym ze wspólnych sił”, mówi w komunikacie prasowym. G5 Sahel powstało w 2014 roku, a jego siły antydżihadystyczne zostały uruchomione w 2017 roku.

Od 9 stycznia Mali jest objęte sankcjami gospodarczymi i dyplomatycznymi ze strony krajów Afryki Zachodniej, które po dwóch zamachach stanu w sierpniu 2020 roku, a następnie w maju 2021 oskarżają juntę o chęć utrzymania się u władzy przez kilka kolejnych lat.

Ta nowa decyzja przychodzi później Rada Wojskowa ogłosiła na początku maja wygaśnięcie umowy o współpracy z Francją z 2014 rokuoraz porozumienia z 2013 i 2020 r., które określają ramy prawne dla obecności antydżihadystycznych sił Barkhane i utworzonej przez Francję europejskiej grupy sił specjalnych Takoba.

Przeczytaj także: Mali uważa teraz za nielegalne posiadanie francuskich i europejskich żołnierzy na swojej ziemi

U źródeł gniewu Bamako wobec G5 Sahel: Konferencja Organizacji Szefów Państw, początkowo zaplanowana na luty w Bamako, która miała Poświęcenie początku prezydencji Mali w G5. Ale „Prawie kwadrans po określonym terminie”, to spotkanie „Nadal nie wytrzymałem”odnosi się do komunikatu prasowego wydanego przez władze finansowe.

rząd Mali „Zdecydowanie odrzuca argumenty państwa członkowskiego G5 Sahel, które popycha krajową wewnętrzną sytuację polityczną do sprzeciwu wobec sprawowania przez Mali przewodnictwa w G5 Sahel”.Nie wspominając o tym kraju. „Sprzeciw niektórych krajów G5 Sahelu wobec prezydencji Mali jest związany z manewrami kraju spoza regionu, które desperacko mają na celu izolację Mali”.kontynuuje komunikat prasowy, nie wymieniając również tej sprawy.

READ  Nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ po śmiercionośnym rosyjskim nalocie na szpital dziecięcy w Kijowie

W ostatnich miesiącach stosunki między Mali a krajami europejskimi, począwszy od Francji, uległy znacznemu pogorszeniu. Francja i jej sojusznicy oskarżają radę wojskową o zabezpieczenie usług rosyjskiej prywatnej firmy ochroniarskiej Wagner za pomocą kontrowersyjnych środków, czemu sprzeciwia się Bamako.

Przeczytaj także: Mali: W wojnie informacyjnej armia francuska odpowiada i oskarża Grupę Wagnera

zaniepokojenie ONZ

Stosunki dwustronne z krajami G5 Sahel „Zostać”Minister ds. regionalnej administracji finansowej, pułkownik Abdullah Maiga, powiedział w niedzielę wieczorem za pośrednictwem Publicznej Telewizji Finansowej.

Pięć krajów Sahelu ustanowiło tę organizację w 2014 roku, a następnie uwolniło swoją potęgę militarną w 2017 roku, jednocześnie zaciskając pętlę wokół tych krajów przez źle wyposażone armie. G5 Sahel składał się z około 5000 żołnierzy. Przewroty w Mali i Burkina Faso osłabiają ich zdolność operacyjną, ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w raporcie dla Rady Bezpieczeństwa z 11 maja.

„Jestem głęboko zaniepokojony szybko pogarszającą się sytuacją bezpieczeństwa w Sahelu, a także potencjalnie niekorzystnym wpływem niestabilnej sytuacji politycznej w Mali, Burkina Faso i poza nią na wysiłki na rzecz zwiększenia skuteczności sił. Wspólny Pięciu Sahelu”powiedział w tym dokumencie.

Mali od 2012 roku jest areną działań grup dżihadystycznych powiązanych z Al-Kaidą i Państwem Islamskim, a także wszelkiego rodzaju aktów przemocy dokonywanych przez bandytów i bojówki samoobrony.

Przemoc, która rozpoczęła się na północy w 2012 roku, rozprzestrzeniła się na centrum, a następnie na sąsiednie Burkina Faso i Niger. Spowodował śmierć tysięcy cywilów i personelu wojskowego, a także setek tysięcy przesiedleńców, pomimo rozmieszczenia sił ONZ, Francji i Afryki.

Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Mali kropkowana przyszłość niebieskich hełmów

Świat z AFP