Rząd przejściowy Burkina Faso podpisał protokół ustaleń z Rosatomem podczas Rosyjskiego Tygodnia Energii, który odbył się w Moskwie w połowie października. Rosyjska agencja nuklearna ogłosiła także zawarcie umowy o współpracy z Mali. Dla tych krajów jest to pierwszy krok w kierunku cywilnej energetyki jądrowej, ale jesteśmy dopiero na początku.
Droga do produkcji energii jądrowej jest bardzo długa. Konieczne jest przeszkolenie wykwalifikowanego personelu, powołanie organu ds. bezpieczeństwa jądrowego i akredytacja go przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej, międzynarodową instytucję odpowiedzialną za zapewnienie zgodności programu. Ludovic Dupin, CIO francuskiej firmy zajmującej się energią jądrową, wyjaśnia, że wymaga to czasu.
„ Polska uruchomi program nuklearny, a w 2013 r. uruchomiła procedury Urzędu ds. Bezpieczeństwa Jądrowego. Właśnie w 2023 r. otrzymała zgodę MAEA na uruchomienie swojego programu. Niezależnie od tego, czy specjalistyczną wiedzę w zakresie bezpieczeństwa zapewniają promotorzy rosyjscy, amerykańscy czy francuscy, wiedza ta pozostaje przez bardzo długi czas, ponieważ konieczne jest szkolenie ludzi, a właściwie inspektorów bezpieczeństwa jądrowego, jest to specyficzna praca, wymaga czasu.. »
program” PRAWDA »
Mali ogłosiło budowę czterech elektrowni o mocy 55 megawatów. Burkina Faso przejdzie w stronę technologii SMR, czyli małych reaktorów modułowych o mocy sięgającej 300 MW. Dla niektórych wpływ reklamy jest zbyt polityczny. Nie jest to opinia Lassiny Zerbo, byłej premier Burkina Faso i przewodniczącej Rady Dyrektorów Rady ds. Energii Atomowej Rwandy. Był konsultowany w sprawie tego programu.
„ Biorąc pod uwagę nowe technologie, myślę, że jest to realne. Rozwinęła się energia jądrowa, a technologie ewoluowały. Dziś mówimy o SMR, małych reaktorach modułowych i mówimy o nanoreaktorach. Wcześniej mówiliśmy o bardzo dużych ilościach wody dla konwencjonalnych elektrowni jądrowych, ale w przypadku małych i średnich reaktorów nie potrzebujemy tak dużo wody i nie potrzebujemy tak dużo uranu. Dzięki chłodzeniu gazu i innym metodom udało nam się zmniejszyć rozmiary współczesnych elektrowni jądrowych. Uważam, że jest to realistyczne w przypadku krajów afrykańskich. »
Jakie jest bezpieczeństwo tych obiektów?
Nie ma jeszcze żadnych szczegółów dotyczących umowy podpisanej pomiędzy Rosatomem a Burkina Faso, finansowania ani harmonogramu. To dopiero początek programu, uważa Emmanuelle Galichette, profesor i badaczka fizyki jądrowej w Narodowym Instytucie Sztuki i Rzemiosła w Paryżu. ” W ogóle nie jesteśmy zainteresowani przekazywaniem umiejętności. Rosatom jest bardzo dobrze uzbrojony, szczególnie jeśli chodzi o pomoc finansową. W swoich spółkach Rosatom często oferuje finansowanie wszystkiego z góry, przejmując w ten sposób odpowiedzialność za całą kapitałochłonną część branży.. »
Pozostaje pytanie o bezpieczeństwo obiektów w tych krajach, które padają ofiarą ataków terrorystycznych. Zdaniem Ludovica Dubina trudno w tej chwili ocenić sytuację. ” Studia wykonalności będą konieczne nie tylko z technicznego punktu widzenia, ale także z punktu widzenia skutecznego bezpieczeństwa. Teraz jest za wcześnie, aby wiedzieć, co się stanie. Czy powinniśmy zająć się energetyką jądrową w tych krajach? Będzie to wymagało dużo nauki i przygotowań.. »
Na kontynencie jedynie Republika Południowej Afryki posiada działającą elektrownię jądrową, ale inne kraje, takie jak Egipt, współpracują obecnie z Rosatomem nad rozwojem swoich programów.
„Profesjonalne rozwiązywanie problemów. Pragnący być pionierem kulinarnym. Przyjazny miłośnik piwa.”
More Stories
Najlepsze filmy związane z kasynami i zakładami bukmacherskimi
Podatki w zakładach bukmacherskich w Polsce – co warto wiedzieć?
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy