Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ma (niewielką) szansę na zniszczenie Ziemi: ta tajemnicza gwiazda może wywrócić Układ Słoneczny do góry nogami

Ma (niewielką) szansę na zniszczenie Ziemi: ta tajemnicza gwiazda może wywrócić Układ Słoneczny do góry nogami

Wędrująca gwiazda może zbliżyć się do Układu Słonecznego i zakłócić orbity jego ośmiu planet, w tym Ziemi,… w ciągu miliarda lat.

Francuskie raporty astronomiczne obliczyły prawdopodobieństwo, że wędrująca gwiazda przejdzie stosunkowo blisko Słońca w ciągu miliarda lat Nauka i przyszłość. Pamiętaj, że wędrująca gwiazda to planeta, która nie krąży wokół żadnej gwiazdy Ekstremalna nauka.

Według obliczeń przeprowadzonych przez Seana Raymonda i jego współpracowników w Purdue Astrophysics Laboratory prawdopodobieństwo, że taka gwiazda przeleci w ciągu najbliższego miliarda lat w odległości około 150 milionów kilometrów od Soleil, będzie wynosić 1% – jak wyjaśnia czasopismo naukowe . Zatem prawdopodobieństwo jest niskie, ale nie zerowe.

Jak te gwiazdy ewoluują w kosmosie?

Pierwsze wędrujące gwiazdy, zwane także „międzygalaktycznymi”, zaobserwowano pod koniec lat 90. XX wieku, zwłaszcza w gromadzie w Pannie, identyfikując Nauka i przyszłość.

Gwiazdy te nie są już połączone grawitacyjnie ze swoją pierwotną galaktyką, z której zostały wyrzucone. Większość z nich nie stwarza żadnego zagrożenia ze względu na swoją drogę lub odległość od Ziemi.

Wędrująca gwiazda może przelecieć blisko Słońca i zniszczyć Ziemię! ☀
? https://t.co/S9K527IobR pic.twitter.com/OEbD5616jw

– Nauka i przyszłość (@Sciences_Avenir) 4 grudnia 2023 r

Jakie są konsekwencje?

Naukowcy przeprowadzili ponad 10 000 symulacji ciał N, aby przewidzieć konsekwencje takiego ruchu, w zależności od mas, prędkości i trajektorii, jakie mogą mieć hakerzy.

Wśród nieco uspokajających wniosków badaczy, wraz z odkryciem statystycznym, znajduje się stwierdzenie, że „wciąż istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że osiem planet pozostanie w Układzie Słonecznym”. Jest to 92% szans, że żadna z ośmiu planet nie zostanie zniszczona. Scenariusz dla pozostałych 8% jest raczej przerażający: zaburzenia grawitacyjne mogą w rzeczywistości zmodyfikować całość lub część ich orbit, co często ma katastrofalne skutki.

READ  Ospa małpia: 5 minut na zrozumienie obaw WHO dotyczących globalnego rozprzestrzeniania się

A dla Ziemi?

Nadal według tego badania, które cytował Nauka i przyszłośćZiemia miałaby 0,48% szans na zderzenie z Księżycem lub Wenus.