Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ludzkość u zarania katastrofalnych reperkusji

Ludzkość u zarania katastrofalnych reperkusji

Najnowszy raport IPCC, który nie został jeszcze opublikowany, ostrzega, że ​​życie na Ziemi, jakie znamy, nieuchronnie zostanie zmienione przez zmiany klimatyczne do 2050 roku.

Niedobory wody, masowe przemieszczenia, niedożywienie, wymieranie gatunków… Życie na Ziemi, jakie znamy, nieuchronnie zostanie zmienione przez zmiany klimatyczne, gdy dzieci urodzone w 2021 roku osiągną wiek 30 lat lub nawet wcześniej, ostrzegają eksperci z Projektu Raportu Klimatycznego ONZ, że eksperci uzyskały AFP. Niezależnie od tempa spadku emisji gazów cieplarnianych, niszczący wpływ globalnego ocieplenia na przyrodę i ludzkość, od której to zależy, przyspieszy, twierdzi IPCC, i będzie boleśnie odczuwalny przed 2050 r. „Życie na Ziemi może wyjść z poważnych zmian klimatycznych, ewoluując w nowe gatunki i tworząc nowe ekosystemy”., odnosi się do 137-stronicowego podsumowania technicznego. „Ludzkość nie może”.

Napisany przez setki naukowców z Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), autorytetu w tej dziedzinie, projekt raportu waha się między przerażającym tonem a nadzieją oferowaną mężczyznom na zmianę swojego przeznaczenia za pomocą natychmiastowych i drastycznych środków. Bardziej niepokojący niż poprzedni raport z 2014 r., 4000-stronicowy raport kompleksowej oceny ma na celu ukierunkowanie decyzji politycznych. Chociaż jego kluczowe ustalenia nie ulegną zmianie, zostanie oficjalnie opublikowany dopiero w lutym 2022 r., po jednomyślnym zatwierdzeniu go przez wszystkie 195 państw członkowskich, jednak jest już za późno na kluczowe międzynarodowe spotkania na temat klimatu i bioróżnorodności zaplanowane na koniec 2021. Zauważają niektórzy uczeni.

Jednym z najważniejszych wniosków jest obniżenie progu, powyżej którego ocieplenie można uznać za dopuszczalne. Podpisując porozumienie paryskie w 2015 r., świat zobowiązał się do ograniczenia ocieplenia do +2°C w porównaniu z epoką przedprzemysłową, jeśli to możliwe do +1,5°C. Idąc dalej, Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu szacuje, że przekroczenie +1,5°C może rzeczywiście skutkować Stopniowe, straszne konsekwencje, przez wieki, czasem nieodwracalne. Według Światowej Organizacji Meteorologicznej prawdopodobieństwo przekroczenia tego progu +1,5°C w ciągu roku do 2025 roku wynosi już 40%. „Najgorsze dopiero nadejdzie, z dużo większymi konsekwencjami dla życia naszych dzieci i wnuków niż dla życia naszych dzieci”Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu nalega, podczas gdy świadomość kryzysu klimatycznego nigdy nie była tak wysoka.

Nawet w temperaturze + 1,5 ° C warunki życia zmienią się poza zdolność niektórych organizmów do adaptacji. „

Międzyrządowy panel ds. zmian klimatycznych

Klimat już się zmienił. Chociaż wzrost średnich temperatur od połowy XIX wieku osiągnął 1,1°C, skutki są już poważne i będą coraz bardziej gwałtowne, nawet jeśli emisje dwutlenku węgla zostaną ograniczone. Paradoksalnie, żywe istoty – ludzkie lub nie – są najmniej winne w tych przedstawieniach, które ucierpią najbardziej. W przypadku niektórych zwierząt i odmian roślin może być za późno: „Nawet w temperaturze + 1,5 ° C warunki życia zmienią się poza zdolność niektórych organizmów do adaptacji”Raport wskazał na rafy koralowe, od których zależy pół miliarda ludzi. Wśród pożyczonych wówczas gatunków znajdowały się zwierzęta z Arktyki, regionu, który ociepla się trzy razy szybciej niż przeciętnie. Natychmiast mogą zniknąć również rodowe sposoby życia ludzi, którzy żyli w bliskim kontakcie z lodem.

READ  Rząd chce zniesienia osadzania nieletnich w aresztach śledczych

Rolnictwo, hodowla, rybołówstwo, akwakultura… Nagły wzrost strat we wszystkich systemach produkcji żywności, zauważa również raport, odnosząc się do zagrożeń klimatycznych, takich jak: „Główny silnik”. Jednak ludzkość w tym momencie nie jest uzbrojona, aby stawić czoła pewnemu pogorszeniu sytuacji. „Obecne poziomy adaptacji nie będą wystarczające, aby zareagować na przyszłe zagrożenia klimatyczne”.IPCC ostrzega. Nawet przy ograniczeniu wzrostu do 2°C do 2050 roku do 80 milionów dodatkowych ludzi będzie głodować, a 130 milionów może popaść w skrajne ubóstwo w ciągu dziesięciu lat.

efekty kaskadowe

W 2050 roku setki milionów mieszkańców nadmorskich miast będzie zagrożone powtarzającym się zalewem fal spowodowanym podnoszeniem się poziomu mórz, co z kolei doprowadzi do dużych migracji. Przy +1,5°C w miastach na niedobory wody narażone będzie dodatkowe 350 mln mieszkańców, 400 mln przy +2°C. Dzięki tej dodatkowej połowie kolejne 420 milionów ludzi będzie zagrożonych ekstremalnymi falami upałów. Przewiduje się, że koszty adaptacji w Afryce będą rosły o dziesiątki miliardów dolarów rocznie powyżej +2°C., oczekuje raport. Nadal musimy znaleźć te pieniądze.

Tekst podkreśla również powagę efektów kaskadowych. Niektóre regiony (Wschodnia Brazylia, Azja Południowo-Wschodnia, Chiny Środkowe) i prawie wszystkie regiony przybrzeżne mogą doświadczyć jednocześnie trzech lub czterech katastrof pogodowych lub więcej: fali upałów, suszy, huraganów, pożarów, powodzi i chorób przenoszonych przez ludzi. Komary… i musimy również wziąć pod uwagę spotęgowane skutki innych działań człowieka szkodliwych dla planety, jak zauważa raport: niszczenie siedlisk, nadmierna eksploatacja zasobów, zanieczyszczenie i rozprzestrzenianie się chorób… Świat stoi przed złożonymi i splecionymi ze sobą wyzwaniami„,” komentuje Nicholas Stern, specjalista w dziedzinie ekonomiki klimatu, który nie był zaangażowany w ten raport. „Jeśli nie spotkamy ich w tym samym czasie, nigdy nie spotkamy żadnego z nich”., on myśli.

READ  Na żywo – Według Kijowa, wojna na Ukrainie: jedna osoba zginęła, a jeden został ranny w rosyjskich strajkach

Nie zapominając o otaczających wątpliwościach „punkt krytyczny”, główne elementy, których fundamentalna modyfikacja może doprowadzić system klimatyczny do gwałtownych i nieodwracalnych zmian. Według ostatnich badań, powyżej +2°C topnienie czap lodowych na Grenlandii i Antarktydzie Zachodniej (które zawierają wystarczającą ilość wody, aby podnieść poziom morza o 13 metrów) może na przykład spowodować punkt bez powrotu. Dla tego „Każda część zajęć ma znaczenie”, nalega Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu, podczas gdy kolejnym przełomowym momentem może być przekształcenie Amazonki – jednego z dwóch płuc planety z oceanami – w sawannę.

W obliczu tych systemowych problemów nie ma jednego magicznego lekarstwa. Z drugiej strony, pojedyncze działanie może mieć pozytywne efekty kaskadowe. Na przykład ochrona i odbudowa lasów namorzynowych i zalanych lasów wodorostów, zwanych basenami „błękitnego węgla”, zwiększa magazynowanie dwutlenku węgla, ale także zapewnia ochronę przed powodziami, zapewniając jednocześnie siedliska dla wielu gatunków i pożywienie dla mieszkańców wybrzeża.

Pomimo swoich niepokojących wniosków raport daje więc nutę nadziei. Ludzkość może nadal kierować swoje przeznaczenie w kierunku lepszej przyszłości, podejmując dziś zdecydowane kroki, aby spowolnić ucieczkę drugiej połowy wieku. „Potrzebujemy fundamentalnej zmiany procesów i zachowań na wszystkich poziomach: osób, społeczności, firm, instytucji i rządu”., powołuje się w sprawozdaniu. „Musimy na nowo zdefiniować nasz styl życia i konsumpcję”.