Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ludzkie dziecko rodzi się z prawdziwym ogonem

podstawowy

  • U ryb morskich i czworonogów ogon bierze udział w napędzie wodnym.
  • U zwierząt lądowych ogon pełni funkcję lokomocji, komunikacji, chwytania, równowagi i obrony.

Wszystkie ludzkie embriony mają ogon, który pojawia się między czwartym a szóstym tygodniem ciąża. Zwykle znika pod koniec ósmego tygodnia, kiedy przyszłe dziecko jest jeszcze w łonie matki… z kilkoma wyjątkami, takimi jak ten, z którym lekarze spotkali się w tym roku w Brazylii. Opowiedz fakty w Raporty przypadków z chirurgii dziecięcej.

Dwunastocentymetrowy ogon z kulką

Ogon, o którym mowa, znajduje się w okolicy lędźwiowej. Mierzyła dwanaście centymetrów i kończyła się kulą o średnicy czterech centymetrów. Profil boczny zupełnie nie przypominał wyglądu zwierzęcia: nie miał sierści, kości, chrząstek… Był miękki jak skórzany sznur. Lekarze odkryli, że składa się również z tkanki tłuszczowej, nerwów i naczyń krwionośnych.

Operacja usunięcia ogona noworodka

Jego obecność nie była niebezpieczna dla dziecka, ale lekarze i tak postanowili go wygnać. Operacja poszła dobrze.

kilka lat temu Nawet rzadki przypadek Przez lekarzy: 56-letni mężczyzna zgłosił się na oddział dermatologii z naroślą obecną od urodzenia. Wyglądał jak mały pączek o długości siedmiu milimetrów i szerokości pięciu milimetrów. Po usunięciu i analizie lekarze potwierdzili, że rzeczywiście był to ogon.

Prawdziwy i fałszywy ogon

W języku medycznym te „ogony” nazywane są wyrostkiem ogonowym i dzielą się na dwie grupy: „prawdziwy ogon” i „fałszywy ogon”. Typ 1 zawiera skórę, tkankę tłuszczową, nerwy i naczynia krwionośne, ale nie zawiera kości, szpiku kręgowego ani chrząstki. Z drugiej strony pseudoogony wyglądają jak pierwsze, ale nie mają takiej samej konfiguracji. Zawierają tylko tkankę tłuszczową i chrząstkę. Często są one związane z innymi zmianami lub nieprawidłowościami kręgosłupy Rozwój akapitu. NSJak dotąd klinicyści zidentyfikowali około 40 prawdziwych ludzkich ogonów.