Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Lipcowy lot Virgin Galactic w kosmos miał problem z torami lotu

Opublikowany w: Średnia :

Waszyngton (AFP)

Pomarańczowe, a potem czerwone światło: w kokpicie statku Virgin Galactic uruchomiono alarm bezpieczeństwa, który w lipcu zabrał miliardera Richarda Bransona w kosmos, jak ujawnił New Yorker.

Amerykańska agencja lotnicza (FAA) w czwartek potwierdziła AFP śledztwo w sprawie tego lotu: statek firmy zboczył z kursu, a więc z przestrzeni powietrznej wyznaczonej dla misji.

Jednak Virgin Galactic potwierdził w tym czasie, że lot odbył się zgodnie z planem.

„Podczas lotu 11 lipca 2021 r. Virgin Galactic SpaceShipTwo odstąpił od pozwolenia na kontrolę ruchu lotniczego, wracając do Spaceport America”, powiedział FAA, baza kosmiczna, z której firma korzysta na pustyni w Nowym Meksyku.

Agencja powiedziała, że ​​śledztwo jest „w toku”.

To potwierdzenie pojawia się po opublikowaniu artykułu w The New Yorker ujawniającego incydent. Problem z trajektorią groził zagrożeniem dla etapu powrotu na Ziemię, kiedy statek kosmiczny leciał, aż wylądował na pasie startowym.

Gazeta wyjaśnia, że ​​zapalone czerwone światło wskazuje na poważny problem, który mógł doprowadzić do zgonu.

Powołując się na anonimowe źródła w firmie, precyzuje, że najbezpieczniejszym sposobem reagowania na te ostrzeżenia jest przerwanie zadania.

Richard Branson po locie w kosmos w Spaceport America, niedaleko Truth and Consequences, Nowy Meksyk, 11 lipca 2021 Patrick T. Fallon AFP

Założyciel firmy, pan Branson, był jednym z czterech pasażerów lotu. Awaria poważnie zaszkodziłaby wizerunkowi Virgin Galactic, która zaprosiła całą prasę i wielu prestiżowych widzów – w tym miliardera Elona Muska – do transmisji tego wydarzenia na żywo.

Dwaj piloci, którzy byli na pokładzie, postanowili kontynuować misję pomimo tych świateł, a lądowanie w końcu poszło gładko.

„Nie zgadzamy się z opisami i wnioskami z artykułu w New Yorkerze” – powiedział Virgin Galactic w oświadczeniu dla AFP.

READ  Wariant BA.2 dla Covid-19: uspokajające dane dotyczące ryzyka ciężkiej infekcji

„Lorsque le véhicule a été konfronté à des vents en haute elewacji, ce qui a modifié la trajectoire, les pilotes et systèmes ont surveillé la trajectoire pour s’assurer qu’elle reste dans le cadre des paramètres”, a l’ Spółka. „Nasi piloci odpowiednio zareagowali na te zmieniające się warunki lotu”.

Virgin Galactic twierdziła, że ​​ani społeczeństwo, ani załoga nie są zagrożone.

„Chociaż ostateczna trajektoria odbiegała od naszego pierwotnego planu, był to przemyślany i zdyscyplinowany tor lotu” – powiedziała.