21 lipca sonda kosmiczna NASA Perseverance pobrała próbkę skały, która mogła zawierać skamieniałe drobnoustroje sprzed kilku miliardów lat, kiedy na Czerwonej Planecie znajdowały się jeszcze liczne rzeki i jeziora, które obecnie wyparowały.
Ważne odkrycie. Należąca do NASA sonda kosmiczna Perseverance zebrała na Marsie skałę, która może zawierać skamieniałe drobnoustroje, co stanowi nowy, ważny krok w poszukiwaniu śladów starożytnego życia na czerwonej planecie.
21 lipca ten robot badawczy pobrał próbkę powierzchni Marsa ze skały zwanej „Wodospadem Chiava”, która ma kształt grotu strzały i może zawierać skamieniałe drobnoustroje sprzed kilku miliardów lat, kiedy na planecie istniała woda.
Na Czerwonej Planecie, której obecny klimat jest wyjątkowo suchy, miliardy lat temu występowały liczne rzeki i jeziora, które obecnie wyparowały. Ta tajemnicza skała została znaleziona w Dolinie Neretwy, niegdyś będącej domem rzeki, i szybko wywołała poruszenie wśród naukowców.
I nie bez powodu: na jego powierzchni zaobserwowano trzy sugestywne dowody na istnienie starożytnego życia drobnoustrojów. Po pierwsze, białe żyły utworzone przez siarczan wapnia biegną przez całą długość skały, twierdzi NASA, co jest oznaką, że w pewnym momencie przez skałę przepływała woda.
Próbki do analizy na ziemi
Pomiędzy tymi żyłami znajduje się centralna czerwona strefa wypełniona związkami organicznymi, według instrumentu łazika SHERLOC, używanego do identyfikacji śladów biologicznych na skałach.
Na koniec zaobserwowano małe jasne plamki otoczone czernią, przypominające te u lamparta. Te ostatnie przypominają zadania, jakie wiążą się z istnieniem skamieniałych drobnoustrojów, jak wynika z analiz przeprowadzonych przez urządzenie PIXL, które bada skład chemiczny.
„Na Ziemi tego typu cechy skał są często kojarzone ze skamieniałymi śladami drobnoustrojów żyjących pod ziemią” – wyjaśnia David Flannery, astrobiolog i członek zespołu naukowego Perseverance.
Aby mieć pewność, że stanowią dowód starożytnego życia drobnoustrojów, próbki te należy poddać analizie w laboratorium na Ziemi. NASA planuje je sprowadzić dzięki kolejnej misji zaplanowanej na lata 30. XXI wieku.
Najczesciej czytane
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Słynny obraz centralnej czarnej dziury w Drodze Mlecznej, Sgr A*, będzie błędny!
Lekarze apelują o systematyczne badania przyszłych matek
SpaceX planuje zrobić znacznie lepiej ze Starship 6 i zapowiada się niesamowicie!