Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kwestie wyborcze to czasami bliskie, ale rozbieżne głosy

Kwestie wyborcze to czasami bliskie, ale rozbieżne głosy

Podczas wyborów federalnych 22 października Szwajcarzy Wzmocnione Ustępująca populistyczna większość zaszkodzi ekologom. Tym razem głównym tematem wyborów jest imigracja, a nie środowisko. To był jeden z głównych tematów polskich wyborów do parlamentu, które tydzień temu były szerokie i zaskakujące. z góry do centrowej koalicji proeuropejskiej nad rządzącą od 2015 roku populistyczną Partią Konserwatywną.

Szwajcaria na pewno nie jest Polską, z prawie czterokrotnie większą populacją, wynoszącą prawie 9 milionów, w porównaniu z prawie 38 milionami Polski. To zaawansowana gospodarka, bardzo powiązana ze swoją geopolityczną neutralnością, będąca członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu, ale nie w UE, do której nie chce przystąpić. Polska uznawana jest przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy za największą gospodarkę wschodzącą w Unii Europejskiej; Bardzo zaangażowany członek Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Radzenie sobie ze spadkiem populacji

Jednak Polska i Szwajcaria mają wspólne cechy, poczynając od spadku liczby ludności. Ich współczynniki dzietności są podobne: według Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2021 r. odpowiednio 1,46 i 1,50 dziecka na kobietę. Przekłada się to na ujemne średnioroczne tempo wzrostu liczby ludności w Polsce w latach 2011-2021 (-0,08% rocznie, +0,31% w Europie i +1,12% na świecie).

W Szwajcarii w tym samym okresie wskaźnik ten wzrósł +0,95% Dzięki stałemu napływowi imigracji przez dziesięciolecia, dopiero teraz rośnie Obawy. Według Szwajcarskiego Federalnego Urzędu Statystycznego udział obcokrajowców w ogólnej liczbie ludności wzrósł z 14% w 1980 r. do 26% w 2022 r. 82% z nich pochodziło z Europy, najpierw z Włoch i Niemiec (w obu przypadkach po 14%), następnie z Portugalii (11%).

Ze swojej strony Polska, naród imigracyjny, który napędza amerykański i europejski rynek pracy, dopiero niedawno zwróciła się w stronę imigracji. Wybrany – aby zrekompensować spadek liczby ludności. Według Eurostatu stał się krajem, który wydaje najwięcej pozwoleń na pobyt cudzoziemcom (na czele z Białorusinami, Rosjanami i Turkami) w UE: 970 000 zezwoleń w 2021 r., czyli ponad jedna trzecia wszystkich zezwoleń wydanych przez wszystkie 27. W 2022 r. , większość to kobiety i dzieci uciekające przed wojną rozpoczętą przez Rosję 1.3 Kraj przyjął ponad milion Ukraińców.

READ  Rząd Tuska zakazuje działaczom PiS udziału w programach publicznych

Siła nabywcza to kolejna ważna kwestia

Polska gospodarka, ściśle powiązana z niemieckimi łańcuchami wartości, w większym stopniu odczuła recesję u większych zachodnich sąsiadów (prognoza -0,5% na 2023 r.) niż Konfederacja Szwajcarska. Należy stwierdzić, że Europa, a zwłaszcza Niemcy, jest dla Szwajcarii mniej istotna niż dla Polski (Mapa 1): w 2021 r. kierowane jest tam odpowiednio 46% i 15% szwajcarskiego eksportu w porównaniu do 83% i 28% dla Polski . . MFW przepowiada Wzrost PKB o 0,6% w Polsce i 0,9% w Szwajcarii w 2023 r. (odpowiednio 5,1% i 2,7% w 2022 r.).

Jednak inflacja ważona siłą nabywczą wzrosła co prawda bardziej w Szwajcarii, zaczynając od bardzo niskiego poziomu: wzrosła niemal pięciokrotnie (2,8% w 2022 r. wobec 0,6 w 2021 r.), a w Polsce potroiła się (14,4% w 2022 r. wobec 5,1 w 2021 r.). . . Wraz z imigracją rosną koszty wszystkich prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych w Konfederacji Szwajcarskiej. stał się Jeden z głównych tematów ostatniej kampanii wyborczej.

[Plus de 85 000 lecteurs font confiance aux newsletters de The Conversation pour mieux comprendre les grands enjeux du monde. Abonnez-vous aujourd’hui]

Szwajcaria pozostaje jednak jednym z najbogatszych krajów rozwiniętych na świecie. Realny PKB kraju liczony według parytetu siły nabywczej odnotowuje względny spadek od 1960 r. (kiedy był 6,5-krotnością średniej światowej). Niemniej jednak nadal jest ona wyższa niż obecnie w USA i wyższa niż średnia europejska (wykres 2).

Utrzymanie wysokich dochodów Szwajcarii wynika w szczególności z bardzo dynamicznej wiedzy tego kraju w handlu międzynarodowym (wykres 3). Charakteryzuje się dużym zaangażowaniem w produkty chemiczne i elektroniczne. Szwajcaria generuje tam coraz większą nadwyżkę, głównie dzięki eksportowi produktów z zakresu ochrony zdrowia: przede wszystkim produktów farmaceutycznych, a także wyższego szczebla – organicznych produktów chemicznych i sprzętu technologii medycznej.

Szereg obserwacji potwierdza, że ​​realia gospodarcze nie zawsze mają pierwszeństwo przy wyborach wyborczych w Europie, podobnie jak gdzie indziej.

READ  Nowy pakiet sankcji wobec Rosji wychodzi naprzeciw obawom Polski i krajów bałtyckich - EURACTIV.com

Aby dogłębnie poznać kwestię międzynarodowej integracji szwajcarskiej gospodarki, zobacz strony interaktywne Profile CEPII.