Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ktokolwiek wygra wybory do parlamentu, będzie musiał zadowolić wciąż niezadowoloną Francję

Ktokolwiek wygra wybory do parlamentu, będzie musiał zadowolić wciąż niezadowoloną Francję

„Jak chciałbyś rządzić krajem, który ma 246 rodzajów sera?” Sześćdziesiąt lat temu zażartował generał de Gaulle, któremu mimo to udało się rządzić przez ponad dziesięć lat. Od tego czasu Francuzi wymyślili nowe rodzaje serów, ale nie to utrudnia rządzenie Francją.

Francja to bogaty kraj. PKB na mieszkańca według parytetu siły nabywczej wyniósł 56 700 dolarów. [environ 53 000 euros] na osobę w 2022 r. W Polsce jest to 46 600 dolarów [environ 43 500 euros]. To sprawia, że ​​Francja jest dziesiątą co do wielkości gospodarką na świecie. W 2022 r. siła nabywcza przeciętnego wynagrodzenia we Francji była o 40% wyższa niż obywatela Polski. Stopa bezrobocia we Francji wynosi 7,3% i jest najniższa od czternastu lat. Wyższy jest odsetek osób młodych, który wynosi 16,3%.

„Kraina snów dla ludzi po lewej stronie”

Francja ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę, dobrze funkcjonującą służbę zdrowia oraz skuteczny system podatkowy i ochronę socjalną, co pomaga zmniejszać różnice w dochodach. Wskaźniki ubóstwa należą do najniższych w Unii Europejskiej [UE] Oraz Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Pomoc udzielana rodzinom należy do najhojniejszych w Unii Europejskiej.

Francja to także jeden z wiodących krajów na świecie w branży motoryzacyjnej, lotniczej, kolejowej, a także kosmetyków i produktów luksusowych. Posiada dobrze wykształconą kadrę pracowniczą.

Jest także jednym z największych eksporterów produktów rolnych na świecie i słynie z produkcji wina, jego alkoholi oraz słynnych serów, o których mówił de Gaulle.

Jego system społeczny jest jednym z najbardziej zaawansowanych na świecie. Wydatki budżetu Francji stanowią 58,3% PKB. Żaden inny kraj w Unii Europejskiej nie wydaje tyle pieniędzy. Średnia europejska wynosi niecałe 50%. Francja przeznacza na transfery socjalne prawie 20% swojego PKB, podczas gdy średnia w UE27 wynosi 16%. Krótko mówiąc, brzmi to jak kraina marzeń dla osób o poglądach lewicowych.

READ  Breaking: ropa nieznacznie spada po tygodniowych danych giełdowych

Francuzi chcą radykalnych zmian

Jednak we Francji nieustannie wybuchają strajki i demonstracje. Jesienią 2018 roku spontaniczny ruch społeczny

Reszta jest dla abonentów.

  • Uzyskaj dostęp do wszystkich udostępnionych treści
  • Niezależne wsparcie w pisaniu
  • Włącz budzik każdego ranka

Nasi czytelnicy też czytają

Źródło artykułu

Gazety Wyborczej (Warszawa)

„Gazeta Wyborcza”, założona przez Adama Michnika w maju 1989 roku, jest największym pod względem nakładu dziennikiem w Polsce, nie licząc tabloidów. Otwarta na różne wrażliwości na kwestie gospodarcze, promuje liberalną, tolerancyjną i europejską Polskę w kluczowych wyborach społecznych. dołączony do niego w poniedziałek, zajebisty format, Kultywuje tradycję polskich reportaży literackich.

Tradycję tę zapoczątkował Ryszard Kapuściński i jest ona kontynuowana w felietonach Gazety Wyborczej Przez znanych dziennikarzy, takich jak Hannah Krall i Marius Schiegel. Zespół załącznikowy Świetna forma Obecnie na jej czele stoi Marius Borchardt. Tworzy inteligentne, innowacyjne i ambitne dziennikarstwo, łączące wrażliwość społeczną z wysoką jakością literacką. Raporty wyróżniają się także osobistym akcentem, jaki dodają im autorzy.
Gazety Wyborczej Jest wreszcie jedyną liczącą się gazetą o zasięgu ogólnopolskim, posiadającą dwadzieścia redakcji regionalnych uzupełniających wydanie ogólnopolskie dodatkiem lokalnym.

Czytaj więcej

Nasze Usługi