Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Krzysztof Turowski – Spojrzenie na dzisiejszą Polskę

Krzysztof Turowski – Spojrzenie na dzisiejszą Polskę

Krzysztof Turowski dzielił się na naszych łamach swoimi felietonami, opowiadając o swoich doświadczeniach i poglądach na temat Polski wczoraj i dziś. Ale to także przede wszystkim kluczowa postać polskiego ruchu związkowego i politycznego „Solidarność”, ważna postać we współczesnej historii Polski. Jego podróż, zmagania i osiągnięcia to elementy, które warto podkreślić, aby lepiej zrozumieć jego dotychczasowe zaangażowanie.

Krzysztof Turowski, były główny korespondent i dyplomata RP oraz działacz polityczny, postanowił opowiedzieć swoją historię w swojej pierwszej książce pt. „ Miłosz Zesia„(Miłość do życia). Życie bogate w spotkania i doświadczenia, które doprowadziło go do spędzenia 9 lat jako uchodźca polityczny we Francji. Swoją wdzięczność okazuje Francuzom, którzy pomogli mu w tym trudnym okresie, szczególnie ” Państwo Escorts z Monistrol-sur-Loire, ojciec Corois z diecezji Sainte-Geneviève-des-Bois „I organizacja” Solidarność z SolidarnościąWspomina także swoich wieloletnich przyjaciół, państwo Claude i Annick Romick, którzy go wspierali i z którymi organizował wiele dzieł humanitarnych dla Polski.

Fot. Bénédicte Mezeix z Lpj Warszawa – pełny tekst pierwszej ogólnopolskiej konferencji delegatów NSZZ „Solidarności” w 1981 roku. Wśród stu uczestników był Krzysztof Turowsky.

Będąc przez całe życie dziennikarzem i przez wiele lat dyplomatą, miałem bardzo bogate życie, ponieważ poznałem wielu ciekawych ludzi. – zwierza się Krzysztofowi, którego lepiej znacie pod imieniem Krzysztof. Dziś, dzięki swojemu sporemu doświadczeniu, proponuje szczególnie interesującą retrospektywną analizę wydarzeń, które zbudowały dzisiejszą Polskę.

Wczesne zaangażowanie

Zaangażowanie polityczne Krzysztofa Turowskiego zaczęło się bardzo wcześnie, jeszcze w latach studenckich. Na Uniwersytecie Łódzkim brał udział w najważniejszych demonstracjach marcowych 1968 roku i opisuje wydarzenia tamtego dnia.

W marcu 1968 r. Polską wstrząsnęły dwa ważne wydarzenia. Pierwszą z nich była cenzura spektaklu Teatru Narodowego ze względu na jego antyrosyjską tematykę. Ta decyzja złości studentów, którzy gromadzą się w obronie wolności słowa. Demonstracje odbywają się w całym kraju, ale nie udaje im się zmobilizować klasy robotniczej.

Drugim wydarzeniem była kampania antysemicka prowadzona przez Partię Komunistyczną. Kampania ta zakończyła się wypędzeniem i wydaleniem tysięcy osób pochodzenia żydowskiego. Krzysztof Turowski, ówczesny student protestujący, wyraża dziś swój wstyd i gorycz z powodu tych wydarzeń. Pięćdziesiąt lat później wraz z kilkoma innymi osobami odsłonił w łódzkiej bibliotece uniwersyteckiej tablicę upamiętniającą te tragiczne wydarzenia.

READ  💲 Nie ma szans na zwrot Fed?

Wielki optymista

W 1989 r. Polska odzyskała wolność po częściowo wolnych wyborach i reformie gospodarczej podjętej przez Leszka Balčerowicza. Ta transformacja gospodarcza przyniosła Polakom bardzo pozytywne skutki, pozwalając im radykalnie poprawić swoje życie. Jednak Turovsky wyjaśnia w artykule opublikowanym na lepetitjournal.com/varsovie, że niektóre mroczniejsze aspekty tego okresu pozostały, takie jak nostalgia za latami komunizmu. Wykorzystało to Prawo i Sprawiedliwość i wykorzystując te frustracje udało się wygrać wybory. Ale to zwycięstwo doprowadziło także do konfliktów z Unią Europejską i sąsiadami Polski.

Turowski, pełen optymizmu, namawia swoich rodaków, aby wyciągnęli wnioski z przeszłości, aby móc podążać ku lepszej przyszłości. Jego doświadczenie jako starszego korespondenta i dyplomaty pozwala mu cofnąć się i przedstawić obiektywną analizę obecnej sytuacji. Wierzy, że Polacy mogą przezwyciężyć obecne wyzwania, jeśli pozostaną zjednoczeni i będą nadal współpracować na rzecz budowania lepszej przyszłości.

Jego powiązania z Francją są bardzo silne

W ciągu dziewięciu lat pobytu na emigracji politycznej we Francji nie ustało zaangażowanie aktywistyczne Krzysztofa Turowskiego. ” Ile konwojów humanitarnych wysłaliśmy do Polski, ile demonstracji zorganizowaliśmy…” – mówi… Bierze udział w licznych demonstracjach na rzecz polskich więźniów politycznych, obok zaangażowanych artystów i polityków. Pamięta, jak krzyczał wraz z Yvesem Montandem i Simone Signoret o uwolnienie Michnika, Couronne i wszystkich więźniów. Z przyjemnością wspomina też, że „złożył wieniec obok François Lyotarda we Fryjusie, gdzie był burmistrzem, 13 grudnia 1982 r., w pierwszą rocznicę zamachu stanu w Polsce”.

Ale na tym jego inwestycja się nie kończy. Zorganizował pierwszą wizytę Lecha Wałęsy we Francji w 1988 roku i został korespondentem Polskiego Radia i Telewizji oraz gazety.Rzeczpospolita Po zmianach politycznych w Polsce. „Daje mi to możliwość przeprowadzenia wywiadu z prezydentem François Mitterrandem oraz premierami Jacques’em Chiracem i Raymondem Barrem.– wspomina. Z Philippe de Villiersem zorganizował także spektakl na rzecz wolnej Polski w Puy-du-Fou, podczas którego podpisano kilka umów o partnerstwie pomiędzy francuskimi i polskimi regionami i miastami. Między innymi o partnerstwie pomiędzy jego rodzinnym miastem Łodzią i miasta Lyon, które podpisał odpowiednio burmistrzowie Grzegorz Pałka i Michel Neuer.

READ  SNCF jest zainteresowany pociągiem lewitacji elektromagnetycznej

Przechodząc obokLe Figaro

Wreszcie Krzysztof Turowski był asystentem Pana Michela d’Ornano przy zakupie polskich gazet dla Grupy Hersanti. Wspomina pana d’Ornano jako „cudownego i niezapomnianego człowieka” oraz swojego „wielkiego mistrza”, któremu wiele zawdzięczał. Po śmierci w wypadku Krzysztof Turowski wrócił do Polski jako korespondent i główny korespondent magazynuLe FigaroTym samym jego francuska historia rozciąga się na pięć lat. Bogata i pełna zaangażowania podróż, naznaczona miłością do życia.

Dziś nadal publikuje artykuły i książki o współczesnej Polsce, zwłaszcza o problemach społecznych i gospodarczych stojących przed tym krajem. Krzysztof Turowski odgrywa ważną rolę w życiu politycznym i intelektualnym Polski. Jego podróż jest przykładem zaangażowania i determinacji, które mogą prowadzić do wymiernych osiągnięć dla społeczeństwa.

Nie zapominając o słynnym polskim hydrauliku… W 2005 roku polski hydraulik stał się niechętną gwiazdą europejskiej sceny politycznej. Numer użyty przez francuskiego posła Philippe’a de Villiersa do potępienia projektu europejskiej dyrektywy w sprawie wolnego handlu ludźmi, handlu i usługami, został następnie wykorzystany przez Polską Organizację Turystyczną w kampanii promocyjnej. Kto jest autorem tego genialnego pomysłu? Nie kto inny jak Krzysztof Turowski. Dzięki tej akcji polski hydraulik stał się bohaterem wielu mediów na całym świecie, przyczyniając się tym samym do promocji kraju. Jeśli więc potrzebujesz seksownego hydraulika w kombinezonie, nie zwlekaj, jedź do Polski!

Książka Krzysztofa Turowskiego

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, oto lista opublikowanych przeze mnie prac Krzysztofa Turowskiego, które opublikowałemRetemIArkady. Niestety nie została ona przetłumaczona na francuski, ale kto wie…:

  • Na bank (2022): Ostatnia książka z cyklu wywiadów ekonomicznych z profesorem Krzysztofem Opolskim i dr Tomaszem Potockim
  • Bu Shark Nam Praka? (2021): Książka w lekkim i humorystycznym stylu zachęca do refleksji nad dziełem i jego rozwojem. Dialog i notatki z profesorem Krzysztofem Opoleskim i Ewą Opoleską
  • FaleKopernik, szkoła, moje wszystko» (2021): Wspomnienia absolwentów najstarszego i najbardziej prestiżowego liceum w Łodzi, słynnej „Kobry”, Mikołaja Kopernika
  • Historia Łódźkej Czevossee (2020): Również w jaśniejszym tonie dialog Krzysztofa Turowskiego z jego przyjacielem, profesorem ekonomii Krzysztofem Opolskim, omawiający historię kondycji ludzkiej
  • Woz Zisia (2020): Część druga wspomnień: Lek na zapomnienie i kolosalne okno na świat
  • Jack kumpel do kumpla (2020): Zbiór jego relacji i wywiadów z lat 70., kiedy pracował w Polskim Radiu w Łodzi
  • Lista z epoki absurdu czyli Miś II (2018): Zbiór listów Binha, uchodźcy we Francji, z przyjaciółmi przebywającymi w Polsce w stanie wojennym
  • Miłosz Zesia (2017): 65 lat życia pełnego różnorodnych doświadczeń. To świadectwo czasów i świadectwo pokolenia, które rozpoczęło życie tuż po wojnie
READ  Rynki akcji na czerwono po makro w strefie euro

po więcej informacji odwiedź Strona Krzysztofa TurowskiegoI (ponownie) odkryj cały jego wkład w redakcję.