Premier Polski i inni europejscy przywódcy toczą ożywioną debatę po zakwestionowaniu przez Polskę europejskich rządów prawa.
W czwartek pod dużym napięciem ogłoszono szczyt europejski. Dyskusje między przywódcami europejskimi powinny mieć monopol Kryzys wywołany orzeczeniem polskiego Trybunału Konstytucyjnego Kwestionowanie absolutnego prymatu prawa europejskiego nad prawem krajowym. Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel nie planował umieszczenia tej kwestii w porządku obrad, ale zmienił zdanie, Kilka krajów europejskich, w tym Belgia, Holandia i Luksemburg, ogłosiło zamiar uczynienia tego.
Premier Polski Mateusz Morawiecki zrobił wszystko, co w jego mocy, aby podnieść ten gorący temat do tego poziomu Energicznie broniąc swojego stanowiska w środę przed Parlamentem Europejskim, powodując starcie z eurodeputowanymi.
Wymiana między dwudziestoma siedmioma osobami zapowiada się napięta, w tle, z widmem „polityki prawnej”. Ultranacjonalistyczny przywódca musi przemówić pierwszy.
We wtorek, podczas Rady do Spraw Ogólnych, około dwudziestu europejskich ministrów bardzo krytycznie odniosło się do Polski.
Narysuj czerwoną linię
Belgia będzie na pierwszej linii. „Czas wytyczyć czerwoną linię. Logika Polski jest nie do zaakceptowania” – powiedział źródło bliskie belgijskiemu premierowi Alexandre de Croo.
„Zasady bronione przez polskiego premiera są nie do utrzymania w Unii Europejskiej, która reprezentuje jedną przestrzeń prawną”.
Liderzy nie powinni podejmować żadnych decyzji, Chodzi o „nawiązanie dialogu”, kontynuuje to źródło. Przekształcenie zagrożeń dla premiera RPTak jak w czerwcu ubiegłego roku z jego węgierskim odpowiednikiem Viktorem Orbanem w sprawie jego ustawy anty-LGBT. Europejski dyplomata twierdzi, że „zasady bronione przez polskiego premiera są nie do utrzymania w Unii Europejskiej, która reprezentuje jedną przestrzeń prawną”. Polska daje sobie również prawo do decydowania, czy kompetencja ma charakter krajowy czy europejski. Nierozsądne jest, aby kraj decydował o tym samodzielnie. „
Wtedy do Komisji Europejskiej należeć będzie podjęcie działań mających na celu odstraszenie Warszawy, takich jak ingerencja i zawieszenie funduszy europejskich.
Polska jest już na celowniku Komisji Naruszenia praworządności Co mogłoby mu zarobić na zawieszenie pomocy europejskiej. Parlament Europejski, stwierdzając, że władza wykonawcza działa wolno, zagroził w środę podjęciem kroków prawnych.
Zaproponowany przez Polskę plan naprawy został już „de facto” zamrożony przez Komisję. Ale na razie nie pójdziesz dalej, Komisarz Sprawiedliwości Didier Reynders, argumentując, że dialogowi należy nadać priorytet.
ceny energii
Przed zajęciem się polską kwestią, Dwadzieścia Siedem zajmie się wzrostem cen gazu i pandemią Covid-19.
„Kryzys energetyczny pokazuje słabość Unii Europejskiej”.
Rosnące ceny gazu i fundamentalny wzrost zapasów energii niepokoją europejskich liderów. Ale nie powinniśmy czekać na magiczne rozwiązanie. „Kryzys energetyczny pokazuje słabość Unii Europejskiej, ale jeśli chcemy zobaczyć prawdziwą zmianę, to musi ona pochodzić od dostawców zlokalizowanych w Europie Wschodniej” – mówi europejski dyplomata.
umowy handlowe
Podczas kolacji przywódcy UE będą rozmawiać o negocjowaniu umów handlowych. Temat ten podjęło kilka krajów, w tym Belgia, zaczynając zauważać, że finalizacja tych umów jest coraz trudniejsza.
Ta dyskusja jest początkiem procesu reorganizacji negocjacji tych umów. Pomysł polega na pracy nad modelem Brexitu, prosząc Komisję o bardziej aktywne przekazywanie obaw państw członkowskich podczas negocjacji.
Wniosek
- Czwartkowy szczyt europejski zapowiada się napięty, Polska sprowokowała kryzys, kwestionując prymat prawa europejskiego nad prawem krajowym.
- Przywódcy europejscy będą rozmawiać z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, Kilka krajów, w tym Belgia, zdecydowało się „narysować czerwoną linię”.
- Dwadzieścia siedem również zostanie wyleczonych Wysokie ceny gazu, COVID-19 i negocjowanie umów handlowych.
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce