Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Król Holandii przeprasza za niewolnictwo, jakie jego kraj praktykował w epoce kolonialnej

Król Holandii przeprasza za niewolnictwo, jakie jego kraj praktykował w epoce kolonialnej

Willem-Alexander przemawiał w sobotę na imprezie z okazji 150. rocznicy emancypacji niewolników w byłych koloniach holenderskich.

Artykuł napisany przez

opublikowany

czas czytania : 1 minuta.

Król Holandii Willem-Alexander, 1 lipca 2023 r. W Amsterdamie (Holandia).  (Shutterstock/Seba/Seba)

Król Holandii Willem-Alexander oficjalnie przeprosił w sobotę 1 lipca za udział jego kraju w niewolnictwie, mówiąc, że czuje się „osobisty i dorosły” dotknięty. „Dzisiaj stoję przed wami jako Król i członek rządu. Dziś osobiście przepraszam”. Willem-Alexander kazał kibicować. Król przemawiał na uroczystościach z okazji 150. rocznicy wyzwolenia niewolników w byłych koloniach, siedem miesięcy po podobnych przeprosinach ze strony szefa holenderskiego rządu.

Tysiące potomków ludzi zniewolonych w byłej południowoamerykańskiej kolonii Surinamie oraz karaibskich wyspach Aruba, Bonaire i Curaçao uczestniczyło w tych ceremoniach. „Czuję to głęboko w sercu i duszy”.Król powiedział przed dodaniem: Handel niewolnikami i niewolnictwo są zbrodniami przeciwko ludzkości.. Królowie rodu Orange [dont descend le monarque actuel] Nie zrobił nic, aby go powstrzymać. Dziś przepraszam za tę bezczynność”.Dodano Williama Alexandra.

Bardzo dochodowe kolonie dla holenderskiej korony

Uroczystości upamiętniające faktyczny koniec niewolnictwa w koloniach odbywają się co roku w Amsterdamie „Kotek Ślicznotka”Również „Zerwij łańcuchy” W Sranantongo, jednym z języków Surinamu. Uroczystości te są pierwszymi od czasu, gdy rząd w grudniu oficjalnie przeprosił za niewolniczą przeszłość Holandii.

Od czasu powstania ruchu Black Lives Matter w Stanach Zjednoczonych Holandia toczy często trudną debatę na temat swojej kolonialnej przeszłości, która uczyniła ją jednym z najbogatszych krajów na świecie. Według raportu zleconego przez holenderskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i opublikowanego w czerwcu, w latach 1675-1770 kolonie przyniosły rodzinie królewskiej równowartość 545 milionów euro, w czasie gdy niewolnictwo było powszechne.