Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kosmos: Satelita zdołał sfotografować Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdy przelatywał nad Tunezją

Kosmos: Satelita zdołał sfotografować Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdy przelatywał nad Tunezją

Tunezyjskie Towarzystwo Astronomiczne (SAT), stowarzyszenie naukowe non-profit, zdołało zrobić zdjęcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdy przelatywała o świcie w piątek nad Tunezją.

„Dzięki zastosowaniu złożonej technologii obserwacyjnej mającej na celu śledzenie ciał niebieskich oraz aplikacji, które mają na celu dostosowanie prędkości teleskopu w celu uchwycenia szczegółów stacji, ten czarno-biały obraz został wykonany przez dr Sofiane Kammoun, prezesa SAT” – powiedział Hicham Ben Yahia, wiceprezes Tunezyjskiego Towarzystwa Astronomicznego (SAT), tunezyjska agencja informacyjna.

Zdjęcie zamieszczone na stronie stowarzyszenia na Facebooku pokazuje Międzynarodową Stację Kosmiczną jako jasny reflektor, ale panele słoneczne zainstalowane na stacji, aby same się zasilać, są wyraźnie widoczne.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) porusza się z prędkością około 28 tys. km/h, a jej przejazd nad miejscami na Ziemi można monitorować za pomocą aplikacji, które można pobrać na smartfony oraz na wyspecjalizowanych stronach, w tym w szczególności na stronie Heavens Above.

Bin Yahya wyjaśnił, że „przelot tej gigantycznej stacji nad jakimkolwiek krajem jest generalnie wydarzeniem, które musi śledzić społeczność naukowa, zwłaszcza astronomowie”, oceniając, że zrobienie zdjęcia tej stacji nie jest rzeczą łatwą.

„Wymaga to ciekawych prac instalacyjnych i jest technicznie trudne w sposób amatorski. Ale wynik jest zachęcający szczególnie dla stowarzyszenia, amatorów oraz społeczności naukowej i astronomicznej w Tunezji.”

Dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która okrąża Ziemię na wysokości około 400 km, naukowa stawka jest duża, zwłaszcza że reprezentuje ona unikalną dziedzinę eksperymentalną nauk o życiu i materiałach oraz platformę do obserwacji Ziemi i wszechświata.

READ  Prawda czy fałsz. Czy naprawdę powinniśmy bać się NeoCov, tego koronawirusa z Chin?