Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Kościół katolicki został skazany za dyskryminację za odmowę szkolenia kobiety na diakona

Kościół katolicki został skazany za dyskryminację za odmowę szkolenia kobiety na diakona

Belgijka dwukrotnie w ciągu kilku miesięcy spotkała się z odmową przyjęcia na studia diakonatu, czyli posługi Kościoła katolickiego zarezerwowanej dla mężczyzn.

Papież Franciszek pod koniec maja jasno wyraził się o możliwości wyświęcania kobiet na diakonów: „NIE„.”Kobiety mają wielką służbę jako kobiety, a nie jako duchowne (…) w ramach święceń kapłańskich– zapoczątkował suwerenny Papież, choć nie wykluczył szerszego myślenia o roli kobiety w Kościele.

Jednak w Belgii wymiar sprawiedliwości nie widzi rzeczy w ten sposób. We wtorek sąd cywilny w Mechelen we flamandzkiej części kraju uznał byłego arcybiskupa Mechelen-Brukseli, prałata Josepha de Kessel, i obecnego posiadacza tego urzędu, prałata Luca Terlindena, za winnych dyskryminacji. Mężczyźni kościelni dwukrotnie odmówili kobiecie Vere Dussochuit możliwości podjęcia szkolenia diakonatu ze względu na jej płeć, powołując się na naszych belgijskich kolegów z Upał . Obaj mężczyźni muszą zapłacić skarżącemu 1500 euro odszkodowania. Arcybiskup Mechelen-Bruksela nie podjął jeszcze decyzji odwoławczej.

Czy ostatecznie ta decyzja może stanowić precedens? Chociaż biskupi zostali skazani, sąd wyjaśnił, że tak się nie stało „Brak umiejętności” Uchylić decyzję o odrzuceniu Arcybiskupa i jego poprzednika ani nie ograniczać osób, które mogą lub nie mogą zostać przyjęte do szkolenia diakonów z tego powodu „Byłoby to sprzeczne z wolnością religijną”. W Kościele katolickim diakonem jest mężczyzna żonaty lub stanu wolnego, który otrzymał pierwszy stopień święceń sakramentalnych Kościoła katolickiego. Głosi Ewangelię, a przy ołtarzu służy kapłan lub biskup, ale nie może odprawiać Mszy św., a jedynie udzielać niektórych sakramentów, np. chrztu czy małżeństwa.

„Biskupi popełnili błąd w ocenie nominacji”.

Z relacji przedstawionej podczas przesłuchania wynika, że ​​Ver Dussachout chciał przystąpić do szkolenia diakonatu w czerwcu 2023 r. i spotkał się z pierwszą odmową – Josephem de Kesselem, motywując swoją decyzję tym, że kobiety nie mogą być mianowane na diakonów w Kościele katolickim. Kilka miesięcy później, w październiku, Belgijka powtórzyła swoją prośbę skierowaną do nowego arcybiskupa Luca Terlindena, ale spotkała się z taką samą negatywną reakcją.

READ  Amerykański działacz lewicowy został brutalnie zasztyletowany na ulicy w Nowym Jorku

Wyraźnie zaniepokojony podwójną odmową Vier Dussochuit podjął kroki prawne, argumentując, że odmowa ta jest sprzeczna z belgijską konstytucją. Obydwaj biskupi bronili się, twierdząc, że ich odmowa wynika z prawa kanonicznego i że kandydatką jest kobieta. Jednak sprawiedliwość orzekła na korzyść skarżącego, skazując obu duchownych za dyskryminację poprzez zapewnienie, że równość mężczyzn i kobiet jest jedną z podstawowych zasad praworządności. „Sąd uważa, że ​​biskupi popełnili błąd w ocenie nominacjiWyjaśnił Luc de Clare, rzecznik prasowy sądu w Mechelen Upał. Jest to jedynie kwestia przyjęcia na szkolenie, a nie faktyczne święcenia diakonatu.